معاون بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی در مجمع احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای: دیپلماسی حزبی، تسهیل کننده همکاری های بین المللی است

2018-05-28 ۰ نظر

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، در آستانه سفر رئیس‎‌جمهور برای حضور در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، اولین مجمع احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای با مشارکت حزب موتلفه اسلامی پنجم خردادماه در شهر شنجن چین برگزار شد. 

IMG_4909

در این نشست که در دوره ریاست چین بر سازمان شانگهای برگزار می شود، مقامات برجسته ای از احزاب ۱۸ کشور عضو، ناظر و شریک گفتگو به بیان دید‍‍گاه های خود در زمینه مهمترین مسایل منطقه ای و بین المللی پرداختند.

در این نشست، نمایندگان احزاب حاکم از روسیه، چین، پاکستان، بلاروس و هند به عنوان اعضای برجسته این سازمان بین المللی که خود را موظف به توسعه همکار های اقتصادی و تقویت امنیت جمعی می داند، در سخنان خود از رفتار یکجانبه آمریکا در قبال برجام انتقاد و بر تلاش جمعی برای صیانت از تعهدات بین المللی به عنوان مهمترین سازو کار تحقق ثبات و امنیت جهانی تاکید کردند.

مهدی صولی معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی نیز در سخنرانی خود، به تبیین نقش احزاب در روند همکاری میان کشورهای عضو این سازمان برای ساختن آینده ای مشترک پرداخت و بر نقش تسهیل گرایانه و حمایت کننده احزاب برای تحقق یک همکاری جمعی، راهبردی، بلند مدت و مبتنی بر حسن نیت در چارچوب مفهوم نوظهور «دیپلماسی حزبی» تاکید کرد.

وی با اشاره لزوم بهره گیری احزاب از ظرفیت های بزرگ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی  برای توسعه روابط و همکاری سازنده با یکدیگر، به اقدامات حزب موتلفه اسلامی برای تشکیل «مجمع احزاب کشورهای راه ابریشم» به عنوان نمونه ای از این اقدامات هدفمند اشاره کرد و از احزاب کشورهای سازمان همکاری شانگهای خواست تا از این فرصت همکاری تاریخی برای گسترش گفتگو، تبادل تجربه، بهره گیری از الگوهای موفق یکدیگر در موضوع حکمرانی حزبی و ایجاد شبکه های جدید و هم افزا از ارتباطات حزبی و ایفای مسئولیت های مشترک استفاده کنند.

صولی در بخش دیگری از سخنرانی خود پیشنهاد حزب موتلفه اسلامی  در خصوص تاسیس “دبیرخانه دائمی مجمع احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای”، با هدف پیگیری مستمر زمینه های همکاری احزاب کشورهای عضو این سازمان، ایجاد شبکه ارتباطات خلاق و سازنده میان احزاب، تبادل و به اشتراک گذاشتن تجربه و ایده های پویا در زمینه توسعه همکاری های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، در این سازمان را به این مجمع اعلام کرد.

متن سخنرانی مهدی صولی معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی در مجمع احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هیات رئیسه محترم

رؤسای محترم هیأتهای بلندپایه حزبی

حضار محترم؛ خانم ها و آقایان

در ابتدا مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود را از استقبال و مهمان نوازی گرم و صمیمانه حزب کمونیست جمهوری خلق چین و برگزارکنندگان این نشست مهم در شهر شنجن اعلام کنم.

نشست مجمع احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای در شرایطی برگزار می شود که جهان و نظام بین‌الملل با روندها، تحولات، فرصت‌ها و تهدیدهای جدیدی روبه‌روست. از یک‌سو، تلاش‌های مشترکی برای ایجاد ظرفیت‌های مکمل منطقه‌ای در حال انجام است و از دیگر سو، پیمان های اقتصادی، تجاری، سیاسی و زیست محیطی منطقه‌ای و بین‌المللی با خروج یکجانبه از آنها توسط برخی کشورها در معرض تضعیف قرار گرفته‌اند. بدعهدی آمریکا در خروج از برجام به عنوان یک  توافق بین المللی، چند جانبه و مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل، نمونه ای از این رفتار نابهنجار، بحران آفرین و شرورانه است.

در چنین شرایطی مسئولیت و نقش نهادها و ائتلاف‌های منطقه‌ای نظیر سازمان همکاری شانگهای برجسته‌تر از گذشته است. بر همین اساس، این ‌سازمان باید متناسب با شرایط، تحولات و چالش‌های جدید، از ظرفیت‌های همه کشورهای عضو، ناظر و شریک استفاده نموده و با ارائه ابتکارهای جدید برای ارتقای سطح رفاه و امنیت مردم منطقه فرصت‌ها و سازوکارهای تازه‌ای برای گفتگو، تبادل تجربه و همکاری های سازنده بر اساس احترام متقابل، انصاف و عدالت به وجود آورد. بی شک یکی از مهمترین این ظرفیت ها احزاب هستند که می توانند برای ساخت یک جامعه بشری با سرنوشت مشترک و ایجاد جهان بهتر، با یکدیگر تشریک مساعی کنند.

احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای می توانند در چارچوب مشارکت سازنده کشورهای  این سازمان برای ساختن آینده ای مشترک، نقشی تسهیل گرایانه و حمایت کننده برای تحقق یک همکاری جمعی، راهبردی، بلند مدت و مبتنی بر حسن نیت را سامان دهند. در این فرآیند، تقویت «رویکرد تعاملی و توسعه محور» در همکاری میان احزاب این سازمان با یکدیگر، می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در تقویت و گسترش برنامه‌ها و پروژه‌های سازمان و افزایش همگرایی و همکاری های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بین کشورهای عضو، ناظر و شریک گفت‌وگو، داشته باشد.

