امانی: دولتمردان در ۷ ماه باقیمانده از عمر دولت، وعده حل مشکلات در دولت بعدی را ندهند

2016-12-19 ۰ نظر
به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی به نقل از روزنامه الکترونیکی شما، دولت یازدهم در سرازیری پایان قرار گرفته است و همچنان فرافکنی ها ادامه دارد. برخی از اعضای کابینه دولت یازدهم و همچنین تعدادی از حامیان اصلاح‌طلب دولت تدبیر، مدعی هستند که دولت روحانی طی سه سال و نیم گذشته بیشتر وقت و انرژی خود را برای رفع مشکلات قبلی گذاشته است بنابراین خواهان رأی مجدد مردم به حسن روحانی برای رفع تمامی معضلات و مسائل جاری کشور شدند.

در همین رابطه با «محمدعلی امانی»، دبیر اجرایی حزب موتلفه اسلامی جهت ارزیابی ادعای برخی دولتمردان و حامیان دولت یازدهم به گفتگو نشستیم.

*نزدیکان دولت دلیل عدم تحقق وعده های دولت قبل را آوار برداری خرابی های دولت قبل بود و کارگاه سازی می کرد، اعلام می کنند. ارزیابی شما چیست؟

به نظر بنده کلیه دولتهایی که از ابتدای انقلاب مسئولیت کشور را به عهده گرفتند، به صورت طبیعی یک سری کارهای مثبت و یک سری کارهای که نمی بایست، صورت می پذیرفت، را انجام دادند. اصولا پدیده زیر سوال بردن دولتهای قبل، در دولت فعلی هم پیش آمده است، هر چند که متاسفانه در مدیریت دولت گذشته هم این اتفاق افتاد، همه اقدامات دولت های گذشته را منفی جلوه دادند. این کار ناشایستی است که جامعه قطعا آن را منفی می داند، بر اساس فقه اسلامی که کشورمان بر آن مبنا اداره می شود، این جزو نکاتی است که در شرع مقدس اسلام پسندیده نیست، زحمات عزیزانی که مسئولیت دولت های گذشته را پذیرفتند و کار کردند، همه عملکردشان را منفی جلوه دهیم.

قطعا همگی باید سیره نبی مکرم اسلام که بر اخلاق مداری است، را مورد توجه قرار دهیم و اصولا سرمایه همه مدیران کشور باید اخلاق مداری باشد و روشی که مدیران انتخاب کردند، همه مشکلات کشور را به دوش مدیران قبلی می اندازند، به لحاظ اخلاقی، وجدانی و اجتماعی قابل دفاع نیست.

ولی عمدتا اینکه مدیران دولت فعلی برای اینکه فرار از مسئولیت کنند، تقصیر را بر گردن دولت قبل بیاندازند، با توجه به اینکه سه سال از مدیریتشان می گذرد، به نظر من پسندیده نیست، تاریخ کشورمان دارای فراز و نشیب زیادی بوده است، در تاریخ ایران داریم که اگر از اقدامات مرحوم کبیر به عنوان اقدامات اصولی و اساسی مورد تاکید آحاد جامعه ای که معتقد به ایران است، یاد می شود، به این جهت است که ایشان با وجود اینکه چهار سال بیشتر فعالیت نکرده است، در این چهار سال اقداماتی انجام داده است، که هنوز بعد از گذر چند دهه، برای اقدامات امیر کبیر در ایران، ارزش قائل هستند و مردم با افتخار نام او را می برند.

لذا باید درس بگیریم از بزرگانمان و این توصیه و تقاضا را از همه مدیران دولت فعلی ضمن احترامی که به عملکردشان می گذارم، دارم و عرض می کنم که بایستی این نوع اقداماتی که انجام گرفته، برایشان درس باشد که فرصت یک روزه و صد روزه هم برای دولت مغتنم است، در خاطرم است که جناب آقای روحانی قبل از انتخابات زمانی که داشتند به مردم وعده می دادند، اشاره کردند، ۱۰۰ روزه مشکلات اقتصادی کشور را حل می کند، با توجه به اینکه ایشان در بدنه کشور مسئولیت داشتند و همه مشکلات را با جزئیات می دانستند، قطعا فرمایش ایشان سخن دقیقی و قوی بوده است، حال اگر به هر دلیلی امکان اینکه نتوانستند و موفق نبودند که مشکلات ریز و درشت جامعه را از سر راه مردم بر دارند، نباید این اشکال را به گردن دیگران بیاندازند و من این تقاضا را از همه مدیران ارشد دولتی کشور دارم که اگر امکان و توان رفع مشکلات کشور را ندارند، صادقانه به مردم بگویند «این توان را نداشتیم» این را مردم بهتر می پسندند، تا اینکه بخواهند به گردن دیگران بیاندازند و این پسندیده نیست.

