میرسلیم: نباید سیاسی کاری به ورزش سرایت کند/ باید دربرخورد با جریانات فاسد در ورزش قاطع بود

2017-02-20 ۰ نظر

سید مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی و رئیس فدراسیون نجات‌غریق برخلاف اکثر مسئولان، وقتی از او می‌خواهیم که نگاه خود را درباره وضع ورزش کشور در جمع کارگروه ورزش مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی حزب مؤتلفه اسلامی بیان کند تا از او و افکارش در ورزش بیشتر بدانیم، نه از دیگران گلایه می‌کند و نه می‌خواهد همه‌چیز را توجیه کند.او واقعیت را شفاف در همان نگاه اول با ما در میان می‌گذارد و وضع ورزش کشور را ارزیابی می‌کند.

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی به نقل از شما، آنچه در پی می‌آید، تنها بخش بسیار کوتاهی از این نشست و گفتگوی طولانی است که به‌صورت خلاصه بیان می‌شود:

*اهمیت ورزش و تربیت‌بدنی

انسان از آغاز همیشه در پی رشد و پیشرفت بوده است و این از ویژگی‌های مثبت و ارزشمند هر انسانی است که باعث حرکت و تلاش او می‌شود. ورزش یک وسیله حرکتی است که انسان را متعادل نگه می‌دارد. اگر انسان در زمینه‌های عقلی، روحی، معنوی، اقتصادی و دیگر مسائل تعادل داشته باشد. به‌خوبی می‌تواند مسیر زندگی خود را بدون مشکلات طی کند و از طرفی وقتی اگر این تعادل ایجاد شود، به‌خودی‌خود هویت انسان هم حفظ خواهد شد.

*فرهنگ و اخلاق در ورزش

ورزش دارای جذابیت‌های خاصی است که همواره موردتوجه و علاقه آحاد مردم و جامعه بوده است. متأسفانه یکی از موضوعات مهمی که در عرصه ورزش فراموش و مورد غفلت قرارگرفته است مسائل فرهنگی و اخلاقی می‌باشد! درواقع می‌توان گفت؛ فرهنگ و اخلاق در ورزش مظلوم است و این در حالی است که ورزش به‌عنوان یک مقوله فرهنگی و ابزار تربیتی مخاطبان بی‌شماری دارد؛ اما متأسفانه مسئولان امر تاکنون به این اصل مهم حساسیت لازم را از خود نشان نداده‌اند! بر این اساس باید موضوع فرهنگ و اخلاق در ورزش را به‌صورت «جدی» دنبال کنیم و نباید بگذاریم از طریق ورزش هویت انسان‌ها و دیگر ارکان کشور دچار اشکال و خدشه شود.
مقام معظم رهبری بارها فرمودند که جنبه‌های فرهنگی و اخلاقی در ورزش فوق‌العاده مهم است. بنابراین باید روحیه اعتقاد به ارزش‌ها در ورزش جدی گرفته شود و درمجموع اگر بخواهیم مسائل فرهنگی و اخلاقی در ورزش کشور پیاده شود باید یک «برنامه فرهنگی جامع» در ورزش داشته باشیم تا همگان آن را مراعات کنند.

*سیاست در ورزش

یکی از آسیب‌های جدی در ورزش دام سیاست و سیاسی‌کاری است. بنده از همان آغاز اعتقاد داشتم استفاده ابزاری از نهادهای اجتماعی برای اهداف سیاسی‌کاری نادرست و غیر پسندیده است. بنابراین از ابتدای انقلاب اسلامی معتقد بودم که از حربه ورزش نباید استفاده سیاسی کرد و این‌یک هشداری است که ورزش نباید فدای سیاست شود چون کار ورزش یک کار پایه، اساسی و همگانی است و نباید آلوده به مسائل سیاسی و باندی و گروهی شود.