 

 

عالیجنابان، حضار محترم؛

ایران با برخورداری از جایگاه ویژه ژئوپولیتیکی، ظرفیت‌ها و منابع گسترده طبیعی، انسانی و اجتماعی که میراث‌دار بخش مهمی از تمدن جهانی و اسلامی است، امروز مدافع سرزمین، صلح، ثبات، توسعه، تعامل و گفت‌وگوی میان فرهنگ‌ها، ملل و اقوام است. جمهوری اسلامی ایران آماده است که در افق همزیستی و تلاش برای خلق جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری و در بستر حقوقی مناسب، به تقویت جایگاه سازمان همکاری شانگهای اقدام کند و برای گذار سازمان از تهدیدها و چالش‌های جدید در ابعاد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مجدانه تلاش نماید.

دنیا شاهد تحولات شگرفی است و لازم است تا احزاب برای مواجهه خردمندانه و متناسب با این تغییرات جهانی، با یکدیگر تعامل و تفاهم بیشتری داشته باشند. ما احزاب سیاسی، مسئولیت های مشترکی داریم. گفتگو، تبادل تجربه، بهره گیری از الگوهای موفق یکدیگر در موضوع حکمرانی حزبی و ایجاد شبکه هایی جدید و هم افزا از ارتباطات حزبی، نیازمند بهره گیری از این فرصت همکاری تاریخی است.

هم فکری در خصوص ایده “یک کمربند، یک جاده” که بر موضوع تمرکز استعدادها برای توسعه جهان تاکید دارد، و نیز گفتگوهای آینده پژوهانه در موضوع مسئولیت احزاب در” برقراری جامعه انسانی با سرنوشت مشترک و ایجاد جهان بهتر” که از سوی رئیس جمهور محترم چین مطرح شده است، گام مناسبی برای تداوم گفتگو و تفاهم شکل گرفته در این مجمع هستند.

ما در ابتدای سال جاری، دومین کنفرانس ویژه احزاب کشورهای راه ابریشم را در تهران با حضور نمایندگان چهل و دو حزب از بیست و چهار کشور برگزار کردیم.

 

 

همکاران گرامی،

حزب موتلفه اسلامی پیشنهاد می کند تا”دبیرخانه دائمی مجمع احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای”، با هدف پیگیری مستمر زمینه های همکاری احزاب کشورهای عضو این سازمان، ایجاد شبکه ارتباطات خلاق و سازنده میان احزاب، تبادل و به اشتراک گذاشتن تجربه و ایده های پویا در زمینه توسعه همکاری های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، در این سازمان تشکیل شود.

حزب موتلفه اسلامی آماده است تا با ارتقای سطح همکاری‌های خود با احزاب سیاسی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، نقش و سهم بیشتری در تحکیم صلح، ‌ثبات، امنیت و توسعه همکاری های منطقه‌ای و بین المللی در بستر این سازمان و با هدف تقویت “دیپلماسی حزبی” ایفا کند.

حضار گرامی،

ما در شرایطی قرار داریم که دولت ایالات متحده آمریکا سفارت خود را به بیت المقدس منتقل کرده است. این اقدام خودسرانه و خلاف مصوبات بین المللی، به رژیم جنایتکار و نژادپرست صهیونیستی، چراغ سبز داد تا در هفته های اخیر مرتکب کشتار وحشیانه جدیدی از مردم فلسطین شود. کاخ سفید نشان داد که از نابودی پایه ها و قواعد نظم بین الملل هیچ گونه ابایی ندارد. درست چند روز پیش از انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس نیز رئیس جمهور آمریکا ضربه دیگری را به امنیت بین المللی و اعتبار جامعه جهانی وارد کرد و از توافق هسته ای چندجانبه ای خارج شد که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بود. این اقدام در ادامه خروج یکجانبه از برخی دیگر از توافقات مهم بین المللی نشان داد که دولت جدید آمریکا چه تهدید خطرناکی برای نظام حقوقی جهان و صلح و امنیت جهانی به شمار می‌آید.

به رغم این رفتارهای تنش زا و مغایر با هنجارهای صلح بین الملل، توافق هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های ناعادلانه و فضای سیاسی و بین‌المللی پسا‌برجام، به‌رغم برخی کارشکنی‌ها و بدعهدی‌های مستمر دولت آمریکا، ظرفیت‌ها، امکانات و فرصت‌های جدیدی را برای مشارکت و همکاری شرکای منطقه‌ای ایران، از جمله کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و قدرت‌های اقتصادی نوظهور جهان فراهم کرده است؛ زیرا برجام، بدون آمریکا قابلیت تداوم دارد، اما بدون ایران هرگز!

در اینجا از مواضع احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای در حمایت از برجام  و تصریح به رفتار قانونمند و متعهدانه جمهوری اسلامی ایران در نظام بین الملل و انتقاد از یکجانبه گرایی و عدم پایبندی دولت امریکا به منشور حقوق بین الملل، به ویژه مواضع صریح روسای هیات های حزبی چین، روسیه، پاکستان و هند در این نشست بین المللی، تشکر می کنم.

با اغتنام از فرصت، مجدد به نمایندگی از حزب موتلفه اسلامی، از ابتکار ارزشمند و میزبانی شایسته حزب کمونیست جمهوری خلق چین در برگزاری مجمع  احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای تشکر می‌کنم و برای سازمان همکاری شانگهای در مسیر تحقق اهداف و راهبردهای مهم آرزوی موفقیت دارم.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<