معاون بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی در باکو: امیداوریم اروپا واقعیت‌های منطقه غرب آسیا را بهتر ببیند

2018-09-22 ۰ نظر

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، مهدی صولی معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی که به دعوت حزب آذربایجان نوین به با کو سفر کرده است، در سخنرانی خود در نشست شورای DEMYC که با موضوع همکاری برای ساختن “پل هایی میان آسیا و اروپا” و با مشارکت نمایندگان احزاب دموکراتیک اروپایی و نمایندگانی از دیگر احزاب و سازمان های سیاسی ۲۲ کشور برگزار شد، با اشاره به اهمیت و نقش جمهوری اسلامی ایران در تحولات غرب آسیا گفت: بدیهی است که تحقق این ایده نیازمند شکل گیری یک تفاهم فراگیر، متوازن، عادلانه و مبتنی بر احترام متقابل میان کشورهای آسیایی و اروپایی است.

وی افزود: در منطقه غرب آسیا، جمهوری اسلامی ایران و اروپا، تاریخ پر فراز و نشیبی را در روابط با یکدیگر تجربه کرده اند. واضح است که ما در اینجا نمی خواهم تاریخ را مرور کنیم، بلکه علاقمندیم تا برای ساختن آینده ای بهتر با یکدیگر گفتگو کنیم، اما تکرار برخی تجربه ها بسیار مهم هستند. تجربه تاریخی به ما نشان می دهد که هر جا با یکدیگر گفتگو کردیم، نتایج مشترک و منافع خوبی برای طرفین بدست آمده است.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی با یادآوری تجربه برجام به عنوان یک نمونه اخیر در روند این تجربه تاریخی و تعامل میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اروپایی گفت: برنامه جامع اقدام مشترک در ژوئیه ۲۰۱۵ میان ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ منعقد شد. برجام را می توان نتیجه احترام به گفتگو، بردباری و التزام به دیپلماسی و چند جانبه گرایی همه کشورهای مذاکره کننده به خصوص ایران و کشورهای اروپایی قلمداد کرد. اکنون جمهوری اسلامی ایران همچنان به تعهدات خود در این توافق پایبند است، اما آمریکا به صورت یک جانبه از آن خارج شده است. حال اروپا به عنوان یکی از طرف های متعهد به این توافق بین المللی چگونه رفتار خواهد کرد؟ پاسخ به این سوال، آینده روابط ایران به عنوان کشوری مهم و بزرگ در غرب آسیا با اروپا را رقم خواهد زد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت های بسیار بالای همکاری با ایران گفت: بر اساس پیش بینی سازمان های معتبر بین المللی، ایران هم‌اکنون هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است و تا سال ۲۰۳۰ به شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل خواهد شد.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی خطاب به نمایندگان اروپایی حاضر در این نشست تصریح کرد: ما علاقمند به توسعه روابط همه جانبه با اروپا و و استفاده از ظرفیت‌های متقابل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی هستیم. ما معتقدیم دورانی که اروپا و آسیا خود را دوستان دور از هم تلقی می کردند، سپری شده است. ما باید برای حفظ و تقویت تعاملات میان دو طرف و تامین امنیت جهانی همکاری داشته باشیم.

معاون خاورمیانه ICAPP Youth در فراز دیگری از سخنان خود افزود: اروپا و آسیا نیازمند عزم مشترک برای توسعه همکاری های اقتصادی و بازرگانی، توسعه فن آوری های نوظهور، مبارزه با افراط‌گرایی، مقابله با تغییرات آب و هوایی و گسترش انرژی‌های پاک، مبارزه با یکجانبه گرایی های آمریکا و مهمتر از همه تسهیل گفتگو و تعامل جوانان با یکدیگر هستند.

وی با اشاره به سطح خوب و رو به پیشرفت مناسبات ایران و آذربایجان با یکدیگر تاکید کرد: ایران و آذربایجان دست در دست یکدیگر، همانند دو برادر، دو دوست، دو همسایه و دو شریک راهبردی می توانند نقش سازنده ای در روند ساخت پل هایی میان آسیا و اروپا ایفا کنند. غرب آسیا به عنوان یک منطقه حیاتی برای توسعه روابط میان آسیا با اروپا نقش مهمی ایفا می‌کند. این منطقه ظرفیت های قابل توجهی برای رشد اقتصادی بلندمدت و شکل گیری همکاری های راهبردی میان آسیا و اروپا دارد.

مهدی صولی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد: این نشست کمک کند تا اروپا واقعیت های این منطقه را بهتر ببیند، بیشتر بشنود و آینده نگرانه برای همکاری بهتر و بیشتر با آسیا تصمیم گیری کند.

لازم بذکر است که در این سفر، معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی با علی احمدوف دبیر کل حزب آذربایجان نوین و همچنین بهار مرادوف معاون رئیس مجلس و  رئیس کمسیون روابط بین الملل مجلس ملی آذربایجان نیز دیدار و گفتگو کرد.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<