اخبار بیست و نهمین کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی (ICAPP)

2018-01-31 ۰ نظر

بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی (ICAPP) با سخنرانی «ظریف، ولایتی، آیت‌الله اراکی، محسن هاشمی، نجفی و ابتکار» برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، حسن غفوری‌فرد از برگزاری بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی (ICAPP) و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم در تهران خبر داد و گفت: این کنفرانس به میزبانی حزب موتلفه اسلامی طی روزهای ۱۳ و ۱۴ بهمن ماه با مشارکت یکصد نفر از رهبران، دبیران کل و مقامات ارشد ۴۰ حزب و سازمان سیاسی از ۲۵ کشور آسیایی و نیز مسئولان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی افزود: مراسم افتتاحیه این نشست، روز جمعه (۱۳بهمن) با سخنرانی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان آغاز خواهد شد.

عضو کمیته دائمیICAPP تاکید کرد: شرکت کنندگان در این رویداد بین‌المللی در نشست‌های مختلف در سه موضوع اصلی «نقش احزاب در کاهش تنش‌ها و مواجهه با افراط‌گرایی، احزاب و توسعه پایدار شهری و نقش احزاب در توسعه سیاسی، تبادل فرهنگی و گسترش مبادلات تجاری در مسیر راه ابریشم» به ارائه سخنرانی می‌پردازند.

رئیس بنیاد توسعه اسلامی گفت: در این کنفرانس علاوه بر وزیر محترم امور خارجه، چهر‌ه‌هایی همچون علی‌اکبر ولایتی مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی، آیت الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، محمدعلی نجفی شهردار تهران، معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران و حسین کمالی رئیس خانه احزاب سخنرانی خواهند کرد.

وی اظهار کرد: همچنین تعدادی از دبیران کل احزاب ایران از جریان‌های مختلف سیاسی، در این کنفرانس بین‌المللی به بیان دیدگاه‌های خود خواهند پرداخت.

آغاز بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی

بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی صبح امروز در سالن اجلاس سران آغاز شد.

در نشست صبح، حسن غفوری فرد، محمد نبی حبیبی،حسین کمالی،ونشیا «رپیس کمیته دائمی کنفرانس احزاب آسیایی»،عباس عراقچی «معاون سیاسی وزارت امور خارجه» و آیت الله اراکی «دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی» سخنرانی خواهند کرد.

*مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران از کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی حمایت کرده اند/ ما می‌توانیم راهکارهایی را در خصوص رفع افراطی گری در غرب آسیا پیدا کنیم

حسن غفوری فرد عضو کمیته دائم احزاب آسیایی صبح امروز (جمعه) در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: ۴۰ حزب از کشورهای مختلف در این نشست حضور دارند که بیشتر آنها در زمینه های حزبی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: بنده به عنوان یک عضو از این مجموعه اعلام می‌کنم نشستی که امروز (سیزدهم بهمن) ماه برگزار شده است پیش از این در کره جنوبی تشکیل شده بود و ما گزارش آن را به سازمان ملل فرستادیم.

عضو کمیته دائمی احزاب آسیایی با اشاره به به اهمیت مسیر راه ابریشم، گفت: ما درخصوص این مساله در این نشست بررسی‌هایی را انجام می‌دهیم و پیگیری می‌کنیم تا به نتیجه خوبی برسیم.

غفوری‌فرد تاکید کرد: بدون شک راه ابریشم می تواند مسیری را برای اهداف ما باز کند چراکه ملتهای آسیایی را از غرب آسیا به شرق آسیا متصل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران از این نشست حمایت کرده‌اند، گفت: مرحوم هاشمی رفسنجانی از این نشستها استقبال می‌کرد و همچنین صحبت‌هایی با علی لاریجانی رئیس مجلس شد و او نیز حمایت خود را از اینگونه برنامه‌ها اعلام کرد.

عضو کمیته دائمی احزاب آسیایی با طرح این پرسش که در این نشست چه مسائلی را می توان بررسی کرد به مهمترین موضوع مطرح شده پرداخت و گفت: ما میتوانیم در خصوص موضوع افراطی‌گری در غرب آسیا راهکارهایی پیدا کنیم و امیدواریم در این زمینه شرکت کنندگان و دیپلمات ها نظرات خود را بیان کنند.

*منطقه غرب آسیا نیازمند تلاش جمعی برای رسیدن به صلح پایدار و عادلانه و گسترش امنیت است

محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی به عنوان دومین سخنران این نشست، با بیان اینکه بسیار مفتخر هستم که در آئین آغاز به کار بیست و نهمین نشست کمیته دایمی آیکپ و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم، حضور ارزشمند تک تک میهمانان ارجمند را از جانب خود و به نمایندگی از حزب مؤتلفه اسلامی خیر مقدم گویم اظهار داشت: حزب مؤتلفه اسلامی پس از نیم قرن حضور و فعالیت مؤثر در سپهر سیاست ایران، هم اکنون با دهها حزب سیاسی از کشورهای متعدد جهان دارای روابط دوستانه و مبتنی بر احترام متقابل بوده و پیشگام دیپلماسی حزبی در جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: بیست و نهمین نشست کمیته دایمی آیکپ فرصت ارزنده ای است تا مشارکت کنندگان در این رویداد بین المللی به تبادل نظر در خصوص مهم ترین مسئولیت های جمعی احزاب بپردازند.

حبیبی با بیان اینکه این اجلاس در کشوری برگزار می شود که از پیشگامان مردم سالاری دینی و تأسیس پارلمان در آسیا بوده است تصریح کرد: مردم آن به رهبری امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بزرگترین انقلاب مردمی جهان در قرن گذشته را برای دستیابی به استقلال و آزادی  آفریده اند و حتی در سخت ترین شرایط، همواره مدافع و مروج  صلح، دوستی و همکاری جمعی بوده و با اتکای به استعدادها و منابع داخلی مسیر رشد و توسعه و پیشرفت در زمینه های مختلف را پیموده است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی ضمن تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با توکل به خداوند قادر متعال و با پشتوانه بسیار استوار مردمی خود، همواره در طول چهار دهه گذشته در میان کشورهای جهان و به خصوص غرب آسیا، از بیشترین تعداد انتخابات گوناگون و بالاترین میزان  مشارکت مردم در انتخابات برخوردار بوده است خاطرنشان کرد: در چنین محیط سیاسی آزادانه ای که از آن به مردم سالاری دینی تعبیر می کنیم، احزاب در جمهوری اسلامی ایران نقش ارزنده ای در پیشرفت همه جانبه کشور برعهده  دارند.

وی ادامه داد: حزب مؤتلفه اسلامی همانگونه که پنجاه و چهار سال پیش به دست امام خمینی و در منزل ایشان تأسیس شد،امروز هم برهمان اصولی که ایشان برای حزب موتلفه اسلامی ترسیم فرموده اند، در مسیر پیشرفت، آبادانی و اعتلای اسلام و ایران به مسیر خود ادامه می دهد و ان شاء الله ادامه خواهد داد.

حبیبی در همین راستا افزود: ما اعتقاد راسخ داریم که در سطح داخلی، منطقه ای و بین المللی نیازمند به گفتگوی بیشتر، تبادل تجربه و همکاری سازنده میان احزاب سیاسی هستیم تا بتوانیم الگوهایی روزآمد برای تحقق زندگی بهتر مردمان کشورهایمان را فراهم آوریم.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه منطقه غرب آسیا امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند تلاش جمعی برای رسیدن به صلح پایدار و عادلانه و گسترش امنیت است اظهار داشت: مردم فلسطین همچنان با اقدام نژادپرستانه رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی مواجه هستند.

وی با اشاره به بخش دیگری از جنایات در منطقه گفت: زنان و کودکان بی پناه یمن، روز و شب در معرض بمباران وحشیانه و تحریم های ظالمانه رژیم سعودی قرار دارند. رهبران و اعضای احزاب کشورهایی چون افغانستان، بحرین، لبنان، عراق و پاکستان با بمب گذاری و حملات تروریستی جریان های افراط گرا مواجه هستند و منابع مالی سرشار حاصل از فروش نفت و دیگر منابع طبیعی به جای آنکه صرف توسعه کشورهای منطقه شود، به جیب شرکت های بزرگ اسلحه سازی جهان سرازیر می شود.

حبیبی با بیان اینکه برای تغییر این وضعیت، همه ما نیازمند تلاش بیشتر برای شکل گیری اراده ای مشترک میان احزاب آسیایی هستیم گفت: و لیکن مهم به این منظور است تا مسیر تاریخی راه ابریشم را به راه صلح و توسعه پایدار تبدیل کنیم و این اجلاس می تواند گام مهمی برای رسیدن به این نقطه امید آفرین و رو به آینده محسوب شود.

وی در پایان با خیر مقدم مجدد حضور همه میهمانان گفت: برایتان اقامتی به یادماندنی در جمهوری اسلامی ایران آرزومندم. همچنین از حضور مقامات ارشد و اعضای احزاب ایرانی مشارکت کننده در این اجلاس و نیز از تلاش های جناب آقای دکتر حسن غفوری فرد نماینده حزب مؤتلفه اسلامی در کمیته دایمی ایکپ برای برگزاری این نشست تشکر می کنم.

*باید به سمت خلع سلاح جهانی حرکت کنیم/ نشست تهران می‌تواند نقش مهمی در جهت صلح پایدار ایفا کند

رئیس خانه احزاب ایران در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: همفکری احزاب کشورها با هم می‌تواند دولت‌ها و حاکمیت‌ها را به هم نزدیک کند.

وی با بیان اینکه “این  همکاری می‌تواند در مسیر دستیابی به جهان عاری از خشونت یاری‌گر ما باشد و این کنفرانس در این راستا می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند”، افزود:امروز دنیا پر از حوادث ناخوشایند است و نشست‌هایی که در جهت ایجاد همزیستی مسالمت‌آمیز برگزار می‌شود می‌تواند اهمیت بسیار بالایی داشته باشد.

به اعتقاد رئیس دوره ای خانه احزاب، دستور کار اجلاس ایران می‌تواند در راستای صلح پایدار نقش مهمی را ایفا کند.

کمالی تاکید کرد: باید به سمت خلع سلاح جهانی حرکت کنیم و خانه احزاب ایران ضمن خوشامدگویی مجدد آمادگی خود را برای همکاری و هماهنگی در این راستا اعلام می‌کند.

*هیچگاه جنگ بین ادیان نبوده است

آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب پیش از ظهر امروز در کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی با بیان اینکه صلح بدون عدالت ممکن نیست گفت: بدون عدل نمی شود صلح برقرار کرد و عدل مطلوب همه کشور ها است و همه در هدف عدالت مشترک اند.

وی افزود: عدالت به وسیله امام علی (ع) در یک جمله خلاصه شده و آن این است:«آنچه برای خود دوست داری برای دیگری هم دوست بدار و آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند.»

اراکی با بیان اینکه از این نشست می‌خواهیم که این فرهنگ عدالت را در بین ملت ها ترویج کنند تصریح کرد: زمینه ایجاد صلح جهانی این است که اگر برای خود ترقی، رشد اقتصادی، رفاه و امنیت می خواهیم مانع رشد رشد اقتصادی و رفاه و امنیت دیگران نباشیم.

وی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی که بتواند بر مبنای عدالت حرکت کند به رشد اقتصادی دیگران کمک می کند تصریح کرد: اگر کشورهای آسیایی رشد خود را با رشد دیگران یکسان بدانند  و این فرهنگ در تمام قاره های جهان ترویج یابد و اگر احزاب فعال سیاسی دنیا را فرا بخوانیم که روی این مقوله کار کنند می توانیم امنیت را در دنیا برقرار کنیم چون امنیت صلح و آرامش نتایج عدالت است و عدالت ایده همه ادیان مذاهب است.

وی با بیان اینکه هیچگاه جنگ بین ادیان نبوده است گفت: جنگ بین ستمگران زیاده خواهی است که برای منافع شخصی خود گاهی از ابزار دین استفاده می کنند و جاهلان از پیروان دین را ابزاری برای بدست آوردن منافع شخصی خود قرار می دهند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب ضمن بیان اینکه در سوریه و عراق بین شیعه و تسنن جنگی نبود و قرن ها برادرانه کنار هم زندگی می کردند گفت: از روزی که پای سیاستمداران امریکایی به سوریه و عراق باز شد جنگ احزاب سیاسی به نام مذهب انجام شد؛ در جنوب آسیا هم جنگ بین ستمگران است و جنگی بین مذاهب وجود ندارد.

اراکی با بیان اینکه اگر در فلسطین عدالت اجرا شود مشکل فلسطین حل شده است گفت: آیا عدلی بهتر از این برای فلسطین مورد توجه است که با برگزاری رفراندوم سرنوشت سیاسی همه مردم فلسطین توسط خودشان انتخاب شود و صلح و امنیت به وجود بیاید؟

وی ضمن تاکید بر اینکه در سوریه هم باید کار را به دست مردم سوریه بسپارند گفت: در بحرین هم سخن جمهوری اسلامی این است که مردم نظامی را که می خواهند انتخاب کنند.

وی افزود: در یمن هم باید دست از سر مردم یمن بردارند و برای چه عربستان سعودی در این کشور حمله نی کند و نیروهای امارات متحده و عربستان در سرزمین یمن چه می کنند. به جای تخریب یمن و ریختن بمب بر سر مردم یمن آنجا را آباد کنید و اجازه دهید مردم یمن برای خود تصمیم گیرد.

*«برجام» تنها نقطه مثبت در منطقه آشوب زده غرب آسیاست

، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی که صبح امروز جمعه در سالن اجلاس سران برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: آی کپ با مشارکت بیش از ۳۵۰ حزب فعال آسیایی و تجربیات با ارزش ۱۸ سال گذشت را با خود به همراه دارد.

عراقچی افزود: این نهاد با ارزش آسیایی برای رفع مشکلات در مناطق مختلف این قاره کهن کمک می کند و دولت ایران به نقش مثبت و مفید آی کپ واقف است؛ به همین دلیل نماینده وزارت خارجه به همراه نمایندگان وزرای خارجه دیگر کشورهای سیایی اقدام به امضا تفاهم نامه ای کرد که هدف آن همکاری بین دولت ها برای حمایت از فعالیت آی کپ است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: مهم ترین نقش آی کپ امکانی است که این نهاد می تواند برای انجام گفت و گو و شناخت متقابل بین ملت و رهبران سیاسی کشورهای مختلف آسیایی از طریق تشویق گفت و گو و همکاری های سازنده بین احزاب اسیایی فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: همکاری احزاب آسیایی مهم و تلاش آنها برای گفت و گو و درک بهتر جوامع یکدیگر بی تردید می تواند نقش مهمی در ایجاد تفاهم بین جوامع آسیایی داشته و از این طریق به جامعه بشری برای کنار زدن ‍‍‍‍پارادایم سنتی معطوف به قدرت و ائتلاف سازی های مخرب برای دشمن انگاری و حذف دیگران است کمک کند.

