صولی: اظهارات غیرمسئولانه نخست وزیر انگلیس، متکبرانه و فاقد وجاهت اخلاقی و حقوقی است

2016-12-16 ۰ نظر

معاون بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به سخنان اخیر نخست وزیر انگلیس در شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران، گفت: سخنان متکبرانه «تزرامی» می‌تواند موجب پیچیدگی بیشتر مسائلی امنیتی منطقه شود.

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، مهدی صولی معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی اظهار کرد: امروز ویژگی های ژئوپلیتیکی غرب آسیا و تأثیر پذیری آن از رویکردهای متنوع سیاست های داخلی، تحولات منطقه‌ای و نحوه مواجهه کشورهای این منطقه با قدرت‌های جهانی، نظم امنیتی منطقه را بسیار شکننده ساخته است.

وی به اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس در قبال ایران اشاره کرد و گفت: هر گونه اظهارات غیر مسئولانه، متکبرانه و فاقد وجاهت اخلاقی و حقوقی مقامات کم تجربه کشورهایی که نام آنها، توصیف کریه و زشتی از سوابق جنایت، خشونت و تجاوزگری را در ذهن مردمان غرب آسیا ترسیم می کند، می تواند موجب پیچیدگی بیشتر مسائلی امنیتی منطقه شود.

صولی خاطرنشان کرد: ظهور تروریسم تکفیری نمونه دقیق و آشکاری برای توصیف نتایج چنین مداخلات غیر مسئولانه ای است.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی نا امنی‌های امروز این منطقه را محصول مداخلات فرامنطقه‌ای در کنار بی‌اعتنایی برخی دولت های غیر مردم سالار در تمکین از اراده و خواست عمومی ملت‌هایشان دانست و تصریح کرد: اعلام همسویی و نمایش پیوند آشکار میان برخی از دولت های مرتجع و غیر مردم سالار با کشوری که طولانی ترین سابقه استعمار، تجاوز و زورگویی در این منطقه را داشته است، نشانگر چیست؟

وی افزود: به نظر می‌رسد بحران ناکارآمدی دولت‌های مرتجع منطقه در تحقق آرزوهای خام و توهمات بلند پروازانه آنان در تحمیل نابخردانه و زورمدارانه سلطه از یکسو و چالش جدی برخی قدرت‌های جهانی در رقابت‌های منطقه‌ای از سوی دیگر، آنها را مجبور ساخته است تا چنین نمایشی را در نشست اخیر سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، ترتیب دهند.

صولی با بیان اینکه به نظر می‌رسد سخنان اخیر نخست وزیر انگلیس در بحرین، برای سه سطح هدف‌گذاری شده است، گفت: اولین سطح عبارت است از تلاش برای توسعه بازار هدف از طریق فروش تسلیحات و حفظ سهم انگلیس در بازار نفت و دیگر بازرهای مالی و تجاری کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به منظور جبران تبعات اقتصادی خروج انگلیس از اتحادیه اروپایی.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: سطح دوم عبارت است از تلاش برای حفظ موقعیت مداخله گرایانه در غرب آسیا از طریق حفظ یکپارچگی و روند همکاری دولت های مرتجع منطقه، که به تبع نگرانی روزافزون از شکست سیاست های این کشور و متحدان منطقه ای آن در قبال سوریه، عراق، لبنان و یمن حاصل شده است.

وی سومین سطح از سخنان نخست وزیر انگلیس را اعلان پیام هایی آشکار برای رقبای جهانی انگلیس به ویژه روسیه و آمریکا در قبال تحولات آتی منطقه غرب آسیا عنوان کرد و گفت: نکته مهم این است که محتوا و نحوه این اظهارات ترزامی، نشانگر درماندگی انگلیس در این شرایط بود.

صولی خاطرنشان کرد: دولت انگلیس با توجه به نقشی که در صورت بندی نظم امنیتی غرب آسیا از طریق تشکیل دولت های کوچک منطقه پس از جنگ جهانی اول و دوم و پس از آن در دوران جنگ سرد داشته است، همچنان نسبت به برخی از این کشورها توهم قیمومیت دارد.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی افزود: البته رفتار حکام برخی از این کشورها نیز به تداوم این توهم دامن زده است؛ لذا انگلیسی‌ها امروز نگران از دست رفتن بیشتر حوزه مداخله گری خود در منطقه غرب آسیا هستند.

وی با بیان اینکه امروزه رقابت قدرت های جهانی در مسایل منطقه، موجب شکل‌گیری یک نظام موازنه قوای رقابتی بالقوه و مناقشه‌آمیز میان قدرت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای شده است، اظهار کرد: در این میان، بدیهی است که بزرگ‌ترین تهدیدی که می‌تواند به شکست بیشتر سیاست‌های مداخله گرایانه همه کشورها و از جمله انگلیس در این منطقه کمک کند و منجر به باز آفرینی الگوی امنیتی بومی جدیدی در غرب آسیا شود، نقش الگوساز جمهوری اسلامی در این منطقه خواهد بود.

صولی تصریح کرد: دلایل عصبانیت روز افزون و اظهارات خارج از نزاکت و آداب نخست وزیر انگلیس همین مساله است.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی گفت: امروز نقش برتر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای موثر در معادلات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی غرب آسیا، همراه با ظرفیت ها و توانایی‌های بالای سیاست خارجی کشورمان در تعامل و همگرایی‌های منطقه ای و جهانی و نیز آمادگی همه جانبه کشور در دفاع همه جانبه و تحقق بازدارندگی به گونه ای است که هیچ کشوری نمی تواند این توانمندی‌ها را نادیده بگیرد.

وی هدف از این توانایی‌ها را تعامل سازنده با همه کشورهای غرب آسیا و تلاش برای حفظ و بهبود روابط با ملت‌های منطقه دانست و افزود: مردم منطقه به خوبی بر حسن نیت و اراده سازنده جمهوری اسلامی ایران برای تحقق نظم جمعی جدید که مبتنی بر احترام متقابل، وحدت بر روی اصول مشترک و پرهیز از هر گونه تحمیل و زورگویی است، واقف هستند.

صولی تصریح کرد: پذیرش مردمی و همگانی مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در روند حل بحران‌های منطقه‌ای بخصوص در قبال «دردهای مشترک»، موید این ادعاست و همین مساله، موجبات نگرانی فزاینده قدرت های جهانی را فراهم آورده است.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر اینکه از این پس، پایگاه های سنتی و نمایندگان دست نشانده و غیر مردم سالار قدرت‌های جهانی نمی‌توانند منافع خود را در منطقه تامین کنند، گفت: امروز حرفی نو، نظمی جدید و الگویی رو به رشد و برخوردار از منطق استوار و توسعه یابنده، در برابر آنان شکل گرفته است. اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس هم در همین راستا قابل ارزیابی است.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<