*آسیب‌های اجتماعی در ورزش

یکی از مهم‌ترین دلایل آسیب‌های اجتماعی در کشور عدم توجه لازم به ورزش بوده است. در مباحث آسیب‌های اجتماعی و بحث بهداشت در ورزش ما هیچ‌وقت اهمیت ورزش و تربیت‌بدنی را در این موضوع مهم اجتماعی جدی نگرفته‌ایم و حتی مسئله مهم ورزش را در آسیب‌های اجتماعی نادیده گرفته‌ایم.
در وزارت بهداشت و درمان بیش از ۹۰ درصد هزینه‌ها و فعالیت‌ها در بخش «درمان» است و تنها کمتر از ده درصد آن در قسمت «بهداشت» صرف می‌شود که بنده معتقدم این موضوع درست باید برعکس باشد و در این زمینه ورزش و تربیت‌بدنی می‌تواند مؤثر باشد. البته نقش ورزش در آسیب‌های اجتماعی بر کسی پوشیده نیست و در تأمین سلامت و بهداشت به روح و روان انسان بهای فوق‌العاده می‌دهد.

*اقتصاد مقاومتی در ورزش

ورزش هم مانند سایر بخش‌های جامعه هزینه دارد و بنده معتقدم ورزش نسبت به دیگر موضوعات جامعه باید از هزینه‌های بالاتری برخوردار باشد؛ اما در ورزش تمامی هزینه‌ها و منابع مالی باید شفاف باشد. بودجه ورزشی باید عادلانه و جوانمردانه تقسیم شود. البته ورزش در خیلی از موارد نیازمند کمک‌های مستقیم و غیرمستقیم از خزانه ملی و دولت است که باید با یک برنامه‌ریزی اصولی و درست آن را اجرایی کرد. در بحث اقتصاد مقاومتی بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در جهت خصوصی‌سازی با تغییر نگرش در کوچک‌سازی و چابک سازی و نیرو گذاری بسیاری از خدمات و تسهیلات ورزشی به مردم و باشگاه‌ها تأکید می‌شود تا از بار سنگین اجرایی کشور به‌شدت کاسته شود. چون تا زمانی که تمامی امور، کارها و اداره تیم‌های باشگاهی و اماکن ورزشی با دولت باشد، شاهد ناکارآمدی، تخلفات و عدم موفقیت در ورزش خواهیم بود.

*جریانات فاسد در ورزش

واقعیت امر این است که ورزش کشورمان به‌اندازه کافی شعارزده شده است و دیگر نیازی به شعار و الفاظ دهن‌پر کن نیست! وقت اقدام و عمل است. تخلفات و فساد در تضاد با آرمان‌های انقلاب و نظام مقدس اسلامی است. بنابراین در ورزش باید تحول بنیادین به وجود آورد و در برخورد با ناهنجاری‌ها، متخلفان و جریانات فاسد در ورزش باید قاطع بود. چون در برخورد با ناپاکان و متخلفان هیچ ملاحظه‌ای قابل‌قبول نیست. حضور مدیران شایسته، کار بلد، لایق، ارزشی و موردعلاقه و تأیید مردم در کاهش ناهنجاری‌ها و برخورد با جریانات فاسد در ورزش مفید، مؤثر و امیدوارکننده خواهد بود.

*اهمیت پیش‌کسوت در ورزش

پیش‌کسوتان و بازنشسته‌های ورزش جزء سرمایه‌ها و ذخایر ورزش کشورمان هستند. همیشه پیشکسوتان موردتوجه و احترام جامعه بوده‌اند. فردی که عمری را در ورزش پشت سر گذاشته و به‌عنوان انسانی پیش‌کسوت تجربه طولانی را به دست آورد، یک امتیاز خوب محسوب می‌شود. بنده اصلاً اعتقاد به بازنشستگی در ورزش ندارم. باید از تجربه این عزیز آن‌که سرمایه و برکت ورزش هستند، استفاده شود. اعتقاد راسخ دارم کسانی که موضوع بازنشستگی در ورزش را مطرح و آن را هم اجرایی کردند، اصل موضوع و ضرورت بهره‌گیری از تجربیات آنان را متوجه نشده‌اند! و به‌این‌ترتیب سرمایه‌های گران‌بها در ورزش را به‌راحتی ازدست‌داده‌اند! حیف است که از این خدمات، تجربیات و سرمایه‌ها خود را محروم کنیم.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<