در آستانه سفر روحانی به چین و در دیدار معاونین بین الملل دو حزب مطرح شد: برجام پس از آمریکا و مسئولیت های جمعی؛ ضرورت متناسب سازی سیاست های ارزی

2018-05-26 ۰ نظر

به گزارش روابط عمومی حزب مؤتلفه اسلامی، مهدی صولی معاون بین الملل حزب مؤتلفه که به همراه جمعی از دبیران استانها و معاونین حزب موتلفه اسلامی به چین سفر کرده است، با “لی جون” معاون وزارت ارتباطات بین المللی حزب کمونیست چین در پکن دیدار و گفتگو کرد.

در ابتدای این دیدار لی جون با اشاره به سوابق خوب همکاری های متقابل و سازنده میان دو حزب، بر اهمیت و نقش این روابط در تقویت و توسعه همکاری های دو کشور تاکید کرد.

وی به خروج یکجانبه آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: مواضع چین نسبت به برجام، تغییر نمی کند و به رغم اقدامات آمریکا، ما برای تدوام این توافق بین المللی با همکاری روسیه و کشورهای اروپایی تلاش خواهیم کرد.

معاون وزیر ارتباطات بین الملل حزب کمونیست چین با اشاره به سفر آتی رئیس جمهور ایران به چین، بر تحکیم سیاست خارجی چین درباره روابط با جمهوری اسلامی تاکید و دیدار آتی روسای جمهور دو کشور را برای پیشبرد روابط بسیار مفید توصیف کرد.

لی جون با یادآوری سوابق تاریخی و تمدنی ایران و چین در مسیر راه ابریشم گفت: ما مایل هستیم تا سطح همکاری ها و مبادلات دو حزب را با هدف ارتقا سطح مراودات دو کشور در اجرای طرح های “یک کمربند، یک جاده” افزایش داده و از ظرفیت مهم روابط دو حزب، در این مسیر استفاده کنیم.

معاون بین الملل حزب کمونیست چین با تشکر از ابتکار عمل حزب مؤتلفه اسلامی در برگزاری “نشست مجمع همکاری احزاب کشورهای راه ابریشم” در تهران، از پیشنهاد تشکیل “کمیسیون مشترک همکاری های دو حزب” با هدف ایفای نقش تسهیل گری و حمایت کنندگی در تعامل و روابط بخش های خصوصی و مردمی دو کشور استقبال کرد.

*صولی: تغییر پایه مبادلات پولی از دلار به یوان، باعث کاهش نگرانی شرکت های چینی از تحریمها میشود

بر اساس این گزارش در این دیدار، مهدی صولی معاون بین الملل حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به سفر آتی رئیس جمهور اسلامی ایران به چین گفت: ما اطمینان داریم که سفر آقای روحانی در شرایط کنونی، نقطه عطف و فصل جدیدی در تقویت همکاری های ایران و چین به وجود خواهد آورد و روند تحقق اهداف سند همکاری راهبردی دو کشور را تقویت خواهد کرد.

وی با تشریح روند رو به رشد همکاری های پانزده ساله دو حزب که مبتنی بر اصول برابری و احترام متقابل بنا نهاده شده است، بر ضرورت ارتقا سطح همکاری های دو جانبه تاکید کرد و گفت: در سند همکاری راهبردی ایران و چین که به امضای روسای جمهور دو کشور رسیده است به حمایت دولت ها از توسعه همکار های حزبی تصریح شده است.

صولی افزود: در سطح همکاری های دو جانبه، حزب مؤتلفه اسلامی آمادگی خود را برای برگزاری کمیسیون همکاری های مشترک دو حزب “به منظور توسعه زمینه ها و پیگیری اجرای توافقات قبلی” اعلام می دارد.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی با یادآوری تعامل مؤثر و سازنده دو حزب در سازمان های منطقه ای و بین المللی افزود: همکاری و هماهنگی میان دو حزب در کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی، مجمع همکاری احزاب کشورهای راه ابریشم و مجمع احزاب سیاسی کشورهای سازمان همکاری شانگهای، الگوی سازنده ای از ایفای مسئولیت مشترک در همکاری های چند جانبه بین المللی در عرصه دیپلماسی حزبی است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ضرورت اصلاح برخی از سیاست ها برای تسهیل در روند رشد همکاری های اقتصادی دو کشور گفت: تحقق پیشنهاد تغییر پایه مبادلات پولی دو کشور از دلار به واحد پول چینی، نیازمند حمایت و اقدام عملی دولت چین در اعطای تسهیلات تشویقی و جوایز صادراتی به مبادلات بازرگانی و خدمات سرمایه گذاری بر پایه “یوان” است.

صولی افزود: در حال حاضر این تسهیلات فقط به مبادلات بازرگانی بر پایه دلار تعلق دارد. این اصلاح سیاستی می تواند نگرانی شرکت های چینی از تحریم ها را کاهش داده و از سوی دیگر روند مبادلات ارزی بین دو کشور را تسهیل و حجم همکاری های اقتصادی را افزایش دهد.

گفتنی است در این دیدار، معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی را دبیران حزب در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، چهارمحال بختیاری و قزوین و همچنین جمعی از معاونین دبیر کل و مدیران ارشد حزب همراهی کردند.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<