دکتر جهانی دبیر حزب مؤتلفه اسلامی آذربایجانشرقی در تحلیل قیام ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ مردم قهرمان پرور آذربایجان و تبریز ،علل و عوامل و نتایج پیروزی مردم تبریز و اهمیت دیدار امسال مردم آذربایجان بمناسبت ۲۹ بهمن با حضرت امام خامنه ای (دامه عزه … الشریف) چنین بیان می نماید.

2019-02-16 ۰ نظر

قیام خونین مردم مومن و آزادی خواه تبریز در ۲۹ بهمن علیه رژیم سفاک پهلوی از جمله حوادث سیاسی مهم تاریخ معاصر ایران به شمار می رود که پس از حدود یک سال در نهایت منجر به پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران شد.

تبریز و آذربایجان در کمتر از یک قرن دو نقش عمده در تحولات سیاسی و اجتماعی ایران ایفا کرده یکی قیام ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ و دیگری نهضت مشروطیت به سال ۱۲۸۴ که خاستگاه اصلی آن تبریز بود، توانست سلسله جنبان نظام های استبدادی را به خطر انداخته و بساط ظلم و زور را از جامعه ایرانی برچیند، هر چند بررسی نتایج تاریخی این دو قیام متفاوت از یکدیگر بود، اما وجه اشتراک آنها قیام علیه ظلم، فساد و آزادی خواهی مردم این خطه است .

قیام ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۵۶ مردم تبریز یکی از مهمترین فرازهای تاریخ انقلاب اسلامی محسوب می شود که به عنوان یکی از ریشه های اساسی انقلاب اسلامی ایران ذکر شده است، چون باعث شکل گیری سنت چهلم ها در کشور شد و قیام مردمی را از شهری به شهر دیگر سرایت داد و به ترتیب یزدی ها، شیرازی ها، جهرمی ها، کازرونی ها و در نهایت همه ایران به پا خاستند.

ونتایج قیام تبریز به ثمر نشستن حکومت جمهوری اسلامی و از بین رفتن ظلم و جور رژیم شاه گردید

موضوع مشترک همه این قیامهاست که به مواردی از آن اشاره میشود:

_ آشکار گردیدن واقعیت سیاست حداکثر آزادی شاه و حقوق بشر کارتر

_ رو در رو قرار گرفتن مردم نه تنها با حکومت بلکه با اساس سلطنت و نهاد رژیم، به طوری که بعد از قیام مردم قم و تبریز شعار «مرگ بر شاه» در اکثر شهـرهای ایران داده میشد. بنا بر نقل برخی از منابع در تبریز بود که برای اولین بار شعار «مرگ بر شاه» شنیده شد.
_ مقبولیت و محبوبیت روزافزون زعامت سیاسی و مذهبی امام خمینی، همان چیزی که رژیم برای مقابله با آن به نشر مقاله توهین آمیز دست یازیده بود.
_ دشمنی و مبارزه با امپریالیسم آمریکا و عوامل وابسته به صهیونیسم جهانی در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی

_  قیام ۲۹ بهمن تبریز راهگشای قیام بعدی مردم دیگر شهرها شد و شاه این واقعیت را دریافت که اگر در قیام قم با چند هزار طلبه طرف بود، اینک با تعداد بی شماری از مردم طرف است که علمای خود را بر رهبری شاه ترجیح میدادند
تداوم انقلاب وکشتاری که در تبریز صورت گرفت، فرصت را برای برگزاری مراسم سوگواری چهلم ها مهیا ساخت
نهضتی که پس از قیام قم در تبریز تداوم یافته بود از حرکت بازنایستاد، و این خـود پایه گذارسوگواریهای بعدی شد، چون در هر اعتراض تازه عده دیگری کشته میشدند، سلسله ناگسستنی از چنین مبارزات بوجود آمد.

شاید همه این عوامل بود که موجب شد یکی از زیباترین پیام‌های امام خمینی پیامی باشد که بمناسبت قیام ۲۹ بهمن سال ۵۶ تبریز صادر کردند، پیامی که آکنده از مهر و لطف ایشان به مردم غیور تبریز بود: «سلام بر اهالی شجاع و متدین آذربایجان عزیز! درود بر مردان برومند و جوانان غیرتمند تبریز! درود بر مردانی که در مقابل دودمان بسیار خطرناک پهلوی قیام کردند تا زنده باشند مردم مجاهدت کردند و با فریاد«مرگ بر شاه» خط بطلان بر جزافه گویی‌ های او کشیدند مردم عزیز تبریز ، که با نهضت عظیم خود مشت محکم بر دهان یاوه گویانی زدند که با بوق ‌های تبلیغاتی، (( انقلاب خونین استعمار)) را که ملت شریف ایران با آن صد در صد مخالف است(( انقلاب سفید شاه و ملت)) می ‌نامند و این نوکر اجانب و خود باخته مستعمرین را نجات دهنده کشور می شمارند…من نمی ‌دانم با چه زبانی به اهالی محترم تبریز و به مادران داغدیده و پدران مصیبت کشیده، تسلیت بگویم. با چه بیانی این قتل عام ‌های پی در پی را محکوم کنم.

درباره تبریز، همان بهترکه ولی امر مسلمین جهان مقام عظمای ولایت ، حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند

این تبریز است که نخستین ضربه را بر پیکر شاه بعد از مردم قم وارد کرد و هنوز هم سرآمد مبارزان و مجاهدان است.

ویا اینکه فرمودند: ((حضور مردم تبریز در بیست و نهم بهمن سال ۵۶ شبیه کار امام سجّاد (علیه السّلام)

و حضرت زینب کبری(س) بود که نگذاشتند حادثه عاشورا فراموش بشود ،این قیام خونین یکبار دیگر در تاریخ معاصر، پیشگامی آذربایجان را در نهضت اسلامی و تبعیت از انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی(ره) ثبت نمود.

وامسال مکلفیم باشکوهتر از هرسال در تجدید میثاق و لبیک به آرمانهای مقدس ولی امرمسلمین جهان حضرت امام خامنه ای

( مدظله …العالی) و نماینده معزز ولی فقیه در استان حضرت حجت الاسلام والمسلمین دکتر آل هاشم با انسجام و وحدت و همدلی در مراسم دیدار با ولایت مطلقه فقیه بمناسبت سالروز پیروزی قیام خونین مردم قهرمان پرور آذربایجان و تبریز شرکت نمائیم .

                                                                                        ((الهم وفقنا لما تحب و ترضی))

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<