ترقی: گرایش به غرب در عرصه صنعت بیشتر از توانمندی‌های داخلی است/عناصر غرب‌گرا در دولت تلاش‌های زیادی برای وابستگی کشور به غرب کرده‌اند

2017-10-02 ۰ نظر
حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان این‌که اغلب دولت‌های بعد از انقلاب در ایران به غرب گرایش داشتند، بیان کرد: بجز یکی دو دولت که موضع محکمی در برابر غرب داشتند سایر دولت‌ها در جهت نزدیک به غرب تلاش کردند.

ترقی در گفت‌وگو با جام‌جم، وجود عناصر غرب‌گرا یا تحصیلکرده غرب در ساختار این دولت‌ها را به عنوان یکی از دلایل نزدیکی آنها به غرب عنوان کرد و گفت: همچنین دنباله‌روی آن دولت‌ها در سیاست‌هایشان در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی از دیگر دلایل عدم حفظ فاصله با غرب بود.

وی اظهار کرد: اصولا یکی از شاخصه‌های استقلال در حوزه اقتصاد، سیاست و فرهنگ که لازمه انقلاب است، حفظ فاصله با غرب است.

ترقی تصریح کرد: با توجه به ویژگی‌های خط امام(ره) و آرمان‌های ایشان و تلاش‌های صورت گرفته از جانب رهبری تلاش شد در طول این سال‌ها گرایش به غرب در دولت‌ها تعدیل شود.

وی در عین حال افزود: باوجود این تلاش‌ها با توجه به سیاست جدید غرب بویژه نفوذ اقتصادی و فرهنگی به نظر می‌رسد رصد این مساله نیاز به مرکز اندیشه‌ورز در خبرگان دارد که بتوانند با ماموریت جدید از سوی رهبری این حرکت را مورد کنترل قرار دهند و چنانچه گرایش به غرب از تعادل خارج شد، بتوانند با مطالبه‌گری در جهت جلوگیری از انحراف انقلاب از مسیر اصلی اقدام کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: دستگاه‌هایی که به سمت خوداتکایی و قطع وابستگی به غرب تلاش کرده و ظرفیت‌های داخلی کشور را بارور کرده‌اند در زمینه عدم نزدیکی به غرب موفق شدند، اما دستگاه‌هایی که عمدتا مناسباتشان با غربی‌ها صورت گرفته بود نسبت به این شعار ضعیف‌تر عمل کردند. وی در این رابطه عملکرد سپاه و ارتش را که بعد از جنگ به سمت خوداتکایی رفتند از موفق‌ترین نهادها در مورد رعایت فاصله با غرب و استقلال عنوان کرد و افزود: در زمینه فناوری هسته‌ای نیز توفیقات خوبی داشتیم، اما در عرصه سیاسی و صنعت همچنان گرایش به غرب و توانمندی غربی بیشتر از داخلی است.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<