مهدی صولی:با حزب کمونیست چین در مورد برجام صحبت کردیم

2018-08-15 ۰ نظر

حزب موتلفه اسلامی از جمله احزاب فعال در حوزه روابط بین‌المللی با دیگر کشورها است. به گفته مهدی صولی، معاون بین‌الملل این حزب با ۲۲۰ حزب در دنیا ارتباط دو‌جانبه دارد و با احزاب اروپایی نیز نشست و برخاست می‌کند. این فعال سیاسی مراودات اقتصادی با احزاب دیگر را رد می‌کند.

فعالیت بخش بین‌الملل حزب موتلفه در چه سطحی است و با کدام احزاب دنیا ارتباط و تعامل دارد؟

حزب موتلفه اسلامی هم‌اکنون در سطح روابط دوجانبه حزبی با ۲۲۰ حزب از ۵۲ کشور دنیا ارتباط و تعامل دارد. اولویت اول برای حزب موتلفه در توسعه روابط خارجی با دیگر احزاب و سازمان‌های سیاسی توسعه دیپلماسی حزبی در چارچوب سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

اولویت دوم حزب موتلفه آشنایی و شناخت عملکرد دیگر احزاب و سازمان‌های سیاسی در سراسر جهان در دو حوزه مدل‌های مدیریت حزبی و همچنین موضوع ماهیت الگوهای حکمرانی است. هر چند که سطوح احزاب دنیا با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارند و مبانی فکری و چارچوب‌های فکری میان احزاب متفاوت است اما هر یک از آنان الگوی قابل سنجشی از میزان تاثیرگذاری حزب بر سیاستگذاری عمومی در کشور خودشان را به نمایش می‌گذارند. نحوه الگوی تحزب، هم به جهت مدیریت درونی و هم نقش‌آفرینی آنان در فرآیند سیاستگذاری و حکمرانی توانسته است کشورهای‌شان را به کشورهایی موثر در عرصه بین‌المللی تبدیل کند. بی‌شک سطح اثرگذاری آنها در نظام بین‌الملل به میزان انسجام حزب حاکم در فرآیند سیاستگذاری آنها باز می‌گردد.

شناخت این قابلیت‌ها و آشنایی با تجربه‌های آنها برای موتلفه می‌تواند مفید باشد و تلاش می‌کنیم در این زمینه تعامل بیشتری داشته باشیم. همچنین معتقدیم که معرفی انقلاب اسلامی برای حزبی که جزو پیشگامان انقلاب بوده بسیار مهم است تا بتواند تجربه‌های خود را به احزاب دیگر کشورها منتقل کند.

آیا حزب موتلفه مراودات اقتصادی با دیگر کشورها دارد؟

ما فقط در چارچوب همکاری سیاسی و حزبی همکاری می‌کنیم و در دیپلماسی حزبی مبادله اقتصادی تعریف نشده اما بدیهی است که دیپلماسی حزبی به عنوان بخشی از دیپلماسی عمومی نقش تسهیل‌گرانه و حمایت‌کنندگی از روابط بخش‌های مختلف کشورها می‌تواند ایفا کند.

در توضیح آخرین دیدار موتلفه با حزب کمونیست چنین موضوع توسعه همکاری‌های اقتصادی بیان شده است.

آنچه مطرح شده پیشنهاداتی است که به طرف چینی به عنوان نظرات کارشناسی حزب موتلفه ارایه کردیم که می‌تواند تحریم‌های امریکا و آثار خروج امریکا از برجام را در موضوع روابط اقتصادی دو کشور کم اثر کند. همان‌طور که در موضوعات داخلی صاحب‌نظران متعددی در حوزه اقتصادی داریم و پیشنهاداتی را بیان می‌کنیم.

موتلفه هدیه‌ای برای رهبر کره شمالی ارسال کرد. دلیل آن چه بود؟

آن خبر را بی‌بی‌سی منتشر کرده بود و دقیق نبود. تبادل هدیه در همه ملاقات‌های بین‌المللی مرسوم است. هیچ هدیه اختصاصی‌ای برای کسی ارسال نمی‌کنیم.

قرابت ایدئولوژیک هم با این حزب و حزب کمونیست چین دارید؟

ما با ۲۲۰ حزب از ۵۲ کشور ارتباط داریم. یکی از آنان حزب کمونیست چین و دیگری حزب کارگران جمهوری خلق کره است. تمرکز روی این احزاب درست نیست.

با احزاب اروپایی هم ارتباط دارید؟

بله. ما علاوه بر روابط دو‌جانیه عضو کمیته دایمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی، عضویت ناظر اتحادیه احزاب عربی، اتحادیه احزاب آفریقایی، امریکای لاتین و مجمع همکاری سیاسی احزاب آسیا و اروپا هستیم. در آخرین مورد هم عضو مجمع همکاری سیاسی سازمان شانگهای شدیم. فقط فعلا با احزاب کشور امریکا ارتباطی نداریم.

تبادلاتی معطوف به انتخابات هم با این احزاب دارید؟

جنس احزاب متفاوت است. ما با هر حزب در هر کشوری درباره موضوع مرتبط صحبت می‌کنیم.نمی‌توان قاعده کلی داد که در همه ملاقات‌ها در مورد نظام انتخابات حرف می‌زنیم یا نمی‌زنیم.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<