معاون بین‌الملل موتلفه اسلامی: عربستان بعنوان مولد تروریسم و افراطی‌گری در منطقه شناخته شده است

2016-12-26 ۰ نظر
معاون بین الملل حزب مؤتلفه اسلامی گفت: رژیم صهیونیستی و صهیونیزیم بین الملل امروز با وجود اختلاف و گسترش تنش میان کشورهای منطقه منافع اقتصادی و امنیتی بسیاری بدست آورد.
به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی به نقل از نشریه شما، مهدی صولی معاون امور بین الملل حزب مؤتلفه اسلامی در مورد جایگاه عربستان در خاورمیانه گفت: کشور عربستان از کشورهای مهم و تأثیر گذار جهان اسلام و تحولات غرب آسیا بوده و به دلایل مختلف این کشور دارای جایگاه موثری در میان منطقه بشمار میرود.

وی در ادامه افزود: یکی از مهمترین دلایل جایگاه عربستان در منطقه وجود مقدس ترین اماکن مذهبی و قبله مسلمانان جهان همچون کعبه و مدینه نبی اکرم (ص) است که باعث توجه همه مسلمانان به این کشور شده است.

معاون امور بین الملل حزب مؤتلفه اسلامی بیان کرد: از طرفی عربستان دارای منابع گستردهای از انرژی است و از آنجایی که در موقعیت ژئوپولتیک خاصی قرار دارد باعث شده در تحولات منطقه موثر و نقش آفرین باشد از این جهت در ارزیابی وضعیت جایگاه و نقشی که بر عهده دارد در منطقه دارد باید واقع بینانه برخورد کرد و همواره باید مورد توجه قرار گیرد.

صولی ادامه داد: در منطقه خاورمیانه علاوه بر عربستان کشورهای دیگری همچون ایران و ترکیه دارای نقش آفرینی گستردهای دارند همچنین عراق و دیگر کشورها هستند که در حقیقت موفقیت هریک از این کشورها بر دیگر کشورها تأثیر خواهد گذاشت.

این عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی بیان داشت: گسترش اختلاف تعارض و درگیری بین کشورها و مردم منطقه دقیقا خواسته رژیم صهیونیستی و صهیونیزیم بین الملل است که در صورت اختلاف و گسترش تنش میان کشورهای منطقه می تواند منافع اقتصادی و امنیتی بسیاری بدست آورد که متاسفانه شاهد هستیم که بر پایه اختلافات کشورها و وجود تروریسم در منطقه این روزها رژیم اشغالگر به آن منافعی که در هدف داشت در منطقه دست پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته سیاست خارجی رژیم سعودی برخوردار از یک عقلانیت نسبی و مبتنی بر حفظ منافع جمعی در مناطق غرب آسیا بود اما به نظر می رسد در چند سال اخیر جریانی در داخل عربستان بر دیگر جریان ها غلبه پیدا کرده و قدرت را در دست گرفته که بیشتر بر اساس تعصبات ذهنی و تصورات موهوم عمل می کند و این نوع نگاه موقعیت عربستان را به خطر انداخته و هم موقعیت کشورهای منطقه را با دشواری مواجه کرده است.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی اظهار داشت: اقداماتی که در دو سه سال اخیر در جریان سعودی شکل گرفته ابتدا با تصور افزایش نفت عربستان انجام شده و شواهدی در این زمینه وجود دارد که نقش منطقه ای عربستان تضعیف شده و در عرصه بین الملل مخاطرات جدی برای عربستان ایجاد کرده است.

وی در ادامه با اشاره به مثالی گزارش پارلمان اروپا در مورد دیدگاه اتحادیه اروپا در مورد عربستان، گفت: در چهاردهم دسامبر پارلمان اروپا گزارشی در مورد سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر کرد که مهمترین دیدگاههای اتحادیه اروپا در روابط کشورهای خارجی را مورد ارزیابی قرار داده بود اصلی ترین بخش ها در این گزارش به رهبری ائتلاف عربستان در حمله به یمن بوده که در این گزارش، اتحادیه اروپا این اقدام عربستان را محکوم کرده و خواستار تحقیق در مورد نقض قوانین بین المللی حقوق بشر در این حمله شده است.

وی ادامه داد: در اظهارات رئیس کمیسیون اروپا در مورد عربستان آورده شده است که از این کشور عربستان سعودی در دوره اخیر به عنوان رژیم نفرت انگیز در دنیا یاد کرد.

صولی همچنین به اظهارات دیگر مقامات اروپایی در مورد عربستان اشاره کرد و بیان داشت: مقامات دیگر اتحادیه اروپا اظهارات مشابهی در مورد عربستان داشته اند که یکی دیگر از مهمترین موارد تصویب عدالت در برابر حامیان تروریست توسط ایالت متحده آمریکا میباشد که عربستان سعودی دراین مصوبه به عنوان یکی از حامیان تروریست مورد توجه قرار داده شده است.

معاون بین الملل حزب مؤتلفه اسلامی ادامه داد: در عرصه بین المللی امروز شواهدی وجود دارد که عربستان از وزانت و محبوبیت و مقبولیتش کاسته شده است و به عنوان مهمترین حامی تروریسم و منبع و مولد خشونت و افراطی گری در منطقه غرب آسیا شناخته می شود.

این عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در ادامه به رویدادهایی که در منطقه اتفاق افتاده است اشاره کرد و اذعان داشت: در سطح منطقه اتفاقاتی که در لبنان و تشکیل دولت در این کشور، مسائل یمن، تحولات اخیر عراق و پیروزی ها چشمگیر در مبارزه با افراط گرایی در تحولات سوریه و آزاد سازی حلب و از همه مهمتر ناکارآمدی و ناکامی عربستان در جهت ایجاد اجماع در شورای همکاری خلیج فارس جهت تشکیل اتحادیه بر علیه جمهوری اسلامی نشان دهنده آن است که حتی در سطح منطقه ای در بین مردم منطقه و در بین دولت‏های منطقه غرب آسیا هم عربستان سعودی نتوانسته جایگاه خود را حفظ کند که اختلافات اخیر مصر با عربستان و تشدید این اختلافات موید این سخن است.

وی بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران موفقیت همه کشورهای منطقه را موفقیت خودش و موفقیت جهان اسلام را در گرو همکاری جمعی همه اعضای امت اسلامی می داند و امیدواریم عربستان سعودی بیش از آن که در طرح و چهارچوب اهداف رژیم صهیونیستی در منطقه برای گسترش اختلاف و دامن زدن به اختلافات حرکتهایی را انجام می‏دهد حرکتهایش در مسیر وحدت امت اسلامی و همکاری جمعی برای کاهش اختلافات و مقابله با رژیم صیونیستی در منطقه باشد.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<