آگاهی بخشی از ارکان مردمسالاری دینی است

2016-11-23 ۰ نظر

یکی از نگرانی ها به خصوص در رقابت های انتخاباتی با رئیس جمهور مستقر؛ چگونگی برقراری عدالت تبلیغاتی است. در این خصوص با حسین انواری؛ عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی – که سابقه چندین دوره عضویت در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات و نیز هیئت اجرایی انتخابات  را دارد- به گفتگو نشسته ایم:

 

یکی از نگرانی ها در آستانه انتخابات، امکان آگاه سازی درست و به دور از اغواگری درباره نامزدهای انتخاباتی است. به نظر حضرتعالی چه رویکردی باید در این خصوص مورد اهتمام ویژه قرار گیرد؟

بیان نظرات و دیدگاههای مختلف هر یک از نامزدها و آگاه‌سازی دیگران نسبت به توانمندیها و لیاقت‌ها و استعدادهای خود، از حقوق مسلم تمامی نامزدها بشمار می‌رود.

همه کسانی که در انتخابات خود را در معرض رأی دیگران می‌گذارند حق تبلیغات صحیح توسط خود و طرفدارانشان دارند و هیچ کس نمی‌تواند این حق را مخدوش کند. تبلیغات و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی مخاطب در امر انتخابات جزو مطالب اساسی نظام مردم‌سالاری دینی است.

 

محدوده این تبلیغات چگونه باید باشد؟

مقام معظم رهبری در سیاستهای کلی انتخابات ابلاغی از سوی معظم له محدوده امر تبلیغات را مشخص فرمودند:

* بهره‌مندی عادلانه داوطلبان در تبلیغات انتخاباتی

* ممنوعیت هر گونه تخریب، تهدید، تطمیع، فریب و اقدام مغایر امنیت ملی در تبلیغات

* پیشگیری از جرایم تبلیغاتی و اقدامات تخریبی بر علیه داوطلبان

 

درباره حق الناس های انتخاباتی که امام خامنه ای پیشتر فرموده بودند؛ آیا شقوقی هم متوجه امر تبلیغات خواهد بود؟

قطعا، فعالیت ضابطه‌مند تبلیغاتی نامزدها، در چارچوب اصول پذیرفته شده دینی و ارزشهای اخلاقی و سیاست‌ها و قوانین برگرفته از آن باید بتواند به گونه‌ای در سطح کشور جاری گردد تا امکان اتخاذ بهترین و عاقلانه‌ترین تصمیم‌گیری و گزینش نامزد اصلح توسط رأی دهند‌گان به درستی میسر شود. عدم رعایت مقررات و موازین شرعی و قانونی در نحوه تبلیغات موجب ضایع کردن «حق الناس» و نارضایتی خداوند متعال خواهد گردید.

 

جنبه عمومی این تبلیغات چه مأموریتی را باید دنبال نماید؟

حضور و شرکت گسترده مردم در انتخابات؛ برای این منظور از دو جهت مسئله تبلیغات اهمیت دارد، یکی تبلیغ و تشویق مردم به احساس وظیفه و مشارکت همه آحاد کشور در انتخابات، موضوع دیگر مسئله شناخت صحیح و معرفی افراد اصلح است تا رأی دهندگان با بصیرت وارد عمل گردند.

حسین انواری

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی

Print Friendly, PDF & Email

بدون نظر تا کنون

مکالمات را مشاهده کنید

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک نظر.

<