حزب الهی یا غیر الهی؟

2019-07-10 ۰ نظر

یادداشت

احزابی که براساس تعاریف غربی، حزب تشکیل داده‌اند در اولین لغزش که منجر به کمرنگ شدن حضور آنها در قدرت اتفاق افتاده است، متاسفانه از مدار الهی خارج شده‌اند و نتوانستند رضایت خدا را لحاظ کنند

متاسفانه کار تشکیلاتی و حزبی حرفه ای به معنای واقعی آن، در سپهر سیاسی ایران، جای نداشته است. تا آنجایی که به فرمایش امام خامنه ای مبنی بر کار تشکیلاتی و حضور جوانان در عرصه سیاست و امورات کلان خصوصاً تشکیل دولت جوان باعث تقویت این موضوع شد. امروزه نیز نسل جوان نشان داده که گرایش بیشتری به سمت کار تشکیلاتی واقعی دارد.
اگر بخواهیم فلسفه تشکیل حزب را از دیدگاه غربی و عمومی بررسی کنیم بهتر است کمی با وظیفه ابتدای آن آشنا شویم:
حزب یعنی تشکلی از افراد با باور های سیاسی و گاهی اعتقادی مشترک (دموکراسی جانبداری).
حزب خود ملجایی برای اتحاد نظرات مشابه و تدوین آنها برای اهداف است. حزب با بیان برنامه هایی که در راستای خواست و نیاز های دنیوی مردم دارد، نامزدهای خود را برای نمایندگی مردم در مسئولیت های مملکتی، معرفی می کند.
این نامزدها با هر وسیله ای، تلاش در کسب هر چه بیشتر آرا خواهند کرد تا به رای جامعه، مجری برآورده کردن انتظار مردم برای اداره امور مملکت باشند. افراد جامعه با آگاهی از مواضع احزاب و تطبیق آنها با تمایلات خود، پشتیبان این و یا آن حزب خواهند شد. احزاب سازوکاری برای تحقق نظامند و مسالمت آمیز اراده مردم در اداره کشورشان هستند.
با توجه به تعریف فوق و عدم دخالت ایدئولوژی الهی در بطن اهداف، متاسفانه حزب ها پس از مدتی حتی افراد خوب را به گونه تغییر می دهد که به جای فعالیت در راستای آمال و خواسته های مردم به منافع شخصی خود می اندیشند و با قدرت بیشتر و منسجم تری با بهره گیری از خلاءهایی قانونی در مسیر اهداف شخصی و منافع حزبشان گام برمی دارند.
چرا تاکید بر کار تشکیلاتی دینی؟
مقابله با قدرت استکبار فقط با انسجام قدرت دینی امکان پذیر است. کار تشکیلاتی اگر در راستای اهداف آرمانی و الهی باشد علاوه بر دستاوردهای دنیوی و رسیدن به مقاصد دنیوی، دارای برکت الهی نیز است.
آبت اله جوادی آملی در این باره می گوید: اگر سیاستمداری بدون آشنایی به مسائل فقه سیاسی وارد میدان سیاست بشود سیاست باز در می آید نه سیاست مدار.
اما ازدیدگاه دینی حزب عبارت است از یک تشکیلاتی که نقش راهنمایی و هدایت آحاد مردم را به سمت یک آرمان الهی ایفا می کند نه کسب قدرت جهت انجام ایده های دنیوی. حزب رضایت خداوند را ملاک قرار می دهد و نه صرفاً آمال و خواسته های مردم را.
اولین هدف حزب دینی، اطاعت از خدا، اجرای احکام خدا، ترویج ارزش‌های اسلامی میباشد. اگر حزب بر مدار ولایت و خدا حرکت نماید قطعاً نصرت خدا نصیب او خواهد شد.
در ایران نیز بارها در این مورد تجریه داشته ایم که احزابی که بر اساس تعاریف غربی، حزب تشکیل داده اند در اولین لغزش که منجر به کمرنگ شدن حضور آنها در قدرت، اتفاق افتاده است متاسفانه از مدار الهی خارج شده اند و نتوانستند رضایت خدا را لحاظ نمایند.
تشکیلات دینی متعهد به ولایت و روحانیت اصیل، مسیر را به گونه ای طی می کنند که اول رضایت خدا و بعد مقبولیت مردم کسب شود و اگر رضایت خداوند بر خلاف، آمال و خواسته های مردم باشد قطعا اولی را برمی گزینند.

محمدحسین هوشنگی

عضو هیات اجرایی حزب موتلفه اسلامی

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<