عراقچی در کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی:«برجام» تنها نقطه مثبت در منطقه آشوب زده غرب آسیاست

2018-02-02 ۰ نظر

معاون سیاسی وزیر امور خارجه: برجام که حاصل این مذاکرات فشرده نسبتا طولانی است یک دستاورد دیپلماتیک بی سابقه و شاید تنها نقطه مثبت طی سال های اخیر در منطقه آشوب زده در منطقه غرب آسیا است.

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی که صبح امروز جمعه در سالن اجلاس سران برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: آی کپ با مشارکت بیش از ۳۵۰ حزب فعال آسیایی و تجربیات با ارزش ۱۸ سال گذشت را با خود به همراه دارد.

عراقچی افزود: این نهاد با ارزش آسیایی برای رفع مشکلات در مناطق مختلف این قاره کهن کمک می کند و دولت ایران به نقش مثبت و مفید آی کپ واقف است؛ به همین دلیل نماینده وزارت خارجه به همراه نمایندگان وزرای خارجه دیگر کشورهای سیایی اقدام به امضا تفاهم نامه ای کرد که هدف آن همکاری بین دولت ها برای حمایت از فعالیت آی کپ است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: مهم ترین نقش آی کپ امکانی است که این نهاد می تواند برای انجام گفت و گو و شناخت متقابل بین ملت و رهبران سیاسی کشورهای مختلف آسیایی از طریق تشویق گفت و گو و همکاری های سازنده بین احزاب اسیایی فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: همکاری احزاب آسیایی مهم و تلاش آنها برای گفت و گو و درک بهتر جوامع یکدیگر بی تردید می تواند نقش مهمی در ایجاد تفاهم بین جوامع آسیایی داشته و از این طریق به جامعه بشری برای کنار زدن ‍‍‍‍پارادایم سنتی معطوف به قدرت و ائتلاف سازی های مخرب برای دشمن انگاری و حذف دیگران است کمک کند.

عراقچی با بیان اینکه این پاردایم سنتی که مبتنی بر بازی حاصل جمع صفر است اساسی ترین مشکلی است که طی قرن ها منشا جنگ ها و خون ریزی ها و فرسایش مستمر توان و انرژی ملت ها بوده است، گفت: قدرت و گروه های غیر دولتی پرخاشگر همچنان بر مبنای همین همین پارادایم سنتی سعی در حذف دیگران و حفظ یا کسب قدرت و اعمال سلطه بر دیگر ملت ها دارند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران معتقد است: تعارضاتی که از این طریق ایجاد می شود همچنان منشا همه جنگ ها و خون ریزی در مناطق مختلف جهان است و گفت و گو با اولویت شنیدن و فهمیدن که هدف اصلی آن شناخت متقابل اصلاح برداشت ها و رفع سوءتفاهمات باشد یک از مهم ترین ابزارها برای برداشتن پاردایمی سنتی و ایجاد پاردایم جانشین مبتنی بر مشارکت همگان و یادگیری است.

وی تاکید کرد: بی شک احزاب که بسیج کننده گروه های مختلف مردم برای مشارکت در سازمان دهی زندگی جمعی هستند می توانند نقش بسیار تعیین کننده ای در گفت و گو و یادگیری متقابل داشته باشند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اتخاذ تدابیر اعتماد ساز بین ملت و مناطق مختلف یکی از پیش شرط های برای عبور از پاردایم سنتی است.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با هدف ایجاد اعتماد وارد یک روند مذاکراتی با هدف رفع بحران ساختگی هسته ای شد و توانست از این طریق گامی بسیار موثر در جهت کاستن از بی اعتمادی و گامی بسیار مهم در جهت کاستن بی اعتماد نیل به توافقی برد برد بردارد.

عراقچی افزود: برجام که حاصل این مذاکرات فشرده نسبتا طولانی است یک دستاورد دیپلماتیک بی سابقه و شاید تنها نقطه مثبت طی سال های اخیر در منطقه آشوب زده در منطقه غرب آسیا است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: این توافق به بحران غیر ضروری ۱۴ ساله خاتمه داد و خطر یک تقابل نظامی دیگر در منطقه بی ثبات خاورمیانه با عوارضی گسترده برای بسیاری دیگر مناطق را بر طرف کرد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: در حالی که ما همواره طی بیش از ۲ سال گذشته به این توافق پایبند بودیم و مراتب پایبندی کامل ما تا کنون ۹ بار توسط آژانس بین المللی اتمی و ۴ بار توسط دبیر کل سازمان ملل تایید شده است اما متاسفانه دولت جدید آمریکا از ابتدای شروع کار بنای دشمنی را با این توافق بسیار را گذاشته و بخش های مهمی از آن را نقض کرده است.

