چگونه به مقام توجیه حقوق های کلان می رسیم؟

2016-11-23 ۰ نظر

این که یک نماینده مجلس چقدر حقوق می گیرد، شاید چندان اهمیتی نداشته باشد، اما روحیه ای که یک نماینده در مجلس باید داشته باشد و موضعی که نسبت به مقام و حقوقش باید بگیرد، موضوع گفتگوی ما با دکتر اسدالله بادامچیان است. گفتگوی «شما» با نایب رییس شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی را می خوانید.

 

بحث حقوق نمایندگان همواره در کشور مطرح بوده است. شما شاخصی برای تبیین ابعاد این موضوع سراغ دارید؟

فرموند: «انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق». مکارم الاخلاق این است که اگر فرد با تمکن خود می‌تواند زندگی‌اش را تأمین نماید از بیت المال حقوق نگیرد. همان طور که شهید رجائی به آقایان نوربخش و نعمت زاده فرمود چرا شما که متمکن و ثروتمند هستید و پدرانتان ثروتمند هستند می‌خواهید از بیت المال مسلمین حقوق بگیرید؟ و به آنها حقوق نداد. اما این بحث روح رجائی می‌خواهد. این حق قانونی برای کسی است که کار می‌کند و منعی برای دریافت حقوق ندارد. اما در عین حال اگر ثروتمند هستند اخلاق ایجاب می‌کند که حقوق نگیرند. هم چنان که در انقلاب اسلامی غیر از کسانی که عرض کردم، شهید لاجوردی بودند که چون زندگی‌شان توسط برادرش تأمین می‌شد حقوق نگرفت، نیامد یک منزل مفصل در شمال شهر بخرد یا حتی آپارتمان بزرگتر تهیه کند، در همان آپارتمانی که قبل از انقلاب داشت، زندگی می‌کرد تا زمانی که شهید شد. حاج سعید امانی حقوق نگرفت حتی به مجلس هم که آمد حقوق نمایندگی اش را در راه خدمت به بندگان خدا و این مردم داد.

 

این مطلب که می‌فرمایید شامل حال کدام یک از مسئولین می‌شود؟

شامل حال همه از  مقام رئیس جمهوری تا بقیه می‌شود. ببخشید بنده صریح عرض می‌کنم. به چه دلیل رئیس جمهور باید ۲۰ میلیون تومان حقوق بگیرد و یک کارمند ۹۰۰ هزار تومان _یعنی حداقل حقوق_ را بگیرد؟ یک موقع است که رئیس جمهور هزینه‌هایی دارد که باید در ریاست جمهوری انجام دهد مثلاً محافظ دارد و بالاخره این محافظ غیر از حقوقی که از دولت می‌گیرد، رئیس جمهور یک هدیه هم به او می‌دهد، همراهی می‌کند، مردم توقع دارند که به قول معروف هدیه رئیس جمهور در خور باشد یا می‌خواهد انعام دهد، اینها هزینه ریاست جمهوری می‌شود، نه این که آقای رئیس جمهور هم هزینه رئیس جمهوری بگیرد و ردیف بودجه در اختیار داشته باشد و هم حقوق ۲۰ میلیونی بگیرد. برای چه بگیرد؟ چه دلیل دارد؟ بنده معتقدم که باید یک خلبان موفق حقوقش بالا باشد حتی چه ایرادی دارد که بیشتر از رئیس جمهور حقوق بگیرد چون هنری دارد و هواپیما را در آسمان حفظ می‌کند، یک مدتی از عمرش را هم می‌تواند این کار را انجام دهد و باید با همین حقوق بتواند بقیه عمرش را اداره کند، اضافه بر این رقابت‌های بیرونی هم وجود دارد. یک پزشک وقتی می‌خواهد عمل جراحی کند طبعاً اگر حقوقش دولتی باشد می‌تواند از رئیس جمهور بیشتر باشد. چه اشکالی دارد؟ عاملین علیها است. اما چه دلیلی دارد که وزیری که تا دیروز یک کارمند عادی با حقوق ۳ یا ۵ میلیون بوده است حالا که وزیر شده است به او ۲۰ میلیون حقوق بدهیم؟ چه فرقی در شرایط خانواده اش به وجود آمده است؟ این گونه است که ما به زندگی اشرافی کمک می‌کنیم. چون پول در اختیارش است یک ماشین خودش دارد، یک ماشین همسرش و یکی هم فرزندش دارد. چرا؟ اگر مقام معظم رهبری برای ما اسوه ریاست جمهوری است، در ۸ سال رئیس جمهوریشان چگونه بودند؟

