در گفت‌وگو با دبیر حزب موتلفه خراسان شمالی مطرح شد پیشنهاد آیت الله مهمان‌نواز برای تاسیس حزب موتلفه در خراسان شمالی

2017-12-04 ۰ نظر
پیشنهاد آیت الله مهمان‌نواز برای تاسیس حزب موتلفه در خراسان شمالی
 دبیر حزب موتلفه خراسان شمالی با اشاره به اینکه موتلفه اسلامی ۵۴ سال سابقه تشکیلاتی و سربازی و پیروی از ولایت و روحانیت انقلابی را در کارنامه خود دارد گفت: آیت الله مهمان‌نواز در زمان تاسیس خراسان شمالی پیشنهاد تشکیل شاخه استانی این حزب را داشتند.

ه گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد احزاب و گروه های سیاسی در خراسان شمالی از شرایط و رویکرد مختلفی تبعیت می‌کند و بایستی به بررسی این جریانات سیاسی در استان پرداخت و در اولین جلسه به گفت‌وگو با دبیر حزب موتلفه خراسان شمالی نشستیم و بخشی از تاریخ را ورق زدیم.

علی احمد نیا در گفتگو با خبرگزاری فارس در بجنورد با اشاره به سابقه تأسیس حزب موتلفه اسلامی گفت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۴۱ برای فعالیت تشکیلاتی احساس نیاز کرده بودند و نیت راه‌اندازی تشکیلاتی- اعتقادی وایمانی برای مبارزه با رژیم طاغوت را داشتند.

دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان شمالی به نقل از بزرگان حزب ازجمله مرحوم حبیب ا. عسگراولادی می‌گوید امام راحل طی فراخوانی از سه گروه هیئت‌های مذهبی و قرآنی- مساجد امین‌الدوله و شیخ علی و هیئت‌های اصفهانی تهران به قم دعوت کردند و پس از تشکیل جلسه پیشنهاد کار تشکیلاتی را به‌صورت گروهی برای بهتر شدن فعالیت‌ها به آن‌ها دادند این سه گروه موظف شدن تا کار تشکیلاتی را برای شروع انقلاب آغاز کنند.

احمد نیا در ادامه گفت در دیدار پایانی گروه‌های تجمیع شده تعداد ۱۲ نفر نزد امام راحل حاضر شدند و هیئت‌های موتلفه اسلامی را تأسیس نموده و رسماً اعلام موجودیت نمودند اولین تشکیلات سیاسی – مذهبی را در آن دوران خفقان و سخت و طاقت‌فرسا راه‌اندازی کردند که بعدها نام این تشکیلات به جمعیت مؤتلفه اسلامی و مهروموم‌ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به حزب مؤتلفه اسلامی جهت فراگیری بیشتر تغییر نام داد نامبرده خاطرنشان کرد اعضای این حزب از همان ابتدا متعهد شده بودند که در خط امام و رهبری و پیروی از ولایت‌فقیه زمان گام بردارند و همچنین در همان زمان با پیشنهاد حضرت امام شورای روحانیت به‌عنوان شورای نظارت بر اقدامات حزب مؤتلفه اسلامی تعیین شد در این شورا شهید مطهری و شهید بهشتی نمایندگان حضرت امام بودند که نظارت بر رعایت مسائل شرعی را در حزب بر عهده داشتند.

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی خراسان شمالی از شهید بهشتی به‌عنوان اولین تدوین‌کننده اساسنامه حزب مؤتلفه اسلامی نام برد.
احمد نیا افزود در قیام ۱۵ خرداد هماهنگی راهپیمایی و نظارت و فعالیت‌ها از طریق حزب مؤتلفه اسلامی و همراهی روحانیت انقلابی شکل گرفت.

این فعال سیاسی ادامه داد: پس از تبعید امام راحل در سال ۱۳۴۳ رژیم پهلوی اعلام کرد مخالفت‌ها را سرکوب کرده و امام و رهبری آن‌ها هم تبعیدشده است و مخالفت‌ها را تمام‌شده تلقی می‌کردند انقلابیون هم سرکوب‌شده و شرایط سخت و تاریکی حاکم شده بود هیئت‌های مؤتلفه اسلامی تصمیم گرفتند یک شاخه نظامی تأسیس نمایند گروه بدر را با همراهی شهیدان علی اندرزگو –مهدی عراقی- صادق امانی- مرتضی نیک نژاد و رضا صفارهرندی و محمد بخارایی تأسیس نموده و شرایط را برای کار مسلحانه – مخفی با حکم شرعی آماده کردند در شرایطی که امام راحل تبعیدشده بود و رژیم هم اعلام پیروزی و سرکوب انقلابیون را کرده بود و فعالیت انقلابیون هم متوقف‌شده بود مؤتلفه اسلامی تصمیم گرفت برای گشایش کار و حرکت کار انقلاب یکی از مهرهای اصلی رژیم را که شرعاً به مرگ محکوم بود اعدام انقلابی‌نمایند ابتدا قرار بود شخص اول یعنی شاه را بزنند ولی بزرگان و روحانیت انقلابی مصلحت ندانستند و اعلام کردند کشتن شاه مملکت را به هرج‌ومرج می‌کشاند و احتمال دخالت بیگانگان وجود دارد در این صورت تصمیم گرفتند حسنعلی منصور نخست‌وزیر شاه که مهره اصلی آمریکا در ایران بود و قانون کاپتولاسیون را در مجلس به تصویب رسانده بود و در تبعید امام راحل نقش اصلی را داشت اعدام انقلابی شود برای این کار از شورای روحانیت و آیت الله العظمی میلانی مرجع بزرگ در غیاب امام که در ایران بودند مجوز شرعی گرفته شد. در روز یکم بهمن ۱۳۴۳ مصادف با ۱۷ رمضان حسنعلی منصور نخست‌وزیر شاه در جلوی مجلس شورای ملی توسط گروه بدر مؤتلفه اسلامی (شهیدان امانی – بخارایی- نیک نژاد-صفار هرندی) اعدام انقلابی شد درحالی‌که رژیم ادعای موفقیت در سرکوب انقلابیون را داشت این حرکت سخت رژیم را نگران و متزلزل کرد و بعدازآن انقلابیون امیدوار شده و فعالیت‌های خود را از سر گرفتند.
احمد نیا در ادامه گفت ضارب منصور، شهید بخارایی که ۱۹ ساله بود ابتدا یک گلوله را به شکم حسنعلی منصور و گلوله دوم را به گلوی او شلیک کرد و گلویش را درید.