عراقچی با بیان اینکه این پاردایم سنتی که مبتنی بر بازی حاصل جمع صفر است اساسی ترین مشکلی است که طی قرن ها منشا جنگ ها و خون ریزی ها و فرسایش مستمر توان و انرژی ملت ها بوده است، گفت: قدرت و گروه های غیر دولتی پرخاشگر همچنان بر مبنای همین همین پارادایم سنتی سعی در حذف دیگران و حفظ یا کسب قدرت و اعمال سلطه بر دیگر ملت ها دارند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران معتقد است: تعارضاتی که از این طریق ایجاد می شود همچنان منشا همه جنگ ها و خون ریزی در مناطق مختلف جهان است و گفت و گو با اولویت شنیدن و فهمیدن که هدف اصلی آن شناخت متقابل اصلاح برداشت ها و رفع سوءتفاهمات باشد یک از مهم ترین ابزارها برای برداشتن پاردایمی سنتی و ایجاد پاردایم جانشین مبتنی بر مشارکت همگان و یادگیری است.

وی تاکید کرد: بی شک احزاب که بسیج کننده گروه های مختلف مردم برای مشارکت در سازمان دهی زندگی جمعی هستند می توانند نقش بسیار تعیین کننده ای در گفت و گو و یادگیری متقابل داشته باشند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اتخاذ تدابیر اعتماد ساز بین ملت و مناطق مختلف یکی از پیش شرط های برای عبور از پاردایم سنتی است.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با هدف ایجاد اعتماد وارد یک روند مذاکراتی با هدف رفع بحران ساختگی هسته ای شد و توانست از این طریق گامی بسیار موثر در جهت کاستن از بی اعتمادی و گامی بسیار مهم در جهت کاستن بی اعتماد نیل به توافقی برد برد بردارد.

عراقچی افزود: برجام که حاصل این مذاکرات فشرده نسبتا طولانی است یک دستاورد دیپلماتیک بی سابقه و شاید تنها نقطه مثبت طی سال های اخیر در منطقه آشوب زده در منطقه غرب آسیا است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: این توافق به بحران غیر ضروری ۱۴ ساله خاتمه داد و خطر یک تقابل نظامی دیگر در منطقه بی ثبات خاورمیانه با عوارضی گسترده برای بسیاری دیگر مناطق را بر طرف کرد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: در حالی که ما همواره طی بیش از ۲ سال گذشته به این توافق پایبند بودیم و مراتب پایبندی کامل ما تا کنون ۹ بار توسط آژانس بین المللی اتمی و ۴ بار توسط دبیر کل سازمان ملل تایید شده است اما متاسفانه دولت جدید آمریکا از ابتدای شروع کار بنای دشمنی را با این توافق بسیار را گذاشته و بخش های مهمی از آن را نقض کرده است.

عراقچی تصریح کرد: در حالی که دیگر شرکت کنندگان در این توافق بین المللی همواره بر لزوم حفظ این توافق تاکید کرده اند اما دولت ترامپ با لحنی غیر دیپلماتیک و تهدید آمیز خواستار همراهی گروه ها با اقدامات او برای به نابودی کشاندن برجام شد اما فرو پاشی این توافق به معنی ایجاد بحرانی جدی در منطقه و تشدید بحران های جاری خواهد بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: لازم است احزاب سیاسی حاضر در این نشست به این امر مهم توجه داشته باشند.

وی افزود: تلاش برای ایجاد منطقه قوی به جای برتری جویی و حذف دیگر کنشکران و پذیرش اصل تامین منافع جمعی در منطقه آسیای غربی و تامین قاعده برد – برد به سطح این منطقه سیاستی است که مد نظر ایران قرار دارد.

عراقچی با بیان اینکه در این سیاست تامین منافع هر یک از کشورهای منطقه در گرو تامین منافع همه کشورهای منطقه است، تصریح کرد: تلاش سلطه جویانه توسط هر یک از کشورهای منطقه برای حذف رقبا و تبدیل شدن به قدرت فائقه نه تنها ناپسند، بلکه اصولا ناممکن و زمینه ساز تنش مستمر و جنگ است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: احزاب آسیایی بی شک می توانند در این زمینه به نحوی موثر کمک و در جهت تقویت روند همگرایی در این قاره حرکت کنند.

وی تصریح کرد: ما در آسیا نسبت به برخی دیگر از مناطق جهان از نظر همکاری و همگرایی در سطح قاره تا حدودی عقب هستیم و کندی روند نهاد سازی در آسیا یکی از نمودهای بیرونی این مشکل است و راهی را که ما از این نظر باید بپیماییم تا حدودی در مقایسه با دیگر قاره ها قدری طولانی تر است.

عراقچی افزود: پیش از این مجموعه ای از نهادها و سازمان ها مانند گروه دی ۸ ، اکو، آ سه آن، سارک، اتحادیه بین المجالس آسیایی و مجمع دمکراسی در آسیا شکل گرفته و هم اکنون فعال هستند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: وجود این سازمان ها اگر چه زمینه خوبی ایجاد کرده اما تقویت آنها و شکل گیری روند نیرومندی برای همکاری و ادغام در آسیا همچنان یک ضرورت است از این رو ، آی کپ دارای اهمیت مضاعفی است و وجود آن برای کمک به نزدیک کردن ملت و مناطق مختلف این قاره وسیع مغتنم شمرده شده و باید از امکانات آن به نحو احسن استفاده شود.

وی تاکید کرد: مواجهه بخش هایی از آسیا با طیفی از مشکلات حاد مانند تروریسم و افراط گرایی، بحران های زیست محیطی همچون گرد و غبار خشکسالی، تشدید مهاجرت و ضعف برخی دولت ها در پاسخگویی و در برخی موارد رقابت های تسلیحاتی و تنش بین همسایگان به معنی تحمیل هزینه های بیشتر به ملت های منطقه و موجب تشدید بیش از پیش این مشکلات خواهد شد.

عراقچی تصریح کرد: اگر چه داعش و دیگر گروه های تروریستی طی یکی دو سال اخیر شکست های مرگباری را متحمل شده و پروژه خلافت آنها متوقف شده و دستگاه اداری و نظامی آنها در حال متلاشی شدن است اما سازمان ترور و دستگاه فکری و نظری آنها همچنان در بسیاری از مناطق از جمله مناطقی از آسیا فعال است و داری برد منطقه ای و جهانی شده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه
افراطیون تلاش دارند تا اعتقادات مذهبی، اختلافات قومی و ایدئولوژی های سیاسی برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات جنایت کارانه شان سو استفاده و نیرو جذب کنند، گفت: آنها می کوشند واقعیات را تحریف کنند ، از مذاهب سو استفاده کنند و موجب اختلاف در بین ملت ها و فرهنگ ها شوند لذا نقش نهادهای مردمی مانند احزاب در مبارزه با این جریان مهم است.

وی ادامه داد: احزاب آسیایی از طریق گفت و گو و اقناع می توانند نقش مهمی در کمک به تخفیف این مشکلات و پیشبرد اهداف مشترک سیاست خارجی کشورهای آسیایی و تامین امنیت همه مناطق نقش مکمل و موثری داشته باشند.

عراقچی تصریح کرد: ایران به عنوان کشوری با سابقه تمدنی و فرهنگی چند هزار ساله و با برخورداری سرمایه های ارزشمند دینی و فرهنگی، از قرن ها پیش همواره یکی از محورهای اصلی تمدن ساز در آسیا بوده است و در دوره حاضر نیز آماده ایم تا با بهره گیری از کلیه امکانات خود و همکاری با دیگر دولت ها و ملت های این قاره بزرگ در جهت صلح و توسعه و ارتقای مناسبت دوستانه در سطح آسیا کوشا باشیم.

*احزاب سیاسی باید امر به معروف و نهی از منکر را سرلوحه خود قرار دهند

 معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان عصر امروز (جمعه) در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی اظهار داشت: احزاب سیاسی باید بتوانند نگاه های مختلف سیاسی را در نظر بگیرند.

وی افزود: سیاستمداران باید به افراد و نگاه‌های مختلف توجه کنند و کمک حال دولت‌ها باشد و همچنین بتوانند در بین گروهی مختلف باشند و از مشکلاتی که در بخش های مختلف به وجود می آید، جلوگیری کنند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از نمونه های موفق در این زمینه بوده است، گفت: ما در آستانه سالگرد انقلاب ایران هستیم که یکی از اتفاقات خاص بوده است و احزاب سیاسی از این اتفاق که توسط بنیان گذار انقلاب صورت گرفت می توانند استفاده کنند.

ابتکار با تاکید بر اینکه احزاب باید در برنامه های خود به دموکراسی و مردم سالاری دینی توجه کنند، تصریح کرد: در برخی کشورها گروهک هایی به نام مذهب و دین، خشونت و ترور را گسترش و باعث از بین رفتن زنان و مردان بی گناه می شوند و این باعث محدودیت های زیادی شده است و داعش یکی از این نمونه ها است و با گفتن الله اکبر افراد مختلف بیگناه را می کشد.

وی اضافه کرد: احزاب سیاسی برای نشان دادن این مشکلات باید دست به کار شود و امر به معروف و نهی از منکر را سرلوحه خود قرار دهد تا به صلح پایدار برسیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان به مسئله فلسطین اشاره و خاطرنشان کرد: ما بی عدالتی های متعددی در جوامع همچون فلسطین می بینیم که مشکلات زیادی برای آنان به وجود آورده و جوانان تحت فشار رژیمی قرار گرفتند که نمی توانند به توانایی خود برسند و حرف های خود را بزنند.

به گفته ابتکار، در ایران نوجوانان و جوانان بعد از انقلاب توانسته اند تصمیم گیر باشند بنابراین در این زمینه بهتر است باز گفت و گوی هایی بین نسل های مختلف صورت گیرد.

وی پیشنهاد کرد: در این زمینه بهتر است ما از حضور زنان در احزاب استفاده کنیم تا بتوانیم به اهداف خود در برنامه های مورد نظر برسند.

معاون رییس جمهور در امور زنان گفت: زنان در ۸ سال جنگ تحمیلی علیه ایران توانستند با گردهمایی‌هایی که صورت دادند، کمک های بزرگی کنند.

به اعتقاد ابتکار قرار گرفتن زنان در کنار مردان در احزاب، احزاب سیاسی را قدرتمند‌تر می سازد.

وی گفت: در کشور ایران ما توانستیم با ایجاد سازمانهای مردم نهاد به دولتمردان کمک کنیم. این می‌تواند نمونه‌ای برای کشورهای دیگر باشد و از طریق مذاکره با آنها، عدالت مردم محور را گسترش دهیم و این را به یک توسعه بین المللی برسانیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان تاکید کرد: باید ما به همدیگر کمک کنیم تا مدیریت اجرایی خوبی برای اجرای عدالت داشته باشیم و به این طریق افراطی‌گری را از بین ببرند.

*رئیس اتحادیه احزاب آفریقا: مقابله با افراطی گری پیچیده و در عین حال زمان بر است

رییس اتحادیه احزاب آفریقا در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: احزاب تلاش های زیادی انجام داده اند تا جلوی افراطی گری گرفته شود،مقابله با افراطی گری پیچیده و در عین حال زمان بر است از این رو باید کارهای چند جانبه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه افراط گرایان دور هم جمع شده اند  اما مخالفان آنها تنها هستند،افزود: جریان بوجود آمده در تلاش است تا اسلام هراسی ایجاد کنند براین اساس برای تشخیص افراط گرایان باید برنامه های آنها را شناسایی و در مقابل راهکار صحیح اتخاذ کرد.

رییس اتحادیه احزاب آفریقا می گوید: احزاب می توانند برای دست یابی به عدالت اجتماعی به دولت ها کمک کنند

باید با کمک همدیگر تروریست را از بین ببریم

«ویجی جولی» معاون مطالعات علمی هندوستان در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی احزاب آسیایی که به میزبانی حزب موتلفه اسلامی در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: خود را یکی از فرزندان انقلاب و سرباز آی‌کپ معرفی می‌کنم.

وی با بیان اینکه اگر مردم خواب هستند ما باید بیدار باشیم و تلاش کنیم آنها با هم مذاکره و گفتگو کنند، گفت: با کمک یکدیگر میتوانیم صلح را ایجاد کنیم. بنده از مجموعه آی کپ میخواهم در بخش های مختلف حضوری فعال داشته باشند تا با کمک هم بتوانیم تروریست را از بین ببریم؛ اگر در کنار هم باشیم می توانیم این کار را انجام دهیم.

معاون مطالعات علمی هندوستان تاکید کرد: برای مقابله با افراطی گری هم باید در کنار هم باشیم، باید همه کشورها همدیگر را کمک کنند. به اعتقاد بنده این این قرن قرن آسیا، ایران، هند و چین است.

ویجی جولی با بیان اینکه اگر این همگرایی ایجاد شود اتفاقات خوبی خواهد افتاد گفت: درصورت تحقق این مهم سازمان های مختلف دنباله رو ما خواهند بود.

وی از حزب موتلفه اسلامی و همچنین حسن غفوری فرد برای برگزاری اجلاس احزاب آسیایی در تهران تشکر کرد.

رییس دفتر مرکزی حزب وحدت اسلامی افغانستان: افراطی گری ریشه در بی عدالتی و بی سوادی دارد

حسین علی خلیل در نوبت عصر  بیست و نهمین کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم که در سالن اجلاس سران در حال برگزار است، گفت: جریان های افراطی با استفاده ابزاری از دین و آموزه های دینی پیروان تمامی مذاهب و فرق اسلامی را تکفیر می کنند.

وی تصریح کرد: آنها با راه انداختن کشتار مردم اسلامی در افغانستان، عراق و سویه جوی خون راه انداخته اند.

علی خلیل خاطر نشان کرد: با اقدامات وحشیانه بخش بزرگی از کشورهای جهان و آسیایی را تحت تاثیر اقدامات افرطی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: تروریست ها هر از گاهی با راه اندازی اقدامات تروریستی از ملت افغانستان قربانی می گیرد؛ باور ما این است که افراط گرایی در جهل و بی سواد، تبعیض و برداشت نادرست از دین ریشه دارد و احزاب می تواند در محو بی سوادی گام های مثبت بردارد و در مسیر ریشه کن کردن تبعیض و استبداد سیاسی نقشی مهم ایفا کنند.