 

می شود شاخص ها را بیان کنید؟

بله. ۱- ضوابط و معیارهای حقوقی ۲- مسائل قانونی ۳- در حد نیاز از بیت المال برداشته شود. ۴- نکته خیلی مهم مسئله اخلاق است.

رئیس جمهور، وزرا، نمایندگان و سایر مسئولان را ملت از کسانی انتخاب کنند که دارای این فرهنگ باشند که اگر به یک سمت و مقامی رسیدند اول به فکر حقوق خود نباشند. مثل مجلس ششم نباشد که اول بسم الله بگویند حضور در هر دوره مجلس یک رتبه و مقطع تحصیلی باشد. به بعضی از طراحان این طرح گفتم که آقای محترم شما دیپلم دارید، حالا شما سه دوره نماینده ملت شدید پس به شما باید دکترا دهیم؟ این با کدام ضابطه هم خوانی دارد؟ اگر دکترا را به مقام می‌دهند، پس غلط است. همین باعث رسیدن به این جا می‌شود که این آقای محترم ۵۷ میلیون تومان حقوق گرفته است و دخترش هم که نماینده ملت شده است این را حق خود می‌داند! کدام حق؟ آیا اسلام، وجدان یا اخلاق این حق را معین کرده است؟ چگونه یک مدیر یا مسئول اداره می‌تواند ۵۷ میلیون حقوق بگیرد در حالی که درون همان اداره کارمندش ۸۰۰ تومان حقوق دارد؟ اسلام می‌گوید کسی که شب سیر بخوابد در حالی که چهل همسایه بعدش گرسنه باشد، مسلمان نیست. آن وقت می‌توانند هر ماه ۵۷ میلیون تومان حقوق بگیرند، دختر و پسر و خانواده این آقا از بهترین امکانات و تحصیلات خارج از کشور بهره مند شوند، چرا؟ زیرا این آقا پست و مقام پیدا کرده است و بقیه مردم در محرومیت به سر می‌برند. اگر شخص احساس کرد که یک سرباز است که دیروز در سنگر فرد عادی جامعه انجام وظیفه می‌کرده است و بعد در سنگر کارمندی و الان هم وزیر است، این ارزش دارد و مهم است.

 

نظر شما در مورد طرح نمایندگان در مورد دریافت حقوق ها چیست؟

ما در آن قضیه از نمایندگان مجلس متشکریم که طرح را به کمیسیون اصل ۹۰ برگرداندند و قبول نکردند که مسئولین ۲۰ میلیون تومان حقوق بگیرند و بعضی‌ها هم از تعابیر زشت و توهین آمیز استفاده   حث ها را انجام دادید؟ شما بحثی را بیاورید که با شعارهای امام و خط امام و رهبر انقلاب و زندگی ایشان و مسئولان انقلاب هم خوانی داشته باشد. فرد ۳۷ سال به انقلاب خدمت کرده، قدرت و نفوذ دارد ولی زندگی اش ساده است. حتی یک خلاف هم نداشته است. حقوق ساده گرفته است. تعداد فراوانی از مسئولین هستند که اگر دو ماه حقوق نگیرند پس اندازشان هم تمام می‌شود. آن وقت به این جا می‌رسیم که کسی مقام دارد باید ۲۰ میلیون تومان حقوق بگیرد.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<