بعدازآن این واقعه سران مؤتلفه اسلامی را یکی بعد از دیگری دستگیر کردند و پس از شکنجه‌های طولانی و طاقت‌فرسا چهار نفر به اعدام محکوم و بقیه را به زندان‌های طولانی‌مدت و ابد محکوم کردند اعضای مؤتلفه اسلامی در دوران زندان و دادگاه نظامی شاه چه آن‌های که اعدام شدند و چه آن‌هایی که مهروموم‌ها زندانی بودند به وظیفه دینی و انقلابی خود عمل کردند و دست از ولایت‌فقیه برنداشتند و در مقابل رژیم شاه ایستادند. احمد نیا از قول هم‌رزمان شهیدان گفتند در دادگاه نظامی زمانی که شهیدان محاکمه می‌شدند رئیس دادگاه از شهید بخارایی سؤال کرد که شما که ضارب منصور هستید و زمانی که گلوله اول را به شکم او شلیک کردید و بعد سر او را برای سربِ دوم در اختیار داشتید چرا گلوله دوم را به گلوی منصور زدید شهید بخارایی پاسخ داد من می‌خواستم گلویی را که به مرجع تقلیدم از آن توهین شده بود بدرم و سؤال دوم رئیس دادگاه از شهید محمد بخارایی این بود که شما جوان هستید و نمی‌فهمید بگو که اشتباه کردی تا اینکه در حکمت تخفیف داده شود بخارایی پاسخ داد من کاملاً آگاهانه تصمیم گرفتم و حکم شرع را اجرا کردم و پشیمان نیستم و آماده شهادتم؛ و آن‌کسی که نمی‌فهمد شما هستید بعد روی به جمعیت حاضر در دادگاه کرد و با صدای بلند گفت هان ای جوانان من اولین شلیک را به‌سوی دشمنان خدا کردم و بقیه راه با شماست.

وی از حزب موتلفه اسلامی به‌عنوان تنها حزب بدون حاشیه نام برد و تنها تشکیلات واقعی که قبل از انقلاب به نام امام و حول محور ولایت‌فقیه زمان تأسیس شد چه قبل از انقلاب تا پیروزی و چه بعد از انقلاب تا امروز به یاری خداوند متعال انحرافی نداشته است.

احمد نیا ادامه داد: دلیل این مطلب و ماندگاری حزب سربازی ولایت و عمل به مطلب سیاست عین دیانت و دیانت عین سیاست بوده است و نگاه حزب نگاه فعالیت عبادی بوده است.

وی با اشاره به ارتباط نزدیک اعضای حزب به روحانیت به‌صورت اعتقادی گفت: اعضای شورای مرکزی و دبیران استان‌ها های حزب به‌صورت سالانه با مراجع قم دیدار دارند که توصیه‌های علما و مراجع در طول سال سرلوحه کار آن‌هاست

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی خراسان شمالی در خصوص تأسیس نمایندگی این حزب در استان گفت: هم‌زمان با تأسیس استان بنا به پیشنهاد آیت الله مهمان‌نواز امام‌جمعه وقت و تائید مرکز مسئولیت این حزب در استان به بنده سپرده شد و حزب مؤتلفه اسلامی با کمک دوستان در استان شکل گرفت در حال حاضر دوستان انقلابی و افراد شاخص سیاسی – اعتقادی زیادی این دفتر را همراهی می‌کنند.

احمد نیا در رابطه با نحوه پذیرش و عضوگیری هم توضیحاتی دادند که عضوگیری به دو صورت انجام می‌گیرد صورت اول درخواست عضویت و تکمیل برگه‌ها و تائید گزینش و صدور کارت ۵ ساله توسط گزینش مرکز و صورت دوم عضوگیری بدون کارت با تکمیل فرم به‌عنوان طرفدار در حال حاضر حزب موتلفه اسلامی استان در همه شهرستان‌های تابعه تشکیلاتی فعال و دارای برنامه دارد ولی تعدادی از شهرستان‌ها دارای دفتر است و بقیه شهرستان‌ها به دلیل مشکلات مالی دفتر نداریم.

این فعال حزبی خراسان شمالی اعلام کرد: در مرکز استان و اکثر شهرستان‌ها طبق قانون از فرمانداری‌ها مجوز فعالیت گرفته‌ شده است و چندین هزار عضو کارت‌دار و طرفدار به‌صورت تشکیلاتی فعال هستند.

در پایان احمد نیا گفتند: طبق دستور تشکیلاتی دبیران در استان‌ها و شهرستان‌ها موظف‌اند با نماینده ولی‌فقیه در استان و ائمه جمعه و روحانیت انقلابی هماهنگ و همراهی داشته باشند. ازآنجایی‌که حزب مؤتلفه اسلامی به نام انقلاب و برای انقلاب به وجود آمده است ما در استان با همه نهادهای انقلابی و انقلابیون همراه هستیم.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<