اهمیت بازار ایران در جنگ تجاری آمریکا

2018-07-29 ۰ نظر

اسدالله عسگراولادی – اخبار ضد و نقیضی در طی روزهای گذشته در مورد ترک شرکت های چینی از ایران به گوش می رسد، موضوعی که موجب شد تا اعضای اتاق بازرگانی روز چهارشنبه میزبان سفرای ایران و چین، و وزیر امور اقتصاد و دارایی باشند تا مسائل و مشکلات فی مابین ادامه همکاری بین ایران و چین را بررسی کنند. نشستی که می تواند با توجه به تغییر سفیر ایران در چین و حضور عبدالناصر همتی رییس کل سابق بیمه مرکزی در کسوت سفیر جدید ایران در این کشور، فتح بابی در مذاکرات جدید ایران و چین باشد. به جلسه روز چهارشنبه اعضای اتاق بازرگانی با سفرای ایران و چین و وزیر اقتصاد بسیار خوشبین هستم و فکر می کنم که در بازه ١۵ روز آینده اتفاقات خوبی برای همکاری بین دو کشور روی خواهد داد. سفیر جدید ایران در چین روز جمعه مذاکراتی با چینی ها خواهند داشت و در نشست اتاق نیز همکاری های دوجانبه بررسی بیشتری خواهد شد و قطعا به جمع بندی های خوبی خواهیم رسید. در همین حال ما نیز به عنوان اعضای اتاق بازرگانی و تجار ایرانی فعال در بازار چین هر از گاهی خبرهایی در مورد احتمال خروج چینی ها از ایران و ترک قراردادهای همکاری می شنویم اما در تماس های مکرری که با سفارت چین برقرار می کنیم…

اطمینان خاطر می دهند که مشکلی برای همکاری وجود ندارد و چین در بازار ایران خواهد ماند. آنها حتی تاکید می کنند که «چین هیچ محدودیتی برای بازار ایران قائل نیست» با این حال همچنان اخبارهای متضاد و متفاوت از شرکت های چینی فعال در ایران به گوش می رسد و نگرانی هایی در مورد عدم همکاری مطرح می شود، به هر جهت به نظر می رسد برای تعیین تکلیف همکاری با چینی ها باید حداقل ١۵ روز صبر کنیم و بعد از مذاکرات روز چهارشنبه در اتاق بازرگانی و حضور سفیر جدید ایران در چین و مذاکرات جدید با مقامات ارشد چین قطعا به جمع بندی بهتری برای همکاری خواهیم رسید. واقعیتی که در مورد بازار چین وجود دارد، این است که چین هیچگاه شریک تجاری و استراتژیک خود در منطقه خاورمیانه را رها نکرده و مسائلش با ایران را به نحو احسن مرتفع می کند. مشکلات فعلی با چین بر سر موضوعاتی همچون نفت نیز با مذاکرات آتی حل خواهد شد چرا که چین تمایل ندارد از کسی جز ایران نفت خریداری کند. چین اگر از ایران نفت نخرد باید از جایگزینی مثل عربستان خرید کند، در مقابل ایران هم اگر نفتی به چین صادر نکند وارداتی هم از این کشور نخواهد داشت و کالاهایی که ایران از چین می خرد خریداری در عربستان ندارد پس در نهایت چینی ها ضرر خواهند کرد. در حال حاضر ایران ٢٠ میلیارد دلار کالا از چین می خرد و در مقابل ١۵ میلیارد دلار کالا به چین صادر می کند و قطعا چینی ها قصد ندارند بازار خوبی مثل ایران را با بهانه های واهی از دست بدهند. برای رسیدن به جمع بندی های بیشتر در مورد حضور چین در ایران کافی است که ١٠ الی ١۵ روز تامل کنیم تا نتیجه مذاکرات به خوبی مشخص شود.

در این شرایط برخی خبرها حکایت از محرومیت هیات مدیره و اعضای خانواده شرکت های چینی همکار با ایران در امریکا به گوش می رسد که صحیح نیست و قطعا کسانی که ویزای امریکا دارند مشکلی برای حضور در این کشور ندارند و این خبرها تنها به افزایش مشکلات و شایعات فی مابین دامن می زند. حجم مبادلات چین و امریکا بیش از ٣٠٠ میلیارد دلار است و اعداد و ارقام چشمگیری است اما نباید فراموش کنیم که ایران برای چین شریک اول در منطقه خاورمیانه است و چینی ها نمی توانند به همین راحتی از کنار مزیت های ایران به عنوان تکمیل کننده جاده ابریشم و ترانزیت چین بگذرند. در شرایط فعلی با توجه به افزایش جنگ تجاری میان چین و امریکا، چینی ها حتی کوچک ترین سطح مبادلات چند میلیارد دلاری خود را نیز حفظ می کنند و همین نگاه نشان می دهد هیچگاه چینی ها از ایران نخواهند رفت و سطح مبادلات خود را کاهش نمی دهند.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<