در سفر هیات اعزامی حزب مؤتلفه اسلامی به چین مطرح شد؛ ارائه پیشنهاد خواهرخواندگی استان ایلام با استان گوئیجو چین

2017-03-01 ۰ نظر

هیات اعزامی حزب موتلفه اسلامی به چین با «سونگ ژوانتو» معاون کمیته نظارت، بازرسی و انضباط حزب کمونیست چین در «استان گوئیجو» دیدار و گفتگو کردند.

photo_2017-03-01_15-17-20

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، در این دیدار «سونگ ژوانتو» با اشاره به سابقه ارتباط تمدنی دو کشور اظهار کرد: دو ملت ایران و چین از دیرباز به واسطه راه ابریشم روابط بازرگانی و اقتصادی زیادی با هم داشتند و اکنون که چین طرح یک کمربند و یک جاده ابریشم را مطرح کرده است ایران به عنوان شریک راهبردی چین در اولویت این دوستی قرار دارد.

وی با اشاره به ورود روابط ایران و چین به فصل جدیدی از روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور گفت: با اعلام روابط راهبردی و امضاء همکاری بین دوکشور در سفر رئیس‌جمهور چین به تهران، این روابط عمیق‌تر و گسترده‌تر شده است.

درادامه این نشست حمیدرضا ترقی با بیان پیشینه روابط حزب مؤتلفه اسلامی و حزب کمونیست چین ادامه داد: روابط دو حزب وارد دوازدهمین سال خود شده و طی سفرهایی که صورت گرفته است، تجربیات بسیار خوبی را تبادل کردیم.

رئیس هیئت اعزامی حزب مؤتلفه اسلامی به چین گفت: در این سالها برای هر دو حزب زمینه ایفای نفش بهتر در عرصه بین‌الملل فراهم شده است.

ترقی یکی از مهمترین اهداف انقلاب اسلامی را مبارزه با فقر و فساد و تبعیض برشمرد و افزود: مبارزه با فساد یکی از ریشه‌های اصلی شکل گیری انقلاب اسلامی در ۳۸ سال پیش علیه رژیم سابق بود.

رئیس هیئت اعزامی حزب مؤتلفه اسلامی به چین روابط استراتژیک ایجاد شده بین ایران و چین را عمیق و راهبردی ارزیابی و اظهار کرد: روابط دو کشور در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی پیشرفت قابل توجهی پیدا کرده است و چین و ایران دو کشور برادر، یار و همراه در مسیر رشد و توسعه هستند.

ترقی برگزاری اجلاس اتحادیه احزاب آسیایی در ایران را فرصتی برای همکاری بیشتر ایران و چین قلمداد کرد و گفت: ایران و چین منافع مشترک بسیاری دارند. ما از استراتژی رئیس جمهور چین در خصوص طرح جاده ابریشم حمایت می‌کنیم و برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا امسال در اجلاس اتحادیه احزاب آسیایی (آیکپ) در ایران، موضوع جاده ابریشم را مورد توجه قرار دهیم.

ترقی همکاری بین استانهای دو کشور را یکی از محورهای سند تفاهم بین ایران و چین برشمرد و تصریح کرد: همکاری بین استانهای چین و ایران از محورهای سند تفاهم دو کشور است. ما از این فرصت استفاده کرده و زمینه‌های خواهرخواندگی استان ایلام در ایران را با استان گوئیجو مطرح می‌کنیم.

photo_2017-03-01_15-21-21

در پایان این دیدار که نصرت الله حیدری دبیر حزب موتلفه اسلامی استان ایلام هم حضور داشت، معاون کمیته انضباط و نظارت حزب کمونیست چین در استان گوئیجو با استقبال از پیشنهاد همکاری هیئت اعزامی حزب مؤتلفه اسلامی در زمینه طرح جاده ابریشم، پیشنهاد خواهرخواندگی استان ایلام با استان گوئیجو را مفید دانست و آن را جهت بررسی بیشتر به استانداری گوئیجو تقدیم کرد.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<