سعدالله زارعی در اجلاس دبیران استانهای موتلفه اسلامی: همه‌پرسی در کردستان عراق یک توطئه صهیونیستی بود

2017-10-21 ۰ نظر

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: ماجرای همه‌پرسی در اقلیم کردستان از ابتدا معلوم بود که که یک توطئه آمریکایی-صهیونیستی است.

IMG_7224

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، سعدالله زارعی کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه همه فریادهایی که امروز علیه انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت بلند می‌شود، ناشی از حجم موفقیت‌های انقلاب است، گفت: دشمنان ما برای اینکه صحنه تحولات منطقه را به نفع خودشان تغییر دهند انواعی از امکانات را به میدان آوردند ولی در مقابل انقلاب اسلامی کمترین موفقیت را داشتند.

وی افزود: امروز غربی‌ها روند کنونی تحولات منطقه را یک روند برهم زننده و بنیان برانداز برای خودشان می‌دانند. دلیل اینکه ترامپ می‌گوید ایران یک تهدید جهانی است، بدلیل همین آشفتگی‌ها و شکست‌های آنها در منطقه است.

زارعی اظهار کرد: راهبردی که ترامپ برای مقابله با انقلاب اسلامی ارائه می‌دهد، یک راهبرد نظامی نیست بلکه استراتژی مبتنی بر اعمال فشار جهانی و منطقه‌ای علیه جمهوری اسلامی است. رهبر انقلاب هم اخیرا فرمودند راهبرد دشمنان انقلاب اسلامی جنگ نظامی نیست اما آنچه در نظر دارند اثری کمتر از جنگ نظامی نخواهد داشت.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه با اشاره به مسائل کردستان عراق تاکید کرد: ماجرای همه‌پرسی در اقلیم کردستان از ابتدا معلوم بود که که یک توطئه آمریکایی-صهیونیستی است. اینکه یک فرد یا گروهی در یک جغرافیایی اعلام استقلال کند خیلی مساله عجیبی نیست اما وقتی همان فرد در نقشه جغرافیایی که پشت سرش پهن می‌کند بخش‌هایی از سرزمین ایران، عراق، ترکیه و سوریه را بعنوان یک منطقه معرفی کند، عجیب است.

وی افزود: مسعود بارزانی توانایی اداره چالشی که این روزها در منطقه ایجاد کرده است را ندارد چراکه پشت صحنه ماجرای کردستان، قدرت‌هایی هستند که بارزانی را برای تصمیم‌گیری و ایجاد چالش تهییج می‌کنند. بنابراین بین‌المللی بودن این توطئه کاملا محرز است.

زارعی مساله اصلی آمریکا و غرب را جمهوری اسلامی دانست و گفت: اصلی‌ترین هدف ایجاد چالش کردستان برای منطقه، جمهوری اسلامی است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا خاطرنشان کرد: تاکنون از سوی جمهوری اسلامی گفتگوهای مشفقانه‌ای با احزاب و گروههای کردستان عراق انجام شده است اما برخی از این گروهها برغم وعده‌های مساعدی که برای عدم همکاری با برپایی همه پرسی در کردستان دادند، در رفراندوم شرکت کردند.

وی در ادامه با اشاره به نقش ترکیه در حل و فصل چالش کردستان، تصریح کرد: مقامات ترکیه در ابتدا نمی‌خواستند در قبال همه‌پرسی کردستان موضعی بگیرند چراکه علاقه‌ای به تحمل هزینه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آن نداشتند اما جمهوری اسلامی مقامات این کشور را مجاب به موضعگیری کرد، تا جایی که این روزها شاهد این هستیم که مواضع اردوغان و مقامات ترک در برابر بارزانی تندتر از ایران شده است.

زارعی با اشاره به حضور بی دردسر ارتش عراق در کرکوک، گفت: عملیات نیروهای عراقی برای ورود به کرکوک ظرف ۳ ساعت انجام شد چراکه درون کردها اختلاف بوجود آمده بود. در همان روز احزابی همچون اتحادیه میهنی و گوران و بخش‌هایی از حزب دموکرات کردستان هیچ مقاومتی در مقابل نیروهای عراقی نکردند و مناطقی همچون کرکوک، دیاله و قسمت‌هایی از استان نینوا را تحویل دادند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در ماجرای کرکوک پشت مسعود بارزانی را خالی کردند، اظهار کرد: آنها پشت صحنه ماجرای چالش کردستان هستند، اما وقتی جدیت دولت عراق و عملیات ارتش این کشور را دیدند، تمام نیروهای خود را از پادگان کرکوک تخلیه کردند و به صلاح الدین فرستادند.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<