*کشورهای بیگانه چه کاره‌اند که در امور ایران دخالت می‌کنند

مولوی اسحاق مدنی مشاور روسای جمهور سابق در امور اهل سنت در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم، گفت: داعش در جهان اسلام و غیر اسلام ریشه دوانده است و این فتنه هنوز از بین نرفته و آثار مخرب آن را می‌بینیم.

وی ادامه داد: احزاب سیاسی به ریشه‌‌ها توجه نمی‌کنند و گاه نسخه‌هایی را که دانشمندان برای یک منطقه مفید می‌بینند آن را به کل جهان تعمیم می‌دهند.

مشاور روسای جمهور سابق در امور اهل سنت تصریح کرد: اگر کشورهای غربی و آمریکا به آزادی اعتقاد دارند باید این آزادی برای همه باشد نه اینکه بگویند مردم غرب در انتخاب حکومت‌هایشان آزاد هستند اما زمانی که نوبت به یک کشور اسلامی برسد با خواسته مردم این کشورها به مخالفت برخیزند.

اسحاق مدنی تصریح کرد: زمانی که مردم کشورهای اسلامی به یک تصمیم می‌رسند می‌بینیم که جبهه مدعی حقوق بشر تصمیم‌های آنان را خلاف حقوق بشر می‌داند معلوم است که این آقایان ساکنان کشورهای اسلامی را اصلا بشر حساب نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه در جمهوری اسلامی هر ساله یک انتخابات برگزار می‌شود، گفت: زمانی که انقلاب اسلامی پیروز شد مردم با حضور گسترده در یک رفراندوم اعلام کردند که جمهوری اسلامی را می‌خواهیم و آنان در هر انتخابات رئیس جمهور مدنظر خود را انتخاب کرده‌اند کشورهای بیگانه چه کاره هستند که در امور ایران دخالت می‌کنند.

مشاور روسای جمهور سابق در امور اهل سنت با اشاره به تبلیغات گسترده نظام استکبار علیه انقلاب اسلامی ادامه داد: در فلسطین می‌بینیم که همه قدرت‌های بزرگ با همکاری یکدیگر افرادی را از دیگر نقاط جهان آورده‌اند و برای آنان در فلسطین منزل می‌سازند و منزل ساکنان اصلی این کشور را تخریب و آنها را از شهرهایشان تبعید می‌کنند.

اسحاق مدنی با تأکید بر اینکه از نظر غربی‌ها کشورهای اسلامی و مردم فلسطین حق انتخاب ندارند، به پدیده شوم داعش اشاره کرد و گفت: هیچ عاقلی در هیچ کجای دنیا داعش را تأیید نمی‌کند؛ هدف داعش بدنام کردن اسلام است.

*فعالیت در سازمان‌های بین‌المللی عامل توسعه صلح پایدار است 

علی نفیع رئیس اتحادیه احزاب آسیایی در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم که در سالن اجلاس سران برگزار شد،گفت: متأسفانه امروز جریان‌هایی در دنیا برای ترس از اسلام ایجاد شده اما به خاطر افزایش تعداد مسلمانان این افراط گرایان نتوانستند کاری از پیش برند.

رئیس اتحادیه احزاب آسیایی با بیان اینکه مقابله با افراط گرایی‌ کار سختی است، افزود: در این زمینه چالش‌ها و تنش‌های زیادی وجود دارد که باید با تدابیر خاص آ‌نها را از بین برد.

وی افزود: افراط گرایی پیوستگی اجتماعی را از بین می رود و این نقش احزاب سیاسی است که باید به این موضوع ورود کرده و با این ایده مشترک بتوانند این پیوستگی را حفظ کنند.

نفیع با بیان اینکه برای تشخیص افراط گرایی باید برنامه‌های آنها را شناسایی کرد، ادامه داد: باید ایده‌های دشمنان را بشناسیم تا بتوانیم راهکار درستی را ایجاد کنیم، احزاب سیاسی و دولت‌ها می‌توانند در این زمینه راهکار ارائه کرده و به پیشبرد آنها جامه عمل بپوشانند.

رئیس اتحادیه احزاب آسیایی تصریح کرد: نتیجه همکاری‌های مختلف احزاب سیاسی یک عمل و راهبرد ضروری را به وجود می‌آورد که باید با همکاری همان احزاب پیش برده شود.

وی خاطرنشان کرد: امروزه اتحادیه احزاب آفریقا توانسته کارهای فراوانی را برای رسیدن به صلح پایدار در آفریقا انجام دهد که می‌توان آنها را نمونه‌ای برای رسیدن به صلح در جهان قرار داد؛ شرکت و فعالیت در سازمان‌های مختلف بین‌المللی چون سازمان ملل برای اینکه بتوان صلح و توسعه پایدار را در جهان گسترش داد تأثیرگذار است.

*صلح چه زمانی برقرار می شود؟

«ایندا پر تی وی» کارشناس فراکسیون پی دی آی در مجمع مشورتی مردم اندونزی عصر جمعه در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی، گفت: تروریسم ریشه در نژاد پرستی و حتی سیاستمداران و نوع تفکر آنان دارد.

وی افزود: وقتی سیاست مردم و مذهب در کنار هم قرار بگیرند صلح برقرار خواهد شد و سیاستمداران می توانند این فرهنگ را در بین مردم توسعه دهند.

کارشناس فراکسیون پی دی آی در مجمع مشورتی مردم اندونزی گفت: اینجا لازم است تاکید کنم کشور من بر پایه تفکرات مذهبی پایه گذاری شده است و در کشورهای دینی و مذهبی مردم با مذهب بزرگ می شوند.

ایندا پر تی وی معتقد است که اختلاف های سیاسی باید مورد بحث و مذاکره قرار گیرند تا مشکلات به وجود آمده را حل کنند در همین زمینه افراطی گری ها مشخص شوند و آنها که به سمت تروریست رو می آورند، مشخیص و کنترل شوند.

وی با بیان اینکه ما می توانیم با مذهب و دین صلح آمیز مشکلات موجود را حل کنیم، خاطرنشان کرد: در همین زمینه لازم است نشست ها و اجلاس های مختلف برگزار و مشکلات به وجود آمده را حل کنیم.

کارشناس فراکسیون پی دی آی در مجمع مشورتی مردم اندونزی در پایان گفت: احزاب سیاسی نفش اساسی دارند که مردم را علیه افراطی گری ها بسیج کنند، ما نمی توانیم تاثیرات مذهب را در سیاست از بین ببریم.

*نماینده حماس در تهران: کشورهای اسلامی سفرای خود را از آمریکا فرا بخوانند 

خالد قدومی نماینده حماس در تهران در بیست‌ونهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی اظهار داشت: زندگیِ در کنار هم و مسالمت آمیز، نقش اصلی دارد و ما باید نسلی را ایجاد کنیم که بتوانند درکنار هم در صلح و امنیت زندگی کنند.

وی افزود: قوانین برای اعتقاد و ایمان ساخته شده است و زمانی اسلام در جامعه‌ای بطور کامل اجرا می‌شود که عدالت در آن جامعه جاری شده باشد.

نماینده حماس در ایران، تصریح کرد: کشورهای اسلامی باید سفرای خود را از آمریکا برای اعتراض به سازمان ملل فرابخوانند، زیرا وقتی عدالت نیست نمی‌توانیم هیچ صلحی را تجسم کرد.

خالد قدومی در پایان عنوان کرد: وقتی عدالت نیست نمی‌توان صلح را تصور کرد، وقتی اسرائیل به ظلم بزرگ خود ادامه می‌دهد و مورد حمایت آمریکا قرار می‌گیرد، چگونه می‌توانیم منتظر عدالت باشیم.

*شیخ عطار:احزاب سیاسی درتغییر نگرش گروه های افراطی نقش موثری دارند

علیرضا شیخ عطار  در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت:بعد از عملیات مختلف نظامی علیه گروه های افراطی باید فعالیت های فرهنگی مختلف انجام دهیم.

وی ادامه داد: اعضای مختلف این تروریست ها و نهادهای افراطی گری از جوامع مختلف تشکیل می شوند که بیشتر اینها از بحران هویت و بحران مذهبی رنج می برند و به هویتی خوب دست نیافته اند.

شیخ عطار گفت: متاسفانه بیشتر این ها وقتی در کشورهای غربی قرار می گیرند جزئی از طبقه دوم محسوب می شوند و برای همین به یک بحران هویت خاصی می رسند که متاسفانه این خود یکی از دلایلی است که به بحث افراطی گری روی می آورند و روشن گری خاصی وجود ندارد که اینها را از این خواب و جهل نجات داده و بیدارشان کند.

وی افزود: ریشه دیگری که باعث این کار می شود فقر موجود در بخش های مختلف جوامع این کشورهاست که در طبقه های پایین کشورهای آسیای غربی و مرکزی باعث به وجود آمدن چنین افکار افراطی گری می شود.

سفیر سابق کشورمان در آلمان گفت: افراطی گری حتی در بین دیگر مذاهب هم به وجود آمده است و عموم این افراد نگرش و تفسیر سطحی از متون اسلامی، مذهبی و ایدئولوژی های خود دارند که عمیق نیست و با توجه به تعصب خاصی که دارند همیشه به این مسیر رو می آورند و طرف مقابل را متهم می کنند و می گویند تفسیرشان درست نیست.

وی گفت: اگر بتوانیم این گونه افرادی که چنین مشکلاتی دارند این ها را دور هم جمع کنیم از دولت ها و مناطق مختلف و به صحبت ها و حرف های این ها گوش دهند مطمئنا مسیری که به اسم تروریسم انتخاب می کنند این گونه نخواهد بود و تروریسم و افراطی گری را انتخاب نخواهند کرد.

*نماینده حزب AK ترکیه:مبارزه با افراطی گری با فکر جمعی قابل اجرا است

‘عفیف دمیرکیران’ که در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب سیاسی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم سخن می گفت، تاکید کرد: عدالت و توسعه باید برای همه باشد و نه اینکه برای برخی باشد.

وی ادامه داد: وقتی به عنوان یک حزب سیاسی به همه مردم به یک چشم نگاه می کنیم مردم نیز با همین دید به شما می نگرند و شما را عامل خود برای توسعه عدالت می دانند.احزاب سیاسی باید موقعیت برای محو افراطی گری ایجاد کنند.

نماینده حزب ای کی ترکیه گفت: تروریست و افراطی گری در منطقه ما وجود دارد و ما در حال جنگ با افراطی گری در کشورهای خود هستیم؛من از کشورهایی که با افراط گرایان به مبارزه پرداختند تشکر می کنم.

عفیف دمیر خاطر نشان کرد: مبارزه با افراطی گری تنها با همکاری و فکر دسته جمعی ایجاد می شود ولی متاسفانه تروریسم و افراطی گرایی در کنار جاده قدیمی ابریشم رشد کرده است.

وی تاکید کرد که: باید از خودمان در برابر تروریست ها و افراط گرایان دفاع کنیم و همه احزاب سیاسی باید صلح پایدار ایجاد کنند.

*محور مقاومت مهمترین ابزارهای قدرت را در دست دارد

عباس قدوح نماینده حزب الله لبنان در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی اظهار داشت: ما با کمک ایران توانستیم با رژیم صهیونیستی مقابله کنیم و کشورمان را از اشغال آنها نجات دهیم و در مبارزه با داعش نیز با همکاری ایران، سوریه و محور مقاومت توانستیم آنها را شکست دهیم.

قدوح افزود: در دهه‌های گذشته به جهت اخلاقی، دینی و انسانی از مظلومان و مستضعفین جهان حمایت کردیم و امروز میزان آگاهی عمومی مردم لبنان افزایش یافته و این موضوع یکی از مسئولیتهای مهم بر دوش احزاب است تا بتوانیم مطالبات عادلانه آنها و نیازهای ضروری آنها را برآورده سازیم.

وی با بیان اینکه فعالیت و هدف حزب الله انسان محور است و امروز محور مقاومت مهمترین ابزارهای قدرت را در دست دارد، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی بعد از شکست در منطقه نقشی نخواهد داشت و آمریکا برای وحشی گری در منطقه باقی نخواهد ماند و جهان آماده نفوذ آنها نخواهد شد.

* احزاب سیاسی می توانند در توسعه پایدار شهری نقشی اساسی داشته باشند

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی که به همت حزب موتلفه اسلامی در سالن اجلاس سران برگزار شد، با اشاره به احزاب سیاسی و توسعه شهری اظهار داشت: ما ناگزیر هستیم تا توسعه پایدار شهری را در راستای توسعه فرهنگی و اجتماعی دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۰ کلان شهر دنیا در آسیا هستند افزود: قاره آسیا به بیش از ۴۸ بخش شهری تقسیم بندی شده اند و قاره آسیا از آب و هوای مختلفی تشکیل شده.

رییس شورای شهر تهران تصریح کرد: تحلیل های مختلف نشان می دهد آلمان، سویس و کشورهای معاهده بین المللی حفاظت محیط زیستی را اجرا و متعهد به اجرای این عهدنامه شده اند.

هاشمی خاطرنشان کرد: کشور استرالیا در این زمینه حزب مستقل دارد که در زمینه حفاظت محیط زیستی فعالیت می کند و هدف آن حل مشکلات در این زمینه است چرا که معتقد هستند احزاب سیاسی آزادی خواهان در این بخش معتقدند که اقتصاد و محیط زیست به هم وابسته هستند.

وی گفت: در جوامع مردم سالار احزاب نقش مهمی در رسیدن به توسعه پایدار شهری دارند و توان مردمی را به منصه حضور می آورند تا از این طریق بتوانند به توسعه پایدار برسند.

رییس شورای شهر تهران گفت: اگر سیستم شهری و شورای شهر از یک برنامه توانمندی برخورد دار باشد مدیریت شهری به بهترین حالت ممکن انجام می شود.

هاشمی گفت: برای حل مشکلات موجود می توان از منابع مختلف مالی مدیریت کنیم تا بتوانیم به یک توسعه پایدار دست یابیم و این کار بدون شرکت معماری و مردم امکان پذیر نیست.

وی گفت: در این زمینه نهاد های مردم محور و احزاب مختلف می توانند نقش اساسی در توسعه پایدار شهری به وجود باورند که همه این ها می تواند زیر نظر احزاب سیاسی قرار بگیرند و مدیریت شوند

وی با اشاره به نقش آیت الله هاشمی در توسعه پایداری گفت: مرحوم هاشمی رفسنجانی یکی از مدافعان انقلاب اسلامی بوده و در زمینه توسعه پایدار تلاش زیادی برای ایجاد احزاب مختلف احزاب سیاسی داشتند تا مدیریت شهری و کشوری از طریق مردم باشد.

وی افزود: مرحوم هاشمی معتقد بودند اگر اینگونه نباشد ما به موفقیت های کوتاه مدت می رسیم.

