بیانیه حزب موتلفه اسلامی در پاسخ به اظهارات اخیر رئیس جمهور: آقای روحانی! انتظار دارید شورای نگهبان به جای عمل به قانون، به خواست‌های شما تمکین کند؟

2020-01-28 ۰ نظر

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، حزب مؤتلفه اسلامی درباره سخنان رییس جمهور در جمع استانداران و فرمانداران کشور بیانیه‌ای صادر کرد. متن مشروح بیانیه به شرح ذیل است:

اعلام مواضع جناب آقای دکتر روحانی در جمع استانداران و فرمانداران که مجریان انتخابات هستند، موجب تأسف عمیق شد.

ریاست جمهوری، جایگاه مهمی است. رییس جمهور نباید جایگاه خودش را در حدی پایین بیاورد که به عنوان سخنگوی یک جناح شکست خورده در اداره کشور تلقی شود. رییس جمهور طبق قانون اساسی باید پاسدار نظام باشد و نباید به گونه ای سخن بگوید که نظام جمهوری اسلامی را تضعیف کند. رییس جمهور به عنوان یکی از سران سه قوه نباید مواضعی اتخاذ نماید که مورد سوء استفاده رسانه های بیگانه و ایجاد تشویش اذهان قرار گیرد.

رییس جمهور، رییس قوه مجریه و اداره کننده انتخابات با استانداران و فرمانداران خویش است و ضرورت دارد که به مردم و همه جناح های کشور اطمینان دهد که انتخابات را با بی طرفی و رعایت موازین قانونی ساماندهی می کند. ایجاد فضای منفی و تضعیف روحیه مجریان انتخابات، بیش از هرچیز به زیان دولت و مجریان انتخابات است.

بدیهی است هرچه محیط انتخابات، آرام و رقابت ها و سخنان براساس موازین و مبانی قانونی و اخلاق و فرهنگ و تمدن ایران و اسلام باشد، برای دولت و قوه مجریه، اداره انتخابات آسان تر خواهد شد. اگر رییس جمهور، خود را نگران نشان دهد که روزی حکم جمهوری جرم شود و انتخابات، تشریفاتی گردد و سایر مطالبی که در این زمینه گفته اند، چگونه می خواهد فضای انتخابات را پرشور و مشارکت مردم را فراهم نماید. و چگونه از مردم می خواهد که مشارکت بالا برود و صف ها خلوت نباشد؟!

آقای رییس جمهور خود می داند که در قانون اساسی، دولت و وزارت کشور مجری انتخابات هستند و نهاد شورای نگهبان، نظارت دارد و احراز و عدم احراز صلاحیت ها نیز براساس قانون به آن شورا سپرده شده و تأیید صحت انتخابات نیز برعهده شورای نگهبان است.

رییس جمهور می داند که به برکت این تدبیر خبرگان قانون اساسی که در رأس آن شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی بود، در ۳۶ انتخابات طی ۴۰ سال گام اول، همه سلیقه ها و گروه ها در مجلس و در ریاست جمهوری و شوراها حضور یافته اند. و اظهارات دروغ پردازانی که انتخابات را به دور از رأی آزاد مردم فریاد زده اند، موجب رسوایی آنها شده است و مردم مطمئن هستند اگر جناح هایی ظاهرسازی و مظلوم نمایی می کنند، چرا رییس جمهور از حقوق همه مجریان و ناظران در آن۳۶ انتخابات حمایت نکند و سخن کسانی را که سیاه نمایی برای نظام کرده و می کنند را تکرار نماید؟!

اینکه بعضی ها در بین ملت بزرگ و بابصیرت ایران از کلمه همه پرسی و رفراندوم خوششان نیاید، اکثریت ملت طبق قانون اساسی رفراندوم را قبول دارند که براساس شرایط مندرج در قانون اساسی در مواقع لازم برگزار شود و رییس جمهور، رییس جمهور همه ملت است نه اینکه خود را در مقابل « بعضی » قرار دهد.

جناب آقای رییس جمهور؛ در این سخنرانی رسمی، متأسفانه مرتکب تخلفات زیر شده اید که انتظار ما این است آنها را جبران نمایید:

۱-به جای دفاع از نهاد قانونی شورای محترم نگهبان، به تضعیف این نهاد پاسدار شرع و قانون اساسی پرداخته اید.

۲- در فضای وحدتی که در جریان جنایت رییس جمهور آمریکا در دستور ترور شهید سپهبد سلیمانی و شهدای همراهش بر اثر شهادت آنها پدید آمده است، سخنانی گفته اید که برخلاف وحدت نهادها و دستگاه ها و خواست مردم بابصیرت کشورمان است.

۳- شما به جای استناد به موارد قانون و تلاش برای حاکمیت کامل قانون، به صورت جناحی سخن گفته و علیه آنها که افکار و نظرات شما را قبول ندارند، موضع گرفته اید. در حالی که دولت متعلق به همه جناح ها می باشد.

۴- شورای محترم نگهبان براساس قانون انتخابات و قانون اساسی عمل می کند. شما می دانید در شهریور سال ۹۵ سیاست های کلی انتخابات به دولت ابلاغ شده است و دولت کاری برای تکمیل قانون انتخابات انجام نداده است.

اکنون شما آنچه وظیفه دولت بوده را انجام نداده اید و انتظار دارید که شورای نگهبان به جای عمل به قانون، به خواست های شما تمکین نماید؟

۵-یکی از علل فضای سرد انتخابات، نارضایتی مردم از سیاست های تورم زا و مشکل زای دولت است. شما که این گونه سخن می گویید، تلقی مردم این است که به خاطر مشکلات اقتصادی و فرهنگی دولت شما، نوعی فرافکنی در حال انجام است تا جناح اصلاح طلب که پدیدآورنده و مسبب اصلی این مشکلات مردم است، در این انتخابات حمایت شود. که این امر هم اگر واقعیت داشته باشد، تخلف بزرگی است و شاید هم بی حاصل.

جناب آقای رییس جمهور!

پیشنهاد ما این است که حضرتعالی طبق وظیفه قانونی در اجرای انتخابات، با هماهنگی و همراهی با همه نهادها و دستگاه ها، فضا را برای انتخاباتی پرشور و حضور گسترده مردم و همه باهم به رأی مردم احترام بگذاریم. در ایام انتخابات به مردم دلگرمی بدهید. آیه یأس نخوانید و از گرفتارشدن به القائات جناح ها بویژه ورشکسته های سیاسی خودداری فرمایید.

ما علاقمندیم دولت شما موفق باشد لیکن این نوع سخنان و برنامه های اشتباه دولت شما ما را از دفاع از عملکرد دولت و شخص شما بازمی دارد. امیدواریم فکری بکنید.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<