عراقچی تصریح کرد: در حالی که دیگر شرکت کنندگان در این توافق بین المللی همواره بر لزوم حفظ این توافق تاکید کرده اند اما دولت ترامپ با لحنی غیر دیپلماتیک و تهدید آمیز خواستار همراهی گروه ها با اقدامات او برای به نابودی کشاندن برجام شد اما فرو پاشی این توافق به معنی ایجاد بحرانی جدی در منطقه و تشدید بحران های جاری خواهد بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: لازم است احزاب سیاسی حاضر در این نشست به این امر مهم توجه داشته باشند.

وی افزود: تلاش برای ایجاد منطقه قوی به جای برتری جویی و حذف دیگر کنشکران و پذیرش اصل تامین منافع جمعی در منطقه آسیای غربی و تامین قاعده برد – برد به سطح این منطقه سیاستی است که مد نظر ایران قرار دارد.

عراقچی با بیان اینکه در این سیاست تامین منافع هر یک از کشورهای منطقه در گرو تامین منافع همه کشورهای منطقه است، تصریح کرد: تلاش سلطه جویانه توسط هر یک از کشورهای منطقه برای حذف رقبا و تبدیل شدن به قدرت فائقه نه تنها ناپسند، بلکه اصولا ناممکن و زمینه ساز تنش مستمر و جنگ است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: احزاب آسیایی بی شک می توانند در این زمینه به نحوی موثر کمک و در جهت تقویت روند همگرایی در این قاره حرکت کنند.

وی تصریح کرد: ما در آسیا نسبت به برخی دیگر از مناطق جهان از نظر همکاری و همگرایی در سطح قاره تا حدودی عقب هستیم و کندی روند نهاد سازی در آسیا یکی از نمودهای بیرونی این مشکل است و راهی را که ما از این نظر باید بپیماییم تا حدودی در مقایسه با دیگر قاره ها قدری طولانی تر است.

عراقچی افزود: پیش از این مجموعه ای از نهادها و سازمان ها مانند گروه دی ۸ ، اکو، آ سه آن، سارک، اتحادیه بین المجالس آسیایی و مجمع دمکراسی در آسیا شکل گرفته و هم اکنون فعال هستند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: وجود این سازمان ها اگر چه زمینه خوبی ایجاد کرده اما تقویت آنها و شکل گیری روند نیرومندی برای همکاری و ادغام در آسیا همچنان یک ضرورت است از این رو ، آی کپ دارای اهمیت مضاعفی است و وجود آن برای کمک به نزدیک کردن ملت و مناطق مختلف این قاره وسیع مغتنم شمرده شده و باید از امکانات آن به نحو احسن استفاده شود.

وی تاکید کرد: مواجهه بخش هایی از آسیا با طیفی از مشکلات حاد مانند تروریسم و افراط گرایی، بحران های زیست محیطی همچون گرد و غبار خشکسالی، تشدید مهاجرت و ضعف برخی دولت ها در پاسخگویی و در برخی موارد رقابت های تسلیحاتی و تنش بین همسایگان به معنی تحمیل هزینه های بیشتر به ملت های منطقه و موجب تشدید بیش از پیش این مشکلات خواهد شد.

عراقچی تصریح کرد: اگر چه داعش و دیگر گروه های تروریستی طی یکی دو سال اخیر شکست های مرگباری را متحمل شده و پروژه خلافت آنها متوقف شده و دستگاه اداری و نظامی آنها در حال متلاشی شدن است اما سازمان ترور و دستگاه فکری و نظری آنها همچنان در بسیاری از مناطق از جمله مناطقی از آسیا فعال است و داری برد منطقه ای و جهانی شده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه
افراطیون تلاش دارند تا اعتقادات مذهبی، اختلافات قومی و ایدئولوژی های سیاسی برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات جنایت کارانه شان سو استفاده و نیرو جذب کنند، گفت: آنها می کوشند واقعیات را تحریف کنند ، از مذاهب سو استفاده کنند و موجب اختلاف در بین ملت ها و فرهنگ ها شوند لذا نقش نهادهای مردمی مانند احزاب در مبارزه با این جریان مهم است.

وی ادامه داد: احزاب آسیایی از طریق گفت و گو و اقناع می توانند نقش مهمی در کمک به تخفیف این مشکلات و پیشبرد اهداف مشترک سیاست خارجی کشورهای آسیایی و تامین امنیت همه مناطق نقش مکمل و موثری داشته باشند.

عراقچی تصریح کرد: ایران به عنوان کشوری با سابقه تمدنی و فرهنگی چند هزار ساله و با برخورداری سرمایه های ارزشمند دینی و فرهنگی، از قرن ها پیش همواره یکی از محورهای اصلی تمدن ساز در آسیا بوده است و در دوره حاضر نیز آماده ایم تا با بهره گیری از کلیه امکانات خود و همکاری با دیگر دولت ها و ملت های این قاره بزرگ در جهت صلح و توسعه و ارتقای مناسبت دوستانه در سطح آسیا کوشا باشیم.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<