وی در پایان گفت: اگر احزاب سیاسی بخواهند با بهترین نگرش توسعه پایدار شهری را پیش ببرند می توانند همیشه با رای مردم این مراحل را به آخر برسانند.

*بستر توسعه در ایران توسعه سیاسی است/توسعه سیاسی زیرساخت توسعه ملی

سیدرضا صالحی امیری در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی در سالن اجلاس سران اظهار داشت: در برنامه سوم شهرداری تهران تلاش کردیم الگوی جدیدی برای توسعه فراهم کنیم. در نگاه جدید توسعه شهری را مبتنی بر شهر انسان مدار و اخلاق محور تعریف کرده ایم.

وی ادامه داد: برای رسیدن به چنین شهری با این مختصات نیازمند ساز و کارهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی هستیم. در حوزه اجتماعی ۱۰ برنامه را به عنوان الزامات توسعه شهری اعم از ساز و کار اجتماعی، امنیت، سلامت، اخلاق اجتماعی و محیط زیست شهری، نشاط اجتماعی، حقوق شهروندی و توجه ویژه به آسیب دیدگان اجتماعی تعریف کرده ایم.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بستر توسعه در ایران توسعه سیاسی است و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ذیل بستر توسعه سیاسی سامان می یابد. نتایج تحقیقات نشان می دهد که ۸۹ درصد نخبگان کشور معتقدند بستر توسعه در ایران، توسعه سیاسی است و همه اجزای توسعه باید ذیل این توسعه شکل گیرد.

صالحی امیری افزود: این ممکن نیست مگر در توجه به آموزش مستمر و ارتقای دانش سیاسی، شفافیت، عقلانیت و تعامل و سازگاری تعامل اجتماعی و سیاسی و پذیرش رقابت سیاسی در همه عرصه ها و تربیت مدیران در نظام سیاسی و قانونمندی فعالیت های سیاسی است.

وی افزود: محصول توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی توسعه سیاسی خواهد بود و توسعه سیاسی زیرساخت توسعه ملی است و از این منظر اگر هدف بلند ما برای رسیدن به نقطه آرمانی شهری انسان مدار و اخلاق محور باشد الزاما باید توسعه سیاسی را ابتدا در سطح شهروندان و توسعه اجتماعی و فرهنگی در ذیل آن تعریف کنیم .

*دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی: احزاب می‌توانند در تحقق حقوق شهروندی موثر باشند

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی عصر امروز در کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی با بیان اینکه برای نخستین بار مفهوم شکوفایی شهری در دهه ۱۹۳۰ شکل گرفت تا اینکه در سال ۲۰۱۲ سازمان ملل شاخص چند بعدی جامعی را برای سنجش میزان توسعه انسانی و اقتصادی شهرها معرفی کرد، اظهار داشت: یک شاخص چند وجهی که از طریق ارزیابی ۶ مؤلفه بهره‌وری، توسعه زیرساخت‌ها، کیفیت زندگی، پایداری زیست‌محیطی، انسجام و برابری اجتماعی و نهایتا حکمروایی شهری و قانونگذاری قابل تعریف و شناسایی است.

وی افزود: در این شاخص تمام ارکان محیط زیستی و اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در کنار هم قرار می‌گیرند تا شهری مولد، سالم،‌پویا و شاد را بسازند.

مولاوردی با بیان اینکه ارزشمندی رابطه بین شهر و شاخص‌های شکوفایی به عنوان ابتکاری جهانی در این است که تغییر یا پیشرفت در کیفیت زندگی شهری را به دنبال دارد، گفت:با این روش نوآورانه که بیش از ۳۰۰ شهر دنیا را پوشش می‌دهد می‌توان فرصت‌ها و چالش‌هایی که شهرها با آن مواجه هستند را تشخیص داد.

معاون رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه اجرای این طرح به صورت پایلوت در قزوین آغاز شده است، گفت: این طرح ترکیبی است از برنامه شاخص شکوفایی شهری برای پایش اهداف توسعه پایدار، برنامه شهرهای سبزتر و برنامه اسکان بشر ملل متحد است.

مولاوردی ضمن تشریح منشور سکونت در اسلام گفت: در این منشور مصوبه مجمع جهانی شهر اسلامی که با شعار اهمیت معیارهای سکونت،توسعه پایدار و بهبود کیفیت زندگی در اسلام در قزوین برگزار شد تلاش شد مفاهیم شهر و سازی در عصر کنونی را طلیعه‌ای برای ظهور و بروز شهرهای نوین اسلامی در جهان معرفی کند.

وی با بیان اینکه در این مجمع نماینده قائم مقام دبیرکلی سازمان ملل با اشاره به اینکه این شهرها باید ساخته شوند، بر توجه به نیازهای جوانان از جمله بیکاری و اشتغال تاکید کرد و گفت: جوانان را  باید کاربران اصلی فضاهای شهری خواند که باید از توانایی‌هایشان در ساختن شهرها استفاده شود. چرا که جوانان به خوبی نیازها و مشکلات را می‌دانند و برای آن برنامه دارند.

مولاوردی ادامه داد:‌از بعد حقوق شهروندی که در حال حاضر مسئولیت هماهنگی، ارزیابی و نظارت بر تحقق آن را بر عهده دارم آنچه قابل بحث است نقش انسان در توسعه کشور و جایگاه شهروندان در این فرایند است که به نظر می‌رسد با غلبه‌ای که امروزه تکنیک بر حقوق شهروندی پیدا کرده با یک بازخوانی باید به برقراری توازن و ایجاد رابطه بین این دو اهتمام ورزیم.

وی در عین حال تاکید کرد: این به معنای مقاومت در برابر ورود مدرنیته به عنوان یک پدیده و تحول جهانی به کشور نیست بلکه به این معناست که ما با تدبیر درست خود را برای چگونگی رویارویی با آن آماده کنیم.

معاون رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی با تاکید بر اینکه باید به مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها و رابطه انسانی در طرح‌ها و پروژه‌ها و جایگاه انسان در آن بها داده و تکلیف خود را با هدف غایی از توسعه شهری مشخص کنیم، گفت: باید ببینیم که آیا صرفا به دنبال افزایش تعداد پروژه‌ها و طرح‌ها و اعلام ابعاد، ارقام و آمار از نظر کمی هستیم یا ارتقاء و بهبود کیفی شاخص‌ها و میزان افزایش رفاه، امنیت، رضایت و شادی و نشاط شهروندان هم برایمان مهم است.

مولاوردی ادامه داد: چگونگی سازگاری مفاهیم و اندیشه مدرن با هویت ایرانی- اسلامی بدون اینکه به عقب برگردیم می‌تواند از ملاحظات محوری باشد تا سد راه ناهنجاری‌های اجتماعی، کجروی‌ها و شلختگی‌های شهری شود و با تغییر انگاره از تکنیک و فن به انسان توسعه پایدار شهری را به معنای واقعی کلمه در دستور کار قرار دهد.

وی ضمن اشاره به مسئولیت سابق خود به عنوان معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده و همچنین دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان،‌گفت: حوزه زنان نیز از دو منظر حقوق شهروندی و بار معنایی ایران شهری پرچالش‌ترین حوزه رویارویی با مدرنیته است و از آنجا که تغییرات اجتماعی گسترده در این حوزه بیش از سایر حوزه‌ها رخ داده ما را بالاجبار به بازخوانی آن با عمق بیشتری فرا می‌خواند.

معاون رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی افزود:‌از منظر دیگر در فرایند تثبیت و تامین حقوق شهروندی مسیر تحول زنان از پرده نشینی به شهروندی تمام عیار به مراتب طولانی‌تر و پیچ در پیچ‌تر از تحول مردان از رعیت به شهروند است و این تحول همواره در مخاطره بازگشت به قهقرا هم قرار دارد و رویکرد کالایی به شهروندان و تصرف در حقوق آنان به بهانه اجرای پروژه‌های عمرانی نشان بارزی از بازگشت به دوره ارباب رعیتی با ظاهری خیرخواهانه است.

مولاوردی با بیان اینکه در چارچوب حق بر شهر امروزه تعریف ماموریت‌ها و کارویژه‌های جدیدی نیز برای شهرداری‌ها و شوراهای شهر و روستا ضرورت می‌یابد، گفت: آن حق زنان بر شهر است که بر این اساس اول در سطح مدیریت دموکراتیک محلی، شهر نیازمند قوانینی است که حضور زنان را در سطوح تصمیم‌سازی محلی هم در حوزه قانونگذاری و هم در حوزه اجرایی تضمین کند.

وی با اشاره به منظر تحقق شهرها و جوامع پایدار و تاب‌آور گفت: اعتبار بخشی به نیازهای خواست زنان در یک وضعیت برابر باید محور سیاست‌ها و برنامه‌ها قرار گیرد.

معاون رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی ادامه داد: همچنین از منظر تحقق شهر امن برای زنان و امنیت برای همه طراحی سیاست‌های امنیت شهری برای حفاظت زنان و کودکان در برابر خشونت‌های جاری و رایج در سطح شهر مدنظر باشد.

مولاوردی با بیان اینکه حق بر شهر پیوندی طبیعی با حقوق شهروندی داشته و درادامه و امتداد آن است، ادامه داد: در واقع دو حق اصلی شهروندان بر شهر یکی برخورداری از آرامش در زیست شهری است که جنبه‌های روحی و معنوی شهروندان را در نظر دارد و دیگری ایجاد آسایش است که جنبه‌های مادی زندگی آنها را در برخواهد گرفت.

وی ادامه داد: حق بر شهر بسیار فراتر از آزادی فردی در دسترسی به امکانات شهری است. حق تغییر دادن خودمان از طریق تغییر دادن شهر است و آزادی در ساختن و بازسازی شهرها و خودمان است که یکی از باارزش‌ترین و فراموش شده‌ترین حقوق شهروندی است.

معاون رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی با تاکید بر اینکه احزاب سیاسی که شتاب‌دهنده توسعه پایدار جوامع بوده و در سرعت بخشی به آن نقشی بی‌بدیل دارند، گفت: احزاب در یک جامعه مدنی با بالا بردن سطح تعامل و مسئولیت حاکمان و شهروندان باعث تضمین حقوق و تکالیف متقابل دولت و شهروند در نتیجه حکمرانی خوب می‌شود.

مولاوردی افزود: اگر تحقق حقوق شهروندی را یکی از ویژگی‌های حکمرانی خوب بدانیم، نهادهای سیاسی همچون احزاب می‌توانند در احقاق این حقوق مقصر باشند.

وی با بیان اینکه احزاب برای به قدرت رسیدن و همچنین برای بقا در امتداد طولی قدرت و همچنین بسط عمقی قدرت در لایه‌های جامعه و ساختارهای حاکمیتی باید خود را ملتزم به اصولی بدانند، گفت: توجه و بسط این اصول از سوی احزاب توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاس جوامع را در پی دارد و همچنین داشتن برنامه‌های توسعه‌ای کلان، توجه به شایسته سالاری، کادر سازی و تجربه اندوزی، پاسخگو بودن و نقد درون حزبی از جمله این اصول است.

معاون رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی تاکید کرد: احزاب برای دوام و بقا در قدرت خود را ملزم به تحقق شعارها و وعده‌های خود می‌دانند و از این رو بقای یک حزب به معنای عمل به وعده‌ها بوده و این مساوی با توسعه پایدار شهری و جوامع است.

مولاوردی تاکید کرد: یکی از لوازم توسعه وجود احزاب مقتدر متعهد، قانونمند، کارآمد، مدافع منافع ملی و برنامه‌دار جهت توسعه یافتگی کشور است لذا تعامل اعضا با هم در سطح ملی و تفاهم اجتماعی زمانی به وقوع می‌پیوندد که تمام جریان موجود در یک جامعه باب گفت‌وگو را باز کنند و ائتلاف اجتماعی را برای از سر راه برداشتن موانع و چالش‌های توسعه شکل دهند.

وی در پایان بااشاره به اینکه امید است در دولت دوازدهم که حقوق شهروندی را سرلوحه سیاست‌های داخلی خود اعلام کرده و ترجیع‌بند برنامه خود را حراست از این حقوق می‌داند، با برداشتن گام‌های اساسی در تحقق حقوق شهروندی و پیاده شدن شاخص‌های شکوفایی شهری شاهد تحقق شهرهای پایدار و تاب‌آور باشیم، گفت: در این مسیر آمادگی خود را جهت تبادل تجارب و اطلاعات با احزاب آسیایی اعلام می‌داریم.

*سرمدی عضو کمیته دائمی احزاب آسیایی: احزاب مختلف باید به طور مشترک همدیگر را حمایت کنند

محمدرضا سرمدی عضو کمیته دائمی احزاب آسیایی و عضو حزب اسلامی کار در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی گفت: برای رسیدن به توسعه پایدار، باید گروه های مختلف در این زمینه شرکت کنند.

وی افزود: معتقدم احزاب مختلف باید به طور مشترک همدیگر را حمایت کنند و کمک های مختلف ایده ای را به هم داشته باشند.

به باور سرمدی، برای توسعه پایدار محیط زیستی که در کنار موضوعات مختلف قرار گرفته اند باید ایده هایمتفاوتی در نظر گرفته شوند. احزاب سیاسی نیز باید در آموزش افراد جامعه تلاش زیادی کنند.

وی با بیان اینکه احزاب باید اقتصاد را به یک مسیر هدایت کنند، گفت: هر حزبی برای خود روش خاصی را تعیین کند. یکی از این روش ها این است که هر حزبی باید روش های مختلف خود را مشخص کنند و حوزه های بودجه و درآمدی و خدماتی که قرار است ارائه کند را تعیین کند.

سرمدی معتقد است که توسعه پایدار اقتصادی بخشی لازم است توجه خاصی به افراد جامعه داشته باشد.

وی افزود: توسعه پایدار اجتماعی هم لازم است تا موقعیت های لازم را ایجاد کند. برای مثال ارزش های مردم سالاری در این زمینه از نقش مهمی برخوردار است و بخشی از دولت باید به عنوان بخش قدرتمند در این زمینه راهکارهای مختلفی را برای ایجاد پایداری شهری تعریف کند.

*نماینده مردم تبریز در مجلس: بدون مشارکت «زنان» توسعه پایدار صورت نمی‌پذیرد

زهرا ساعی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم در سالن اجلاس سران اظهار داشت: از مهم‌ترین اهداف توسعه در کشورهای در حال توسعه چگونگی دستیابی به توسعه پایدار است.

وی افزود: توسعه پایدار تنها زمانی به طور موفقیت‌آمیز محقق می‌شود که برپایه مشارکت و همکاری تمام گروه‌های اجتماعی استوار باشد.