*تا چه حد این نوع موضع گیری ها در اواخر دولت یازدهم به انتخابات سال آتی مرتبط است؟

به طور طبیعی فهم جامعه این ارتباط با انتخابات را برداشت می کند، بعد از گذشت سه سال از فرمایش جناب آقای روحانی که فرمودند، مشکلات اقتصادی را ظرف ۱۰۰ روز حل می کنم، امروز پسندیده نیست با گذشت سه سال از دولت ایشان، مشکلات عدیده کشور را به گردن دیگران بیاندازند. برداشت مردم این است که وعده های جناب روحانی، صرفا شعار انتخاباتی بوده است و با توجه به اینکه حدودا ۷ ماه از ماموریت دولت مانده است که دولت یازدهم که مدیریتش بر عهده جناب دکتر روحانی است، تمام شود، این نوع ادبیات، پسندیده نیست و ۷ماه فرصت دارند و در این ۷ماه می توانند هر آنچه که توان دارند که بتوانند حتی یک مشکل را از سر راه مردم بردارند، این اهتمام را بورزند، و فکر نکنند تا ۷ماه دیگر قرار است چه اتفاقی بیوفتد، تا وقتی این توان و این مسئولیت بر دوششان است، به نظر من هر تعداد از مشکلات جامعه و مردم عزیز ایران را از سر راه بردارند، محترم است و اگر این توفیق را داشته باشند، ولو حتی یک مشکل را از سر راه بردارند، مردم قدرشناس هستند و قدر آنها را خواهند دانست.

*از نظر مردم دلیل عدم توفیق دولت در رفع مشکلات اقتصادی، را به گردن دولت قبلی انداختن، توجیه پذیر و پذیرفتنی است؟

بالاخره مردم دیدگاه شان متفاوت است، بنده نمی توانم از طرف همه مردم صحبت کنم، یک عده ای معتقد بودند، جناب آقای احمدی نژاد خدماتی انجام داده و یک عده ای هم معتقدند، نتوانسته است، خدمات لازمه را انجام دهد، به طور طبیعی باید از آحاد جامعه در این رابطه سوال کرد، اما ارزیابی بنده این است که دولت احمدی نژاد هم دارای اشکالات زیادی بود و این طور نبوده است که همه اقدامات مورد تایید باشد و اشکالات عمده ای داشته است و این دولت هم تلاش های زیادی انجام داده و دولت احمدی نژاد هم در کنارش تلاش هایی کرده است و اینگونه نیست که تلاش نکرده باشند، ولی باید نسبت به این نوع ادبیات دقت بکنیم که ادبیاتی به کار می بریم صفر و صدی نباشد، بلاخره هر دولتی در حد خود کار کرده است و هر دولتی کار کرده باشد، مردم قدر شناس هستند و آنهایی هم که کار نکرده اند، مردم می فهمند، بلاخره دولتها بر سر کار می آیند که رفع مشکلات کنند و دولت یازدهم سر کار آمده است تا آنچه که از مشکلات می فهمیده از سر راه مردم بردارد، با وجودی که دولت زحماتی متقبل شده است، اما احساسمان در جمع بندی سه ساله دولت یازدهم این است که به دلایل مختلف دولت جناب اقای روحانی، نتوانسته است به وعهده هایی که داده عمل کند و توقعی که مردم عزیز داشتند را بر آورده کند.

سه سال وقت موسعی است و می توانستند با تصمیم گیریهای درست، معقول و سنجیده مشکلات را از سر راه مردم بردارند.

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<