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه امروزه بخش اعظم گروه‌های اجتماعی را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: مشارکت زنان یکی از شاخص‌های توسعه محسوب می‌شود و جایگاه زنان در توسعه پایدار تا جایی دارای اهمیت است که یکی از مهم‌ترین شاخص در توسعه‌ یافتگی در عرصه‌های مختلف محسوب می‌شود.

به باور ساعی، بسترسازی برای این مشارکت بی‌شک از فرایند توانمندی زنان خواهد گذشت و البته او توانمندی با توجه به نوع تأثیرگذاری آنان خواهد بود.

وی می‌گوید: قبل از هر چیز در بحث توسعه پایدار باید بر این نکته اذعان داشت که توسعه پایدار به آن بخش از روند توسعه مربوط است که ظرفیت مردم را برای کسب و هزینه ثروت به طور پایدار و ماندگار تقویت می‌کند.

وی افزود: این حیطه از توسعه به خودی خود محتاج به یک محیط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است تا افراد را قادر سازد در روند توسعه مشارکت داشته و در حفظ دستاوردهای آن سهیم باشند.

نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: صاحب‌نظر اجتماعی و متفکران حوزه توسعه در مفهوم کلان آن در عصر حاضر به این باور رسیده‌اند که دستیابی به توسعه پایدار بدون مشارکت فعال زنان در تمامی حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تقریباً ناممکن و به دور از واقعیت به نظر می‌رسد.

ساعی در عین حال خاطرنشان کرد: علی‌رغم این واقعیت براساس بررسی‌هایی که در زمینه مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان صورت گرفته این امر تأیید شده است که همچنان نگاه تبعیض‌آمیز جامعه به زنان محدودیت‌هایی را برای مشارکت فعال آنان ایجاد می‌کند و در حقیقت نسبت به شخصیت اجتماعی و شهروندی منوط به مشارکت اجتماعی است.

به اعتقاد نماینده مردم تبریز در مجلس کشورها برای تثبیت توسعه پایدار در تلاش برای مشارکت هرچه بیشتر زنان در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های اجتماعی،‌اقتصاد و سیاسی خود هستند.

ساعی ادامه داد: همین امر رابط مکمل و دوسویه مشارکت و توانمندسازی زنان را به خوبی روشن می‌سازد به ویژه آنکه شاخص‌هایی چون آموزش عالی، سطح بالای اشتغال و وضعیت مناسب بهداشت زنان برای هر دو حیاتی است.

وی با بیان اینکه در توانمندسازی و مشارکت زنان عملکرد دولت‌ها نیز حائز اهمیت است، تصریح کرد: نقش دولت در تغییر ساختار انکارناپذیر است و دولت‌ها قادرند از طریق قوانین، نهادها و سیاست‌های خود در تقویت حقوق زنان و دسترسی آنها به منافع و همچنین حضور آنها در جامعه مؤثر باشند.

ساعی پیش‌نیاز مشارکت زنان را ارائه آگاهی به آنان عنوان و خاطرنشان کرد: در این مرحله باید علت و ضرورت همکاری و نقش زنان به آنها آموزش داده شود.

وی می‌گوید که تجربه نشان داده است زنان زمانی آماده صرف هزینه برای حل یک مسئله هستند که ابتدا مسئله را بشناسند تا انگیزه لازم را پیدا کنند. بنابراین مقدمه مشارکت آگاهی دادن از طریق ترویج و گسترش فرهنگ توسعه پایدار از طریق آموزش است.

نماینده مردم تبریز در مجلس در عین حال اضافه کرد: دومین مرحله مشارکت سازماندهی زنان در قالب تشکل‌های رسمی و محلی در این مرحله زنان در گروه‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌های مختلف گردهم می‌آیند و این تشکل‌ها باعث می‌شوند امکان ارائه خدمات به آنان فراهم شود و زنان قادر شوند مسائل و مشکلات را به آسانی به مقامات ارائه دهند و حمایت‌های لازم را با سرعت و دقت لازم دریافت کنند.

ساعی پشتیبانی و حمایت‌های حقوقی،‌اداری، اعتباری و برنامه‌ای را سومین اقدام برای مشارکت دادن به زنان عنوان و خاطرنشان کرد: در این مرحله از تشکل‌ها قدرت کافی برای حضور همه‌جانبه خواهند داشت و به خوبی می‌توانند ایفاگر نقش واگذار شده باشند.

وی ادامه داد: در عین حال باید توجه داشت که مشارکت زنان در توسعه برای سوق دادن آنان به سمت توسعه پایدار هم هدف و هم وسیله است. در این میان مشارکت حقی شخصی است که باید برای همه فراهم شود و ابزاری برای تحقق برابری و بهبود کیفیت زندگی است.

به باور ساعی، یکی از مهم‌ترین وجوه مشارکت زنان حضور در عرصه‌های سیاسی است و این عرصه‌ها چه از نظر تصمیم‌گیری و چه از نظر مشارکت در سطوح بالای قدرت دارای اهمیت است و از این‌رو توجه به مشارکت سیاسی یکی از اصلی‌ترین زمینه‌ها برای توسعه نقش و جایگاه زنان در امر توسعه و خود از نمادهای آن است.

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه مشارکت زنان در همه جهان حتی در کشورهای توسعه یافته هم به میزانی که باید وجود  ندارد، گفت: به هر حال باید در نظر داشت که تلاش‌ها برای توسعه در هر کشوری متوجه مشارکت کامل زنان باشد.

ساعی تأکید کرد: اگر توانمندی‌های همه افراد و گروه‌های جامعه درک نشود تغییر و توسعه در سطح جامعه به وجود نمی‌آید پس به این معنا نمی‌توان توسعه پایدار را در نظر داشت.

وی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای همه احزاب آسیایی گفت: بدون مشارکت زنان و توانمندسازی آنان نمی‌توان به توسعه پایدار رسید.

*برای احزاب ، نهادهای مدنی و گروه های مردم نهاد اهمیت زیادی قائل هستیم

محمد علی نجفی”شهردارتهران” امشب در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم که به همت حزب موتلفه در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: خوشحالم جمعی از چهره های سیاسی و حزبی از کشورهای آسیایی را ملاقات می کنم، از طرف مردم تهران حضور شما را در شهر تاریخی تهران خوش آمد می گویم.

وی خطاب به شرکت کنندگان در این کنفرانس، گفت: در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی میزبان شما در تهران هستیم، حقیقتا تهران از زیبایی ها و ظرفیت های خاص خود برخوردار است و امیدوارم در ایام اقامت، فرصتی برای گشت و گذار پیدا کنید تا با قابلیت های این شهر تاریخی آشنا شوید.

شهردار تهران تصریح کرد: من و همکارانم در شهرداری با چالش ها و مشکلاتی مواجه هستیم و برنامه هایی برای عبور از چالش ها تدارک دیده ایم؛ شعار شهر تهران در دوره جدید مدیریت  “تهران، شهر امید،مشارکت و شکوفایی” تعیین شده است.

نجفی بر اهمیت مشارکت مردم در کلان شهرها بویژه تهران تاکید کرد و گفت: ما اصرار داریم مردم هم در تصمیم سازی و هم در تصمیم گیری های شهری که متعلق به آنها است مشارکت داشته باشند و این شهر را به طور واقعی از آن خود بدانند. ضمن آنکه در این مشارکت، نقش احزاب و گروه های مردم نهاد بسیار، بسیار مهم است.

وی احزاب را حلقه واسط بین مردم و حکومت ملی و محلی می داند و می گوید: این نشان می دهد اهمیت زیادی برای احزاب و نهادهای مدنی قائل هستیم به همین جهت اجلاس آی کپ با اهمیت تلقی می شود.

شهردار تهران ادامه داد: با کمک احزاب و شهرداری ها  مسائلی همچون محیط زیست، آلودگی هوا، حمل و نقل، ترافیک، ناهنجاری های اجتماعی و حاشیه نشینی به نحو بهتری حل خواهد شد. به هرحال ما در قبال شهر و شهروندان مسئولیم و این مسئولیت را می توان در چارچوب حزبی به نحو بهتری به انجام رساند.

نجفی با بیان این مطلب”قاره ما از فرهنگ غنی و پتانسیل برخوردار است بنابراین باید بر فرهنگ و تاریخ آسیایی متکی باشیم و با همکاری هم به توسعه کشورها و توسعه شهر ها کمک کنیم،” اظهارداشت: تهران همواره از فعالیت های بین المللی استقبال کرده و دبیرخانه شهرداران آسیایی در تهران تشکیل شده است.

وی ابراز امیدواری کرد، به مدد این اجلاس که در تهران در حال برگزاری است روابط گسترده تری بین شهر تهران و همه شهرهای آسیایی برقرار شود؛ شما پیام صلح و دوستی شهروندان تهران را به شهروندان خود برسانید و سلام بنده را نیز به شهرداران کشور خواد ابلاغ کنید.

*برگزاری دومین روز کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی

بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی دقایقیش در سالن اجلاس سران آغاز شد؛ هم اکنون غلامحسین شافعی”رئیس اتاق بازرگانی ایران” در حال سخنرانی است.

*جاده ابریشم رابطه اقتصادی ایران با کشورهای منطقه را گسترش می دهد

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی که به همت حزب موتلفه اسلامی در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است سخن می گفت، اظهار داشت: استحضار دارید که سه مسیر زمینی و یک مسیر دریایی، جاده ابریشم را از ایران عبور می دهد و تا سده ۱۵ میلادی، جاده ابریشم بزرگترین مسیر بازرگانی دنیا بوده است، زیرا جاده ابریشم در ایران از حدود ۲۰ شهر اصلی از شمال شرق تا شمال غرب عبور می کند؛ احیای این جاده به طور مدرن می تواند ضامن منافع ملی ایران باشد.

شافعی با بیان اینکه اجرای پروژه جاده ابریشم رابطه اقتصادی ایران با کشورهای منطقه را گسترش خواهد داد، گفت: برنامه ریزی شهری و تبادلات فرهنگی و برنامه ریزی های اقتصادی در سایه این پروژه رونق می گیرد.

وی ادامه داد: چین یکی از منابع مهم سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های جاده ابریشم است. مسیر ریلی میان ایران و چین سه هزار کیلیومتر طول خواهد داشت.

شافعی اضافه کرد: هدف از اجرای جاده ابریشم این است که چارچوب های جدیدی در زمینه اقتصادی شکل بگیرد تا جاده کهن ابریشم در عصر جدید انرژی و حیاتی نو پیدا کند.

وی ادامه داد: بدون شک، تحقق اهداف این جاده که منافع کشورهای مختلف در نقاط مختلف دنیا، در گرو همکاری و استفاده از ظرفیت همه کشورهاست.

*تشکیل کمیته تحقیقاتی برای تأسیس شرکت های مختلف تجاری در آسیا ضرورت دارد

یحیی آل اسحاق رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران سخنران دیگر این کنفرانس بود؛ او گفت: منطقه ای که این اجلاس در آن برگزار می شود از مناطقی است که عمده ترین حوادث تاریخ در آن رخ داده است، زیرا اگر به جنگ های بزرگ جهانی و تحولات مختلف نگاه کنیم خواهیم دید این منطقه نقش اصلی را داشته و امروز نیز عمده ترین اخبار و حوادث مربوط به این منطقه است، ضمن اینکه در آینده هم اینگونه خواهد بود.

وی با بیان اینکه آتیه جهان حتما از این منطقه سامان خواهد گرفت، افزود: موقعیت سیاسی و اقتصادی آسیا نشان می دهد منشاء صلح یا آرامش و تهدیدی در آینده در این منطقه خواهد بود.

آل اسحاق با بیان اینکه امروز در شاخص های جهانی، دو شاخص جایگاه تجاری و دیگری سطح تکنولوژی وجه تمایز کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه است، اظهار داشت: باید یک رابطه جدی بین استراتژی تجاری، فرهنگی و اقتصادی ایجاد کنیم.

وی افزود: اگر به دنبال امنیت، توسعه و صلح هستیم باید بدانیم استراتژی تجاری مهمترین عامل در این فضا است.

آل اسحاق ادامه داد: مسائل تجاری به برنامه های کاربردی نیاز دارد، پس اگر بخواهیم این فکر پایدار باشد باید کمیته تحقیقاتی و برنامه ریزی در رابطه با تاسیس شرکت های مشترک گردشگری، هوایی و دریایی را داشته باشیم چرا که آسیا ظرفیت بالایی در این زمینه دارد.

*«آی کپ» باید دبیرخانه ای در خاورمیانه با مرکزیت تهران داشته باشد

اسدالله عسگراولادی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی اظهار داشت: جاده ابریشم، سابقه دو هزار ساله دارد و شما امروز در کشوری هستید که قدمت شش هزاره ساله دارد؛ دنیا امروز به این تمدن مدیون است.

وی با بیان اینکه آنچه جایش در “آی کپ” خالی است، حضور تشکل هاست، تصریح کرد: ما به کمیته هایی نیاز داریم تا بتوانیم از طریق آن، مبادله هایی در زمینه حمل و نقل و تجارت داشته باشیم.

عسگراولادی تصریح کرد: آی کپ باید دبیرخانه ای در خاورمیانه با مرکزیت تهران داشته باشد تا بتواند منطقه را پوشش بدهد و هر دو ماه یک بار به آی کپ مرکزی گزارش بدهد.

وی تاکید کرد: چرا باید به سالی یک اجلاس بسنده کنیم؟ باید هر سال در فواصل شش ماهه نشست هایی داشته باشیم تا بتوانیم با کارآفرینان عضو آی کپ آشنا شویم. در این میان، حزب موتلفه که تشکیلات متفکر و دینی است باید به مسائل، فرامنطقه ای و فرامرزی نگاه کند.

عسگراولادی گفت: جلسه ای که دیروز داشتیم انعکاس خوبی در دنیا داشت و امیدوارم امروز هم نشست خوبی داشته باشیم. باید دیروز را فراموش و از تجربه امروز برای آینده استفاده کرد؛ نباید ناامید شویم. ما در تاریخ ۶ هزار ساله گذشته خود زنده ماندیم و زنده خواهیم ماند.

*احزاب نقش مهمی در مبارزه با افراطی گری و تروریسم دارند

هان کانال «نخست وزیر سابق نپال» در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی که صبح امروز آغاز شد، اظهار کرد: سیستم های سیاسی می‌توانند در رشد و توسعه کشورها کمک های شایانی داشته باشند.

وی ادامه داد: باید با برنامه ریزی به ماموریت هایی که در زمینه توسعه کشورهایمان داریم، به درستی عمل کنیم.

نخست وزیر سابق نپال افزود: سیستم های سیاسی می توانند مردم را برای اهداف مهم تقسیم بندی کنند، امیدوارم با برنامه ریزی جدی بتوانیم نقش احزاب را تقویت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید احزاب در کنار هم قرار بگیرند و مذاکراتی انجام دهند، گفت: در نپال موقعیت مناسبی وجود دارد و احزاب سیاسی می توانند نقش مهمی بازی کنند.

نخست وزیر سابق نپال تاکید کرد: همه می دانیم خاورمیانه با مشکلات فراوانی مواجه است و تروریست ها هم بحران هایی را به وجود آورده اند برای از بین بردن افراطی گری باید همکاری بسیاری داشته باشیم و بتوانیم تمدن راه ابریشم را دوباره احیا کنیم.

وی اضافه کرد: با همکاری می توانیم به رونق اقتصادی دست یابیم. برای رسیدن به ثبات باید همه کشورهای تاثیرگذار تلاش کنند و به یک راه حل مشترک بیندیشند.

نخست وزیر سابق نپال گفت: احزاب و تشکل ها می توانند نقش مهمی در مقابله با افراطی گری و تروریسم بازی کنند.

*ضرورت همراهی آحاد مردم برای فعالیت هر چه بیشتر جاده ابریشم

مائو زوسونگ روز شنبه در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم، گفت: دنیای امروز دنیایی چند قطبی است و باید در آسیا نیز این موضوع ایجاد شود و راه ابریشم می تواند در این مسیر موثر باشد.
وی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۱ اولین برنامه همکاری بین المللی در این زمینه ایجاد شد و کشور چین در نوزدهمین اجلاس سران کشورهای بین المللی ابن موضوع را بیان کرد.
معاون امور بین الملل حزب کمونیست چین خاطرنشان کرد: در عصر جدید کشور چین برنامه هایی برای رسیدن به خوشبختی پیگیری می کند و در سال های اخیر به کشور پیشرفته سوسیالیستی تبدیل شده است.

مائو زوسونگ تصریح کرد: برنامه های مختلفی در زمینه های اقتصادی و تجاری مورد نظر سیاستمداران این کشور است که می تواند در این مسیر به احزاب سیاسی کمک کند.
وی افزود: احزاب سیاسی می توانند برای توسعه تمدن بشری برنامه ریزی هایی داشته باشند.

معاون امور بین الملل حزب کمونیست چین یادآور شد: برنامه ارتباط احزاب سیاسی بسیار مورد تاکید چین بوده و احزاب می توانند با ایجاد شبکه مختلف بین المللی با هم همکاری کنند بنابراین کشور چین امیدوار است که بتواند با گفت وگو بین احزاب به یک همزیستی بین المللی برسیم.

در ادامه، نماینده کشور فیلیپین به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: بنده سی سال پیش به اصفهان، یزد و قزوین سفر کردم مردم این شهرها بسیار مهمان نواز بودند.

وی افزود: جاده ابریشم از مرکز آسیا رد می شود و برنامه های مختلفی برای این جاده در نظر گرفته شده است و برای اجرای آنها باید سازمان های بین المللی همکاری کنند.

وی با اشاره به ضرورت مشارکت آحاد مردم برای فعالیت بیشتر جاده ابرایشم، گفت: رئیس جمهور فیلیپین در این زمینه از ما حمایت کرده و علاقمند به انجام همکاری های بین المللی است.

*احزاب می‌توانند به شکل گیری اتحاد منطقه‌ای کمک کنند 

هون سومپ فون سیچالینو نماینده احزاب ویتنام در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی اظهار کرد: با برگزاری این کنفرانس ها باید تعاملات بین المللی بیشتری انجام شود چرا که با تعاملات بیشتر می توانیم راه توسعه اقتصادی و برنامه ریزی های مختلف سیاسی را ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه ما برای دستیابی به برابری مشترک در همه کشورها باید به تفکرهای همه گروه ها احترام بگذاریم، گفت: افزود: ما باید با منطقه های مختلف از جمله آفریقا و آمریکای لاتین همکاری لازم را داشته باشیم.

این عضو احزاب ویتنام تصریح کرد: احزاب سیاسی کشورها باید با دولت های منطقه همکاری کنند و این احزاب نقش مهمی در پروژه های منطقه ای دارند، احزاب فرصت خوبی برای تصمیم گیری های مشترک هستند که می توانند به شکل گیری اتحاد منطقه ای کمک کنند.

سیچالینو در پایان خاطر نشان کرد: احزاب مختلف کشورهای آسیایی باید برای رسیدن به اتحاد در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با هم همکاری کنند.

*احزاب آسیایی می‌توانند در صلح و دوستی کمک فراوانی کنند 

مینورو تاواگا در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی و دومین کمفرانس ویژه راه ابریشم طی سخنانی، گفت: احزاب و دولتمردان مختلف آسیایی می‌توانند در صلح و دوستی کمک فراوانی کنند و این مسیر با عضویت در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه دولت ژاپن به دنبال فشار به کره شمالی برای جلوگیری از فاجعه جنگ جهانی دیگر است، افزود: احزاب مختلف باید از مقامات ارشد سیاسی خود بخواهند که از ایجاد جنگ جهانی دیگری جلوگیری کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در این زمینه حزب حاکم ژاپن برای جلوگیری از جنگ جهانی تلاش های زیادی کرده است.

*احزاب آسیایی برای پیشرفت قاره آسیا باید با هم تفاهم داشته باشند

محمد مهدی مظاهری در ادامه بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم، گفت: قاره کهن آسیا از بخش های مختلف فرهنگی و شهری تشکیل شده و برای این که بتوانیم گفت وگو با فرهنگ های مختلف آسیا را به وجود آوریم باید این کشورها در برنامه ای مشترک در کنار هم قرار گیرند و لازم است گفت وگوهای مهمی در میان کشورها ایجاد شود.

وی ادامه داد: کشور های مختلف قاره کهن از عقب ماندگی های تاریخی زیادی رنج می برند و برای رسیدن به این موضوع نقش احزاب برای رسیدن به تفاهم بسیار مهم است.
قائم مقام جامعه دانشگاهیان ایران تصریح کرد: لازم است برای متحدسازی کشورها، برنامه ریزی های مختلفی ایجاد شود. باید غرب و شرق آسیا باهم تفاهم ایجاد کنند و این موضوع فقط با ایجاد راه های ارتباطی موثر ایجاد می شود و همه این همکاری ها و همزیستی ها تنها با برنامه ریزی های بین المللی ایجاد می شود.

مظاهری ادامه داد: کشورهای آسیایی به تنهایی نمی توانند در این مسیر حرکت کنند و با کمک دیگر کشورها و اندیشمندان مختلف می توان در این مسیر حرکت کرد. کشورهای مختلف نیز می توانند از طریق تقویت روابط بانکی و دیپلماتیک با هم در این زمینه همکاری کنند.

وی تصریح کرد: از بخش های مختلف اجتماعی و احزاب مختلف سیاسی می توانند در این مسیر کمک کنند.

*راه ابریشم سمبل صلح باشد
کانگ سام هایون”عضو حزب مردم کره جنوبی ” نیز در این کنفرانس، گفت: بحران های مختلف زیست محیطی و اقتصادی در جهان وجود دارد که می توانیم با همکاری احزاب مختلف ایجاد شود.

وی یادآور شد: برای ایجاد توسعه در کشورهای آسیایی لازم است طرح احیای مجدد راه ابریشم توجه بیشتری داشته باشیم. راه های مختلفی برای اتصال غرب و شرق جهان وجود دارد که می تواند یکی از آن راه ابریشم است. راه ابریشم می تواند سمبل صلح قرار گیرد.

عضو حزب مردم کره جنوبی تاکید کرد: برای این کار باید احزاب سیاسی با هم ارتباط خوبی برقرار کنند و فرهنگ نیز که یکی از پایه های توسعه و تجارت است را گسترش داد.

کانگ سام هایون تصریح کرد: باید کنفرانس ها و سمینارها منطقه ای برگزار شود تا بتوانیم یک تعامل و توافق بین احزاب مختلف ایجاد کنیم.

*احزاب مختلف آسیایی می توانند درک مشترکی از اختلاف ایجاد کنند
دیانا ویدیاستوتی در ادامه بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم با یادآوری این که راه ابریشم یک راه قدیمی است که فرهنگ های مختلف را از گذشته به خود متصل کرده است، اظهار داشت: این جاده از زمان ایجاد خود توانسته ضرورت را در کشورهای مختلف به وجود بیاورد و تجارت را بین کشورهای مختلف ایجاد کند.

وی ادامه داد: کشوری اندونزی هم از این فرصت استفاده کرده است تا بتواند با ملت های دیگر روابط بین المللی ایجاد کند.

عضو حزب گلکار اندونزی افزود: در این خصوص کشور اندونزی تلاش های زیادی داشته و توانسته اختلافات منطقه ای را کم کند تا یک تعامل اجتماعی در منطقه حاصل شود.

دیانا تاکید کرد: احزاب مختلف باید بتوانند یک درک مشترک از اختلافات را به وجود بیاورند تا بتوانیم به یک تعامل مشترک رسیده تا از این رو با یک توافق کلی به سعادت همگانی برسیم، برای رسیدن به این بخش اختلافات جدیدی حاصل شده است که باید شناسایی و برای آن راه کارهای پیشنهاد و برای آن برنامه هایی داده شود.

وی یادآور شد: نقش ما کلیدی است و باید نقاطی را که کشورها را به هم متصل می کند برجسته کنیم تا اشتراکات برجسته و اختلافات کاهش پیدا کند.

وی ابراز امیدواری کرد این نشست راه کارهایی را ایجاد کند تا بتوان با توافق جمعی به ایده درست در آینده برسیم، البته باید توجه کرد امروز در چه جایگاهی هستیم و این جایگاه باید روبه جلو برود.

پیشنهادی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در آی کپ

حسین انواری عضو حزب موتلفه اسلامی در دومین روز از بیست و نهمین نشست کنفرانس احزاب آسیایی، گفت: آنچه که باید از این نشست حاصل شود این است که ما به وحدت و استراتژی ثابت در خصوص جاده ابریشم برسیم.

وی افزود: نخست باید تعریف شود که این همگرایی دارای شاخص‌هایی است و این شاخص‌ها را باید مرور و تعیین تکلیف کنیم.

انواری احزاب موجود در جهان را به دو دسته تقسیم و تصریح کرد: احزاب انسانی به دنبال احیا کرامت انسان‌ها، رفع ظلم و مدافع حقوق مردم هستند و پیروزی را از آن حق می‌دانند، این احزاب قدرت را برای خدمت می‌خواهند و با نظام سلطه در تقابل هستند.

طبق گفته این عضو حزب موتلفه اسلامی، احزاب غیر انسانی قدرت را برای امیال شخصی می‌خواهند و از زور و دروغ استفاده و زشتی‌ها را زیبا می‌کنند و روحیه تهاجم و تخریب دارند و این دو دسته قابل تعامل با هم نیستند.

انواری با بیان اینکه حق حاکمیت انسان بر سرنوشت خود یک حق الهی است، تصریح کرد: مردم در این حق مشترکاً تشکیلاتی صورت می‌دهند و قدرت را دسته‌جمعی به عده‌ای می‌دهند که برای آنان خدمت کنند و این قدرت امانت است.

وی اضافه کرد: کسانی که از آرای مردم به قدرت می‌رسند امانت‌دار هستند اما برخی از دولت‌ها وقتی به قدرت می‌رسند انحطاط دارند.

عضو حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه احزاب پل ارتباطی اراده سیاسی و نظام حقوقی است، تاکید کرد: نمی شود ما دم از دموکراسی بزنیم و از حزب خبری نباشد چرا که احزاب و دموکراسی لازم و ملزوم همدیگر تلقی می شوند.

انواری بر این باور است که کشورهایی که احزاب را سرکوب می کنند نمی توانند کشور را درست اداره کنند و همه چیز بر اراده موجی و ژله ای استوار است.

وی گفت: احزاب می توانند بر مسئولان نظارت منصفانه و ناصحانه داشته باشند.

انواری پیشنهاد کرد که کارگروه هایی از احزاب سیاسی تشکیل داده شود تا برون‌دادی از خود داشته باشد.

وی با اشاره به یکه‌تازی برخی از قدرت‌ها در سازمان ملل همچنین پیشنهاد داد که سازمان ملل به جای دولت‌ها متشکل از احزاب قدرتمند کشورها باشد.

*احیای جاده ابریشم تسهیل دسترسی به بازارهای جهانی است

حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی طی سخنانی  در بیست و نهمین کنفرانس احزاب آسیایی، گفت: تیمی با احیای  جاده چین با احیای جاده ابریشم و تسهیل کمربند اقتصادی می‌خواهد دسترسی به بازارهای  جهانی را تسهیل و با گسترش یک کریدور حمل و نقل بین‌المللی و قابل اتکا با هزینه‌های مقرون به صرفه‌تر منافع ملی خود و کشورهای مذکور را با سیاست برد برد تأمین کند.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی معتقد است که سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد دلار چین در صندوق سرمایه‌گذاری راه ابریشم و درخواست از سایر کشورها برای پیوستن به این صندوق حاکی از اهمیت احیای جاده ابریشم در دیدگاه کشور چین است.

وی ادامه داد:‌آنچه مشخص است این است که در مقطع کنونی تمرکز اساسی این طرح در محیط همسایگی چین است تا هم امکان توسعه و ثبات در مناطق غربی چین حاصل شود و هم ظرفیت‌های استراتژیک سایر رقبای منطقه‌ای مانند آمریکا، روسیه و هند برای نفوذ‌گذاری در محیط پیرامونی چین کاهش پیدا کند.

ترقی می‌گوید که آسیا با اینکه بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ترین قاره دنیاست اولویت اجرای طرح جاده ابریشم است اما متأسفانه بسیاری از کشورهایی که در این قاره زندگی می‌کنند در فقر مطلق به سر می‌برند و مردم آن در رده فقیرترین مردمان جهان قرار دارند.

ترقی خاطرنشان کرد: با نگاهی اجمالی به کشورهای فقیر واقع در مسیر راه ابریشم، نشان می دهد که برخی کشورها با دارا بودن ثروت مانند ازبکستان، هند، قرقیزستان از مشکلاتی نظیر فقر رنج می برند.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای آسیایی ۲۰ سال قبل به دلیل بحران اقتصادی آسیب دیدند و این مساله، ارزش پول ملی آنها را کاهش داد و امروز برخی از این کشورها ، قدرت های اقتصادی و برخی نیز با فاصله بسیار شمار فقیر‌ترین کشورها هستند.

به باور این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه، ضروری است ایده راه ابریشم با هم افزایی همه کشورها برای رفع توسعه نامتوازن چاره اندیشی کنند.

ترقی گفت: طرح مبحث دفاع از مستضعفان، توسط امام در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: جا دارد به عمق اندیشه ایشان در فقرستیزی و برقراری عدالت اجتماعی فراتر از مرزهای ایران و حتی خارج از آن اشاره کنیم. این اندیشه ها به پیروان یک دین خلاصه نمی شود و فرامرزی است.

*راه ابریشم می تواند تبدیل به الگویی نو برای بشریت شود

سید محمد میرباقری عضو خانه احزاب ایران در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی، گفت: ما بردگان بی جیره و مواجب در ساختار غلط جهانی هستیم، مردم از فریب خوردن های دائمی توسط غول های رسانه ای، تبلیغات  و تفکر ظالمانه لیبرالیسم و کاپیتالیسم خسته شده اند.

وی ادامه داد: احزاب نباید با ایستادن در مقابل مردم به عنوان بردگان این تفکر و تئوری کثیف معرفی شوند. این تفکر ظالمانه باعث جدایی بین مردم و دولت ها می شود.

میرباقری با بیان اینکه تفکر سلطه نه تنها هیچ کارآمدی برای مردمش ندارد بلکه برای خودش هم چیزی ندارد، گفت: جهان بدون تفکر جنگ ها، بی عدالتی ها ، بی اخلاقی ها ، برده داری ها، خشونت ها و ظلم ها را شاهد است.

وی تاکید کرد: تمام احزاب دنیا باید برای تغییر این تفکر و تئوری اهتمام ورزند تا انسانیت از دست آنها نجات یابد. دور نیست که ببینیم پس از پایان جنگ سرد و سقوط یکی از بال ها یعنی کمونیسم، بال دیگر یعنی لیبرالیسم سقوط کند. پس از آن جهان زیبا، اخلاقی، الهی و عاری از ظلم خواهد شد.

عضو خانه احزاب ایران با بیان اینکه لیبرالیسم خالق تمام جنگ ها و خشونت های جهان است، اضافه کرد: جنگ های سی ساله در اروپا و خشونت در جهان اسلام ماحصل لیبرالیسم است. جنگ بین دو تفکر اسلامی یعنی شیعه و سنی نیست بلکه جنگ از نطفه لیبرالیسم و کاپیتالیسم متولد شده است.

میرباقری یبان کرد: سنی ها در گروزنی چچن و شیعیان در ایران افراطی گری را محکوم کرده اند. توجه کنید که عربستان نمایانگر اهل سنت نیست، بلکه آنها در حال مدیریت جبهه تکفیری وهابی هستند.

وی تصریح کرد: درگیری برای صلح یا جنگ نیست بلکه برای عدالت یا بی عدالتی است. این جنگ بین ادیان نیست بلکه بین ظالم و مظلوم است. مذاکرات بین این دو تفکر سودی نخواهد داشت، اما مقاومت و تخریب این تئوری ظالمانه، جز سود برای جهان چیز دیگری نخواهد داشت.

میرباقری گفت: راه ابریشم ارزش واقعی خود را جز با تنظیم قوانین الهی، فطری و اخلاقی به جای ابزار و برده سیستم سلطه بودن نخواهد یافت. ما باید برای رشد و رستگاری تمام بشر تلاش کنیم و ساختار قدرت آینده جهان را تغییر دهیم.

عضو خانه احزاب ایران تاکید کرد: راه ابریشم می تواند یک الگو نو برای بشریت شود. راه ابریشم همیشه پیوند دهنده قلوب ملت های منطقه با یکدیگر بوده است و خواستار تکامل و پیشرفت همه آنها با هم است.

میرباقری گفت مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بشریت، ناشی از سلطه کاپیتالیسم و امپراتوری دلار بر جهان است. احزاب باید نقش های مدیریتی و قدرت گیرانه خود را وا نهاده و نقش هدایت گری خود را حتی زمانی که قدرت را در دست ندارند، برجسته کنند.

* احزاب آسیایی می توانند منادی صلح و دوستی باشند

حسین کاشفی “فعال سیاسی” در بیست و نهمین کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم،گفت: جهان امروز برای زندگی مبتنی برای صلح و امنیت نیاز به نگرش نو دارد.

وی افزود: بنابراین ضرورت دارد تمامی اندیشمندان تمام توان خود را صرف ائتلاف و اتحاد برای گفت وگو و صلح و آشتی کنند.

این فعال سیاسی حاطر نشان کرد: اگر به این مسئله به درستی پرداخته نشود هر روز باعث تنش و توسعه افراطی گری و تروریسم خواهیم بود. صاحبان ثروت با ایجاد جنگ و آشوب به دنبال تسلط بر این کشورها هستند.

کاشفی تصریح کرد: بنابراین برای دستیابی و همزیستی و صلح بیش از گذشته به تعامل و گفت وگو نیاز داریم. آسیا همواره مهد فرهنگ و علم و تعامل بوده و باید با تعامل منطقه ای خشونت و تروریسم نفی کرد و مبارزه ای را با عوامل خشونت، ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه احزاب آسیایی می توانند منادی صلح و آشتی شوند و نسبت به آنچه در کشورهای همسایه می گذرد نباید بی تفاوت بود، گفت: بدیهی است ارتباط بیشتر احزاب با هم و تحکیم موضوعات دموکراتیک می تواند جوامع این کشورها به هم نزدیک کند.

*بازیگران جاده ابریشم باید به تعامل دو سویه بیاندیشند

سیدمحمد میرمحمدی دبیرکل حزب تمدن اسلامی در دومین روز از کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی،گفت: عصر دانایی را نمی توان بدون حضور مردم توانمند گذراند، توانایی در هزاره سوم، توانایی در قدرت فهم متقابل است.

وی با بیان اینکه نخبگان سیاسی، احزاب سیاسی را تشکیل می دهند و با نیروی حزب، تعادل های سیاسی موجود را تثبیت یا تغییر می دهند، تصریح کرد: آنچه در دنیای پر شتاب، پر تنش و بعضا بی حساب امروز ضروری به نظر می رسد، توان گفتگوی چند جانبه در کشورها و فضای بین الملل است.

میرمحمدی تصریح کرد: حاکمیت رویکرد اعتدالی مبتنی بر تحزب پس از چند دهه بر نظام مدیریت جوامع آسیایی می تواند عقلانیتی تولید کند که تدبیر با دغدغه عمل و آرامش بخشی به زندگی اجتماعی را در این جوامع به ظهور رسانده و با فراهم کردن بستری برای تمرین مشارکت و مدارا، رفتارهای افراطی، عجولانه و به دور از مصلحت و دوراندیشی را طرد کند.

وی ادامه داد: اسلام مکتب عدل و اعتدال و امت اسلامی امت میانه و معتدل است. نظام آن عادلانه و بر محور میانه روی و پرهیز از افراط و تفریط است. اعتدال ورزی به عنوان یکی از ویژگی های تمدن اسلامی است که متاسفانه در سال های اخیر استبداد و استعمار جلوه ای خشن و تند رو از جوامع اسلامی را ساخته و پر رنگ کرده است.

میرمحمدی گفت: جمهوری اسلامی ایران، بر دو پایه جمهوریت و اسلامیت خود مسیر پیشرفت اسلامی ایرانی را طی می کند. تقویت تعامل فرهنگی، حقوقی، سیاسی و اقتصادی با جهان به ویژه حوزه تمدن اسلامی ایرانی، از سیاست های کلی ترسیم شده ماست.

دبیرکل حزب تمدن ادامه داد: مسیر ابریشم فراز و فرودهای بسیاری را به خود دیده است. پهنه ای مکانی و زمانی مملو از همکاری ها و تعارضات، دوستی ها و جنگ ها. مسیری که با فلسفه تجارت شکل گرفت و اما پارامترهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را تحت تاثیر خود قرار داد؛ جاده ای که مرزها را جا به جا کرد، اقتصادها را تکان داد و حاکمانی را تغییر داد.

میرمحمدی یادآورد شد: ابریشم امروز در فلسفه یک کمربند، یک جاده، خود دیالوگی کم دارد. ابریشم امروز نباید روحی چدنی در پس خود داشته باشد. ظاهر نرم این مسیر متحول کننده، باید از حقیقتی آغشته با برد برای تمام بازیگرانش برخوردار باشد.

وی گفت: بازیگران ابریشم نوین، باید بزرگ ترین مقسوم علیه مشترک فی مابین خود را پیدا کند و به دو سوی این تعامل بیاندیشند، یکی پر از توان و پتانسیل و دیگری نوپا در مسیر پیشرفت و توسعه است.

*آی کپ به داد مردم میانمار برسد

عنان نایب رئیس حزب ملی بنگلادش در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی که صبح امروز در سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد، گفت: برای اینکه بتوانیم رونق اقتصادی و صلح را در جاده راه ابریشم محقق کنیم باید در بخش های مختلف با هم همکاری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه لازم است برای رسیدن به توافق جمعی همگی تلاش کنیم، گفت: کشورهای دیگر باید به کشورهایی همچون بنگلادش که توسعه نیافته هستند، کمک کنند.

عنان با اشاره به مشکلات فراوان مردم میانمار، گفت: ضروری است آی کپ برای حل مشکلات مردم میانمار چاره ای بیندیشد، برای رسیدن به توسعه پایداری به همکاری های چندجانبه نیازمند هستیم.

در ادامه عبدالسلام ابراهیم عبدالله زواری گفت: کشور عراق تلاش های زیادی کرده که بتواند در بخش های مختلف زمینه همکاری های بین المللی را به وجود آورد و با رهبری نیروهای دموکراتیک کردستان، دفتری در این زمینه در سال ۲۰۰۵ به وجود آورد.

وی گفت: برای ایجاد یک قوانین ملی در کشورمان لازم است که نیروهای ارتش و نیروی انسانی در این زمینه کمک کنند به گونه ای که بتوان صلح را در منطقه به وجود آورد و نظرات و ایده های گروه های مختلف اعم از سنی ها و کردها هم در نظر گرفته شود.

این مقام عراقی گفت: با وجود گروه های افراطی همچون داعش و القاعده مشکلات زیادی برای مردم منطقه به وجود آمده که لازم است همکاری های مختلفی برای مقابله با تروریسم شکل گیرد.

زواری افزود: در جنگی که با داعش داشتیم چندین کیلومتر از مرزهای خود را از این گروه های افراطی پس گرفتیم. یکی از مشکلاتی که عراق با آن مواجه است مربوط به آئین نامه ۱۰۴ است که قرار است در سال ۲۰۱۸ اجرایی شود منتظر هستیم ببینیم چقدر از این تفاهم نامه اجرا می شود.

این مقام عراقی گفت: متاسفانه گروه افراطی دیگری به نام پژاک تلاش های زیادی برای انجام اقدامات تروریستی انجام می دهد که لازم است با آنها مقابله شود.

*دنیا باید از حالت پنج قطبی خارج شود

مریم گوکا معاون ریاست خارجه حزب ای کی ترکیه در دومین روز بیست و نهمین کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی گفت: جاده ابریشم می تواند مشکلات موجود را حل و تفاوت های فرهنگی را به یکدیگر نزدیک کند.

وی ادامه داد: با استفاده از راه ابریشم می توانیم اختلافات را کاهش دهیم. جاده ابریشم ارتباطات زیادی ایجاد می کند ما مسئولیت داریم که این جاده را احیا کنیم.

مریم گوکا تاکید کرد: اردوغان و رئیس جمهور چین در ۲۰۱۵ جلسه ای داشتند، درباره جاده ابریشم صحبت کردند و ایده ها را بررسی کردند.

وی با بیان اینکه ترکیه از مسئولیت خود در جاده راه ابریشم آگاه است، تصریح کرد: حزب ما تلاش های زیادی برای فعال کردن جاده ابریشم انجام داده است. ترکیه در ایده های جدید خود در مورد جاده ابریشم می خواهد نقش این جاده را در انتقال نفت و گاز گسترش دهد.

معاون ریاست خارجه حزب ای کی ترکیه ادامه داد: کشور ما نقش خود رابرای دفاع از مسلمانان میانمار به درستی ایفا کرد ما تلاش های زیادی کردیم اما کافی نیست.

وی افزود: دنیا باید از پنج قطبی بودن خارج شود و کشورهای مختلف کنار هم باشند و بتوانند نقش خود را ایفا کنند .

در ادامه داتو مقام مالزی عضو مجمع مشترک چین و مالزی اظهار کرد: این مجمع با این ایده که اقتصاد کشور چین و مالزی را به کشورهای دیگر متصل کند، به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه با توسعه همکاری های مشترک می توانیم یک همکاری و همزیستی در زمینه کشورهای عضو شانگهای به وجود آوریم، ادامه داد: رابطه ای که چین با دیگر کشورهای آسیایی دارد، مهم است و از این راه گسترش همکاری ها با دنیا، می خواهیم موقعیت های اقتصادی زیادی به وجود آوریم.

عضو مجمع مشترک چین و مالزی گفت: امید است همه ما بتوانیم به منافع مشترک دست یابیم و به رشد خوبی برسیم، برای رسیدن به این اهداف بهتر است در کنار هم باشیم و به هم کمک کنیم.

*امیدواریم آی کپ نقش موثری در احیاء و بازسازی مسیر تاریخی راه ابریشم داشته باشد 

مسعود نصرتی رییس مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم در بیست و نهمین کمیته دائمی کنفرانس بین المللی آی کپ اظهار کرد : امیدوارم که این نشست و اقدامات مشابه نقش موثری در احیاء و بازسازی مسیر تاریخی راه ابریشم داشته باشند.

وی افزود: جاده ابریشم ، مجموعه ای از راه های بازرگانی و کاروان رو قدیمی بود که منطقه مدیترانه را با چین شرقی مرتبط می ساخت. کالاهای بسیاری از این راه ها میان شرق و غرب آسیا و حوزه دریای مدیترانه مبادله می شد .

نصرتی تصریح کرد: این شاهراه تجاری دارای بالاترین ویژگی ارتباطی در دنیای قدیم ، یعنی تبادل فرهنگ ها بین شرق و غرب و یا به بیان بهتر ، بین تمدن های با عظمت چین ، ایران و روم و قلمروهای تحت احاطه شان بود.

وی افزود: انتخاب نام ابریشم برای این مسیر به این دلیل بوده است که ابریشم معروف ترین ، سبک ترین و گرانبها ترین کالایی بوده که طی ده ها قرن از طریق این جاده از شرق و غرب می رفته است.

رییس مجمع شهرهای جاده ابریشم‌گفت: جاده ابریشم از ارتباط شبکه کاملی از جاده ها شکل یافته و با گذشت قرن ها ، راه خود را در طول اوراسیا پی گرفته و تنظیم کننده عملکردهای متنوع سیاسی ، اجتماعی ،فرهنگی،هنری،مذهبی و تجاری بوده است.

وی افزود : ایران به عنوان پل ارتباطی می تواند کشورهای آسیای میانه را به آب های آزاد وصل کند و جاده ابریشم به عنوان جاده ای تاریخی و نمادین ، برای ایجاد تعاملات و ارتباطات بیشتر و بهتر میان ملل مورد توجه است و با توسعه همکاری های فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و گردشگری کشورهای مسیر جاده ابریشم احیاء مسیر تاریخی امری ضروری است.

نصرتی بیان کرد:  جاده ابریشم در طول هزار سال ، علاوه بر اینکه صفحه درخشانی در تاریخ جهان بوده است ، بلکه به دنبال رشد جامعه بشری ، می تواند تاثیر عمیق و نقش فعالانه ای برای توسعه روابط بین ملت ها در حال و آینده ایفا کند.

رییس مجمع شهرهای راه ابریشم گفت : احیاء و باز زنده سازی جاده ابریشم و یادمان های باستانی بازمانده در پیرامون این جاده میتواند باعث توسعه گردشگری و رشد اقتصادی جوامع محلی شود. اشتراکات و بنیان های فرهنگی ، اقتصادی وسیاسی مطلوب کشورهای واقع در این مسیر و بر اساس خواست مشترک مردم، راه اندازی این راه را امکان پذیر می کند. همکاری متقابل باعث نزدیکی این کشورها به یکدیگر و همچنین موجب گسترش روابط آن ها با جهان می شود.

وی تاکید کرد: کشورهای واقع در مسیر جاده ابریشم ، بازارهایی اقتصادی بزرگ و مکمل هستند که با ایجاد کانال های جدید همکاری می توانند به بازارهای موفق اقتصادی برای منطقه و جهان تبدیل شوند و این همکاری از اهمیت راهبردی و جهانی برخوردار است.

نصرتی ادامه داد: ما توانستیم برای هم افزایی و اتحاد ، در یک اقدام جامع و هوشمندانه و با موافقت شهرهای در مسیر جاده ابریشم ( مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم ) برای تحقق اهداف توسعه پایدار در تاریخ دوم سپتامبر سال ۲۰۱۶ در اجلاس ایران و شهر قزوین تاسیس کرده و موجودیت خود را اعلام کنیم.

نصرتی افزود: اکنون این مجمع ضمن عضو گیری از شهرهای در مسیر جاده ابریشم ، با هدف مشارکت صلح آمیز ، توسعه جامعه ، فراگیری ، افزایش تبادل و همکاری و ایجاد آینده ای روشن برای شهرههای در مسیر جاده ابریشم در تلاش است.

رییس مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم ادانه داد: با توجه به قرار گرفتن بیش از ۷۰ کشور جهان در مسیر جاده ابریشم ، مجمع نقش تسهیل کننده روابط میان این کشورهاست.

وی اذعان کرد: عملیاتی کننده ارتباطات مالی ، سرمایه گذاری ، اقتصادی ، گردشگری و فرهنگی در راستای اهداف مجمع و نیز ارتباط مستمر با شهرداری ها و برخی آژانس های بین المللی سازمان ملل متحد در جهت توسعه ارتباطات فرهنگی ، اقتصادی و گردشگری بین شهرها را خواهد داشت.

نصرتی تصریح کرد: مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم اکنون دارای چهار کارگروه تخصصی است ( کارگروه اقتصادی ، کارگروه فرهنگی ، کارگروه گردشگری ، کارگروه محیط زیست ) و در حال حاضر بیش از ۷۰ شهر داخلی و خارجی به عضویت این مجمع درآمده اند و روند عضو گیری از سایر شهرها با هدف (اتحاد میان شهرها بر اساس سنت ) همچنان ادامه دارد.

*وجود احزاب مختلف بیانگر عزم جدی مقامات ایران در تسهیل مشارکت مردم در مدیریت جامعه است 

قدرتعلی حشمتیان نایب رییس خانه احزاب در دومین روز بیست و نهمین کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی اظهار کرد: دانشجویان ما در چارچوب تشکل های سیاسی و هماهنگ با قوانین کشور در اداره کشور و مسائل سیاسی مشارکت داده می شوند.

نایب رئیس اول خانه احزاب ایران گفت: وجود مطبوعات متنوع و تشکل های سیاسی و صنفی در ایران بیانگر عزم جدی مقامات جمهوری اسلامی ایران در تسهیل مشارکت مردم در مدیریت و اداره جامعه است.

حشمتیان ادامه داد: جامعه ای که تبادل و تضارب آرا را پذیرفته است همواره در معرض اختلافات و مناقشات اجتناب ناپذیر قرار دارد و در کشور ما هم اختلاف احزاب و تشکل های سیاسی در این راستا بوده است.

وی افزود: جای تاسف است که برخی از کشورها با بهره گیری از برتری تکنولوژی ارتباطات، این گونه اختلافات را موضوع تبلیغات منفی خود قرار داده و اخبار جهان را نه به طور واقعی بلکه آنگونه که می خواهند به اطلاع می رسانند که نوع دیگری از سیاست سلطه طلبی، تحمیل یک فرهنگ خاص و دخالت در امور داخلی دیگر کشورهاست که علیه کشورهای مستقل اعمال می شود.

حشمتیان تصریح کرد: یکی از کهنه ترین بحران های مزبور جهان بویژه خاورمیانه مسئله غزه و فلسطین است که همواره مورد توجه احزاب و تشکل های سیاسی درمنطقه حساس خلیج فارس است.

نایب رییس خانه احزاب بیان کرد: در منطقه حساس خلیج فارس همکاری میان کشورهای منطقه که دارای مشترکات فراوانی هستند می تواند همکاری میان کشورهای آسیایی را در پی داشته باشد که این خود ضامن صلح، ثبات و شکوفایی اقتصادی است.

*مجمع بعدی احزاب آسیایی در ترکیه برگزار می شود

حسن غفوری فرد در پایان بیست و نهمین کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی در نشست خبری ضمن تشریح ابعاد این کنفرانس دو روزه عنوان کرد: این تشکیلات در سال ۱۹۷۹ توسط رئیس مجلس فیلیپین آغاز به کار کرد و ایشان امروز دبیر کل آی کپ هستند و دبیرخانه این اجلاس را در تهران قرار دارد.

وی افزود: هر سال دو مرتبه جلسه هیئت اجرایی آی کپ و هر دو سال یک بار مجمع عمومی برگزار می شود و مجمع بعدی در ترکیه است، عمده مباحث مورد بحث در این مجامع عمومی پیرامون مسئله تروریسم، بحران آلودگی هوا و مواردی از این قبل برگزار می شود.

غفوری فرد گفت: قرار است جاده ابریشم دوباره احیا شود که این مسئله در این کنفرانس دو روزه مورد بررسی قرار گرفت.

وینشیا موسس آی کپ در این نشست خبری درباره خروجی این نشست دو روزه گفت: خوشحالیم کنفرانسی که در سال ۲ هزار در فیلیپین تاسیس شد امروز در تهران نشست کمیته دائمی آن همزمان با نشست راه ابریشم برگزار شد. از فعالیت رهبر ایران، احزاب ایران و دولت ایران به عنوان احزاب آسیایی حمایت می کنیم.

وی ادامه داد: به رهبر و رئیس جمهور ایران برای مدرن کردن کشورشان و تلاش برای استقرار صلح در خاورمیانه تبریک می گوییم.

وینیشیا ادامه داد: دو مکتب شیعه و سنی به رهبری جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای استقرار صلح در خاورمیانه اقدامات مشترک داشته باشند.

وی گفت: سعی کردیم در این کنفرانس با پیش نهادهای مختلف و توجه به سخنان ایت الله خامنه ای و رئیس جمهور ایران برنامه هایی در نظر بگیریم تا یک مشارکت صلح آمیز بین کشورها ایجاد کنیم. ایران در زمینه ایجاد صلح در آسیا نقش مهمی داشته است که این صلح نه فقط برای کشورهای خاورمیانه بلکه برای سایر کشورها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

وینیشیا ادامه داد: برای توسعه کار تاریخی این کنفرانس در تهران لازم است بیانیه ای را که در تهران به آن دست یافتیم را دوباره ارائه کنیم. انجمن تاریخی آسیایی – اروپایی که در این زمینه فعالیت دارند در این زمینه نیز جلسه ای خواهند داشت ضمن اینکه باید کنفرانس هایی بین احزاب سیاسی آفریقایی، آمریکای لاتین و اروپایی. داشته باشند تا برای مقابله با افراطی گری و تروریسم به یک راهکار مشترک برسیم.

همچنین «پاک» نماینده کشور کره در این نشیت خبری گفت: در این کنفرانس دو روزه بیش از ۳۰۰ نفر از احزاب کشورهای مختلف شرکت کردند، ۵ تیم مشخص در این زمینه بحث های مفصلی را مطرح کردند که در بیانیه پایانی به آن پرداخته شده است. ضمن اینکه در این کنفرانس مکانیزم ها برای توسعه جاده ابریشم را مورد بررسی قرار دادیم.

وی گفت: همبستگی سیاسی در این زمینه امری ضروری است که نمایندگان احزاب مختلف نظرات خود را برای رسیدن به اهداف مشترک در زمینه فرهنگی، اقتصادی و. حنی مذهبی را مطرح کردند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای احیا راه ابریشم پیش نهادهای خوبی مطرح کرده است. ضمن اینکه در این زمینه مباحث کشاورزی و اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است که جمهوری اسلامی ایران نیز یه آنها در بیان ایده های خود پرداخته است.

*مشکلات پیش روی بشر جز کنار هم نشستن و همفکری قابل حل نخواهد بود

حجت الاسلام سیدحسن خمینی تولیت آستان حضرت امام(ره) عصر امروز در کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی با اشاره به بحث تحزب گرایی در اسلام اظهار داشت: حزب اگرچه لازمه مهم دنیای معاصر است اما کارکردهای آن در بخش های مختلفی از دیرباز در فرهنگ اسلامی ما وجود داشته است.

وی افزود: اصل حضور مستمر مردم در قدرت سیاسی به وسیله دو نهاد بیعت و امر به معروف و نهی از منکر، جزء ارکان سیاسی اسلامی است. حاکمان در طول تاریخ، اگر مطابق اسلام عمل می کردند، باید با پذیرش عمومی به مسند قدرت می نشستند و هم در طول تصدی حکومت، هیچ گاه از نظارت عمومی بی نیاز نبودند.

حسن خمینی ادامه داد: البته تردیدی نیست که این مهم در مواقع بسیاری انجام نشد و مانند بسیاری از دستورات اسلام این دستور هم در دوره هایی مغفول ماند. البته بحث موقت بودن قدرت سیاسی از اموری است که بعدها به فرهنگ سیاسی افزوده شد اما اصل تاسیسی بودن رای مردم در حاکمیت جامعه و اصل پذیرش مردم از اصول موکد اسلام بوده است.

تولیت آستان حضرت امام خمینی گفت: همچنین پس از اینکه حاکمی تصدی امر حکومت کرد، وظیفه مردم تمام نمی شود و باید با امر به معروف و نهی از منکر نظارت استمرار داشته باشد.

حسن خمینی با اشاره به لزوم تاسیس حزب در روزگار امروز گفت: در گذشته تصور می شد که فرد می تواند به تنهایی واقعیت های جامعه را به قدر فهم خود بفهمد و بتواند در راستای تغییر جامعه به سمت بهبود اثرگذار باشد اما امروز در جامعه جهانی با توجه به پیچیدگی های موجود، هم شناخت خوب از بد و هم معرفت به راه صحیح و هم آشنایی با راه های نوین از عهده یک نفر خارج است.

وی اضافه کرد: به همین جهت، کار فردی همواره از کار جمعی ضعیف تر است. در عالم ریاضی یک به علاوه یک، دو می شود اما اگر به قواعد انسانی تن بدهیم، شاید یک به علاوه یک، نتایج بیشتری از یک ایجاد کند.

حسن خمینی ادامه داد: امروزه دنیا برای کار جمعی در حوزه شناخت واقعیت های امروز و شناخت راه صحیح و شناخت صحیح از غلط، محتاج این است که احزاب و افراد دور هم بنشینند و همگرایی داشته باشند.

وی گفت: به همین جهت، قانون اساسی ما از آرمان های اسلام وام گرفته و اصل حزب را به عنوان اصل اسلامی پذیرفته و به همین دلیل، در کشور ایران، احزاب با اندیشه های مختلف شکل گرفته است.

حسن خمینی گفت: در مقیاسی بزرگ تر در جامعه انسانی محتاج این هستیم که با هم باشیم. مشکلی که پیش پای جامعه انسانی است، جز با هم فکری و کنار هم نشستن احزاب مختلف که نماینده مردمان مختلف هستند، حل شدنی نیست.

وی گفت: شاهد دوری انسان ها از معنویت در جامعه جهانی هستیم. درد امروز انسان تنهایی است. انسان امروز با دور شدن از محوریت معنویت، به دردهای بی درمانی دچار شده است.

حسن خمینی با اشاره به معضل فقر تصریح کرد: این فقر به دورافتادن از تحصیل را منجر می شود که این مساله به پایین افتادن سطح اندیشه می انجامد و موجب می شود که بزه های مختلفی رخ دهد. اگر بشریت، همتی را پیش روی خود قرار دهد، باید تلاش کند که فقر را ریشه کن کند. کشورهای دنیا این توان را دارند که در برابر این مشکل بایستند.

وی گفت: چه قدر در کنار خود، رنج هم نوعان خود از جنگ و آوارگی و مهاجرت را دیده ایم. جنگ، هیچ رنگ مورد پسندی ندارد. چه قدر کودکان در اثر آسیب های جنگ اذیت شدند. چه قدر در لبنان و فلسطین و عراق و سوریه این آلام را دیده ایم. این رنج ها، رنج تک تک ماست.

حسن خمینی افزود: فقر و فساد و جنگ و ستیزه و خرافه و تحجر و دگماتیزم که هیچ فرقی نمی کند اسلامی یا غیراسلامی باشد، نسل کشی می آورد. چه قدر بوی خون جوانان مسلمان که در اثر تفکر غلط داعش روی زمین ریخته شد را در مشام خود احساس می کنیم.

تولیت آستان امام گفت: آی کپ حتما می تواند در آینده روزهای بهتری داشته باشد. سخن گفتن و گفتگو، شرط اولیه برای کمترکردن آلام جامعه جهانی است. راه ابریشم، می تواند یکی از تلاش های مشترک ما برای کاهش این آلام باشد. امیدوارم راه ابریشم صرفا راهی برای داد و سند کالاهای ما نباشد بلکه راه پذیرش خوبی های ما هم باشد.

*اختتامیه کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی

بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابرایشم دقایقی پیش به کار خود پایان داد.

پس از برگزاری مراسم اختتامیه، اعضاء با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<